Szkolenie online – Leki z Bożej apteki – ukryta historia ziół.

 

23 kwietnia br. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie przy współudziale środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował szkolenie online pn. „Leki z Bożej apteki – ukryta historia ziół”. Wykładowcami na szkoleniu były Dorota Greń-Grajewska i Anna Musioł reprezentujące Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” w Brennej. Pani Anna oraz pani Dorota są rodowitymi góralkami śląskimi i pasjonatkami folkloru. Podczas szkolenia zostały omówione zagadnienia dotyczące funkcji ziół w dawnej kulturze ludowej oraz właściwości ziół i ich niecodzienne zastosowanie wśród ludności wiejskiej. Tematyka ziół jest obecnie bardzo popularna i cieszy się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu wzięło udział 116 osób.

Prelegentki przekazały informacje o ziołach w kontekście kulturowym. Przypomniały o podstawowych właściwościach tych niezwykłych roślin, które zawierają substancje aktywne wspomagające nasz organizm. Omówiły czasy, gdy wiedzę o ziołach posiadały tylko nieliczne osoby zwane zielarkami i czarownicami. Dziś dostęp do wiedzy jest łatwiejszy i warto nabyć chociażby te podstawowe informacje, bo zioła to dobrodziejstwo, które rośnie wokół nas. Pani Anna i pani Dorota przypomniały uczestnikom szkolenia podstawowe zasady zbieractwa. Zioła zbieramy w miejscach oddalonych od ruchliwych dróg, pół uprawnych gdzie istnieje ryzyko oprysków rolniczych. Należy zbierać tylko tyle ile jest nam potrzebne i pozostawić dla innych, dla owadów i przyrody, aby mogła ponownie się rozwijać. Uczestnicy zostali również zapoznani z surowcami zielarskimi, np.: korzeń, ziele, kora, owoce, szyszki. Wskazówkami w jaki sposób przechowywać i używać ziół np. w kuchni czy domowej apteczce. Dawniej zioła były jedyną alternatywą dla wiejskiej ludności w leczeniu wielu schorzeń. Brakowało lekarzy, a ceny leków syntetycznych były poza zasięgiem większości osób. Dlatego ludzie korzystali z umiejętności i wiedzy starszych osób posiadających wiedzę na temat tych niezwykłych roślin.

Pani Anna i pani Dorota omówiły podstawowe gatunki ziół, które są łatwo dostępne dla każdego, to. m.in. dziurawiec, mniszek lekarski, pokrzywa, krwawnik, lebiodka pospolita nazywana „dobra myśl”, rozmaryn, czosnek niedźwiedzi.

Uczestnicy spotkania uzyskali szereg informacji na temat wykorzystywania ziół w obrzędowości, która była ważnym elementem życia i wyglądała różnie w danym regionie Polski. Wiadomo, że obrzędy są powiązane z magią i wiarą w magiczną moc danych roślin. Do dziś przy okazji różnych świąt wykorzystuje się określone rośliny, np. w czasie Wielkanocy ludzie przygotowują palmy z  wierzbowych gałązek, wiecznie zielonego bukszpanu, suszonych traw i ziół.

Zostały omówione funkcje użytkowe ziół. Wykorzystujemy je jako barwniki do tkanin, budulec, produkcja materiałów z lnu, pokrzyw, konopi. To również inspiracja w sztuce, jubilerstwie oraz muzyce.

Szkolenie zakończyło się pytaniami uczestników, na które odpowiadały prelegentki.

Temat ziół, kultury ludności górali z Beskidu śląskiego oraz sposób w jaki Pani Anna Musioł i pani Dorota Greń-Grajewska przekazały informację uczestnikom, okazał się bardzo interesujący. Uczestnicy podsumowali spotkanie wpisami: „Niesamowita wiedza”, padło wiele podziękowań dla prowadzących i organizatorów. Przed spotkaniem Pani Anna wspomniała, iż ma nadzieję, że po tym spotkaniu uda się obudzić refleksję uczestników dotyczącą bycia częścią ekosystemu, oraz ugruntować potrzebę poznawania najbliższego otoczenia i dbałości zarówno o wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, jak i ten kawałek „bożej apteki”, który każdy z nas ma we własnym ogródku. Myślę, że cel został osiągnięty i dzięki temu szkoleniu zioła zagoszczą w domach naszych uczestników.

Relacja: Natalia Czyżewska-Suchoń

 

 




Zapraszamy na 2. webinar o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

O nowościach w zmienionym właśnie programie „Czyste Powietrze” będziemy opowiadać już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia o godz. 10:00 w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Na nasze spotkanie online można się już rejestrować pod linkiem: https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P.

Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ‐PIB) przedstawią najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze”, który zmienia się 22 kwietnia 2024 r.

Usłyszymy o obowiązkach związanych z listą zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) – zarówno pod kątem wnioskodawców, jak i producentów czy importerów urządzeń, a także o innych, istotnych nowościach, jak np. jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, czy doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa.

W czasie spotkania, przewidujemy możliwość zadawania pytań za pomocą aktywnego czatu. Formularz rejestracyjny na najbliższy webinar – https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P – dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych do 24.04.2024 r. do godz. 12:00. Link do spotkania, po rejestracji, wysyłany będzie dzień przed webinarem, na adres mailowy podany w formularzu.


Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.

 

 

https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/2-webinar-o-zmianach-w-programie-czyste-powietrze




UROCZYSTE PODPISANIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY

21 kwietnia 2024 r. w  Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie w trakcie VIII Powiatowych Targów Ogrodniczo-Rolniczych nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między KPODR w Minikowie, a ZSCKR w Sypniewie. 




Znaczenie integrowanej ochrony roślin w rozwoju gospodarstw rolnych

15 kwietnia br. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował Konferencję pn. Znaczenie integrowanej ochrony roślin w rozwoju gospodarstw rolnych. Wydarzenie zrealizowaliśmy w formie stacjonarnej i online za pomocą platformy szkoleniowej clickmeeting. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ponad 120 osób.

 
dr Rafał Kukawka
Poznański Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z metodami integrowanej ochrony roślin, zaprezentowanie nowoczesnych rozwiązań wpływających na obniżenie dawek pestycydów m.in. poprzez stosowanie nowatorskich preparatów do ochrony roślin mających działanie indukujące odporność roślin. Wykładowcy szczegółowo omówili  mikroorganizmy, ich rolę w środowisku rolniczym, a także zastosowanie rozwiązań mikrobiologicznych w praktyce. Przedstawili także zasady lustracji pól pod kątem występowania szkodników, omówili progi ekonomicznej szkodliwości agrofagów i zasady Integrowanej Produkcji.


Małgorzata Kołacz
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Szkolenie zostało przygotowane przez Jakuba Fifera, doradcę Kujawsko Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie w ramach projektu pn. „IPMWORKS – Europejska sieć gospodarstw demonstracyjnych, promująca efektywne rozwiązania w zakresie integrowanej ochrony roślin (IO)”.


Agnieszka Urbańska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

W wydarzeniu uczestniczyli rolnicy, uczniowie szkół, doradcy rolniczy i pracownicy jednostek certyfikujących.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu video Konferencji




Projekt Climate Farm Demo

 

Pełna nazwa projektu

CONNECTING AND MOBILIZING THE EU AGRICULTURAL ADVISORY COMMUNITY TO SUPPORT THE TRANSITION TO CLIMATE SMART FARMING

 

Łączenie i mobilizowanie społeczności doradców rolniczych w UE w celu wspierania przejścia na rolnictwo inteligentne pod względem klimatycznym

Zaangażowani partnerzy

56

Kraje

27

Data rozpoczęcia

1 kwietnia 2023

Data zakończenia

31 marca 2030

Numer projektu

101084179

Koordynator

EV ILVO

Program finansowania

Horizon Europe

 

Projekt Climate Farm Demo tworzy unikalną europejską sieć pilotażowych gospodarstw demonstracyjnych w zakresie praktyk przyjaznych dla klimatu, aby umożliwić wzajemne uczenie się i wdrażanie inteligentnych rozwiązań rolniczych w celu dostosowania produkcji rolnej do zmian klimatu oraz osiągnięcia neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora rolniczego.

Aby osiągnąć ten cel, w projekcie przyjęto podejście wielopodmiotowe, łącząc 1500 pilotażowych gospodarstw demonstracyjnych i doradców z nimi współpracujących na poziomie europejskim i krajowym w celu zwiększenia wymiany wiedzy i wzajemnego inspirowania się we wdrażaniu działań adaptacyjnych i łagodzących zmiany klimatu.

Innowacje techniczne i społeczne obejmujące szeroki zakres obszarów tematycznych zostaną zaprezentowane szerszej społeczności rolniczej w ramach sześciu corocznych kampanii demonstracyjnych poprzez organizację 4500 wydarzeń demonstracyjnych oraz wspieranie interaktywnego i wzajemnego uczenia się. Nowe i innowacyjne rozwiązania będą współtworzone w 10 żywych laboratoriach rozmieszczonych w całej Europie.

Za realizację projektu w Polsce odpowiedzialne są trzy instytucje – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pełniący rolę koordynatora krajowego oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego osobą do kontaktu w ramach projektu jest

Dawid Skotnicki, tel. 723-692-565, e-mail: dawid.skotnicki@kpodr.pl

Link do strony: https://climatefarmdemo.eu/  




ClimateSmartAdvisors

 

Pełna nazwa projektu

A EUROPEAN-WIDE NETWORK OF PILOT FARMERS IMPLEMENTING AND DEMONSTRATING CLIMATE SMART SOLUTIONS FOR A CARBON NEUTRAL EUROPE

Ogólnoeuropejska sieć pilotażowych rolników wdrażających i demonstrujących inteligentne rozwiązania klimatyczne na rzecz Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla

Zaangażowani partnerzy

81

Kraje

28

Data rozpoczęcia

1 października 2022

Data zakończenia

30 września 2029

Numer projektu

101060212

Koordynator

Institut de l'elevage (IDELE)

Program finansowania

Horizon Europe

 

ClimateSmartAdvisors to ogólnoeuropejska sieć skupiająca wiele podmiotów, obejmująca 27 krajów. Celem projektu jest wzmocnienie unijnej wspólnoty doradców ds. rolnictwa, co doprowadzi do przyspieszenia przyjmowania praktyk rolniczych inteligentnych dla klimatu przez szerszą społeczność rolniczą w obrębie unijnych systemów AKIS i pomiędzy nimi.

Aby osiągnąć ten cel, ClimateSmartAdvisors koncentruje się na kluczowej roli doradców w opracowywaniu i rozpowszechnianiu innowacji i praktyk rolnictwa klimatycznego. W ramach projektu zorganizowane zostaną działania skupiające się na wzmocnieniu potencjału doradców w zakresie doradztwa klimatycznego i zwiększeniu roli doradców w przejściu na rolnictwo przyjazne dla klimatu i odporne na zmiany klimatyczne poprzez ich zaangażowanie w projekty innowacyjne, AKIS oraz projekty i inicjatywy UE.

Za realizację projektu w Polsce odpowiedzialne są trzy instytucje – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pełniący rolę koordynatora krajowego oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego osobą do kontaktu w ramach projektu jest

Dawid Skotnicki, tel. 723 692 565, e-mail: dawid.skotnicki@kpodr.pl

Link do strony: https://climatesmartadvisors.eu/

Projekt ten otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji „Horyzont Europa” na mocy umowy o dotację nr 101084179.




Dofinansowanie zakupu buhajów

25.03.2024

Hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. Nabór trwa do 30 listopada 2024 r. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Z oferty dofinansowania może skorzystać producent rolny posiadający status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa, który ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Od ubiegającego się o wsparcie wymaga się przedstawienia potwierdzenia nabycia w 2024 roku co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy, który ma świadectwo zootechniczne.

Wysokość pomocy stanowi iloczyn kwoty 5 tys. zł i liczby zakupionych buhajów – nie większej niż wynik dzielenia średniej liczby krów w gospodarstwie (w roku poprzedzającym ten, w którym został zakupiony buhaj) przez 30. Pula środków przeznaczonych na to wsparcie to 5 mln zł.

Wnioski do 30 listopada 2024 r. przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową albo wysyłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Więcej informacji i formularze – otwórz

 

Zdjęcie: AdobeStock

 

 

 

 

 

 

 




Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich – 50 zł do jednego pnia, trwa nabór

 09.04.2024

Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski, w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. Stawka płatności wynosi 50 zł, a budżet – 80 mln zł.

Środki finansowe z budżetu państwa, podobnie jak w latach ubiegłych, są przeznaczone dla pszczelarzy, którzy prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół, są wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i mają nadany przez ARiMR numer w ewidencji producentów.

O dofinansowanie, które – tak jak w poprzednim roku – wynosi 50 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej, można się ubiegać do 31 maja 2024 r.

Nabór prowadzą biura powiatowe ARiMR. Dotychczas zarejestrowały one 1900 wniosków. Dokumenty można składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysyłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

To działanie pomocowe Agencja realizuje już po raz czwarty. W 2021 roku pszczelarze otrzymali z tego tytułu blisko 20 mln zł, w 2022 ponad 23 mln zł, a w 2023 niemal 77 mln zł.

Więcej informacji oraz wniosek o przyznanie pomocy – otwórz

 

 




Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca

12.04.2024

Weź pieniądze i posadź las

Od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Wszystkie cztery interwencje są finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór będzie prowadzony wyłącznie drogą internetową.

Dofinansowanie w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych z PS WPR 2023-2027 może być przyznane do maksymalnie 40 ha gruntów stanowiących własność lub współwłasność wnioskodawcy albo własność jego małżonka, a w przypadku wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych także do gruntów wchodzących w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i właściwego zagospodarowania wchodzących w jej skład gruntów. pomoc w ramach tych czterech interwencji nie mogą się starać nieposiadające osobowości prawnej jednostki organizacyjne reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.

Jeden formularz umożliwia ubieganie się o wsparcie na:

  • wykonanie zalesienia oraz jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach objętych jednym planem zalesienia;
  • utworzenie zadrzewienia i jego ochronę przed zniszczeniem na gruntach tworzących jeden zwarty obszar powiązany gospodarczo lub przyrodniczo, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha oraz szerokości co najmniej 4 m i nie większej niż 20 m;
  • założenie systemów rolno-leśnych i ich ochronę przed zniszczeniem na gruntach rolniczych tworzących zwarty obszar, na którym drzewa lub krzewy zostaną posadzone w odległości co najmniej 3 m od siebie, w formie jednego lub dwóch rzędów oddalonych od kolejnych nasadzeń o co najmniej 10 m i nie więcej niż 30 m;
  • zwiększeniu bioróżnorodności lasów prywatnych.

Wnioski będzie można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku.

Ogłoszenie Prezesa ARiMR – otwórz

Więcej informacji – otwórz

 

Zdjęcie: Adobe Stock




Porozmawiajmy o odpadach i recyklingu

 

9 kwietnia br. w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyło się kolejne już Forum Ochrony Środowiska. W ramach wydarzenia zorganizowano konferencję pn. „Zarządzanie gospodarką odpadami”.

Konferencję współfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i była ona skierowana do pracowników urzędów gmin i miast województwa kujawsko-pomorskiego, zajmujących się gospodarką odpadami.

W trakcie konferencji odbyły się trzy wytępienia. Pierwszy wykład wygłosiła Pani Sylwia Kubiś, Dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Bydgoszczy, nosił on nazwę „Obowiązki gminy wynikające ze zmiany zapisów w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie w zakresie gospodarki ściekowej”. Pani Sylwia przedstawiła, jak w Bydgoszczy prowadzona jest ewidencja nieczystości ciekłych oraz w jaki sposób napływające z terenu dane, są analizowane i gromadzone w systemie. Prelegentka wskazała też, jakie obowiązki w zakresie nieczystości ciekłych ciążą na właścicielach nieruchomości i jak w praktyce przebiegają związane z tym tematem kontrole. Ważną częścią wykładu było też zagadnienie jakim jest wydawanie zezwoleń na odbiór i transport nieczystości ciekłych i związana z tym sprawozdawczość.

Drugą wykładowczynią była Pani Klaudia Subutkiewicz, Dyrektorka Wydziału Gospodarki Odpadami UM Bydgoszczy, która wystąpiła z wykładem pn. „Kontrola kompostowników i nieruchomości niezamieszkałych w świetle obowiązujących przepisów”. Pani Klaudia, w trakcie wykładu omówiła tematykę kontroli przydomowych kompostowników oraz formy postępowania przy stwierdzonych nieprawidłowościach. Odniosła się przy tym do metody zaliczania odpadów z kompostowników do wymaganych poziomów recyklingu osiąganych przez miasto Bydgoszcz. Przedstawiła również w jaki sposób przeprowadzane są kontrole w nieruchomościach niezamieszkałych.

Kolejne dwa wykłady pn. „Poziomy recyklingu, poziomy składowania – dlaczego tak trudno je osiągnąć?” oraz „Wdrożenie systemu kaucyjnego i ROP – szanse i zagrożenia”, przedstawiła Pani Dominika Majchrzak, radczyni prawna, Dominika Majchrzak, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych EcoLegal. Pani Dominika bardzo obszernie omówiła oba tematy, podając liczne przykłady i interpretacje przepisów prawa odpadowego. Szczegółowo przeanalizowała problemy, z którymi muszą się mierzyć gminy by sprostać wymogom ustawowy w kwestii recyklingu odpadów. Na drugim wykładzie poruszyła temat planów wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego i jego przewidywalnej formy. Zwróciła też uwagę na ROP – rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Te dwa zagadnienia są dopiero wdrażane w Polsce, zatem będą z pewnością szerzej omawiane w przyszłości.

Można zatem uznać, że temat odpadów jest cały czas aktualny. Nowe przepisy prawne coraz dokładniej regulują, jakie zadania ciążą na poszczególnych stronach uczestniczących w gospodarce odpadami. Co najważniejsze, każdy z elementów jest tu bardzo istotny. Tym samym, zarówno producenci, samorządy, jak i konsumenci muszą ze sobą współpracować, jest to bowiem jedyny sposób na osiągnięcie zamierzonych celów.

Pliki do pobrania – materiały konferencyjne:

Kompostowniki Klaudia Subutkiewicz_9.04.2024

Wdrożenie systemu kaucyjnego i ROP Dominika Majchrzak 9.04.2024

Gospodarka ściekowa – Sylwia Kubiś_9.04.2024 min

Poziomy recyklingu DOMINIKA MAJCHRZAK_9.04.2024 min

tekst: Lidia Saganowska KPODR w Minikowie
zdjęcia: Jarosław Domiński w Minikowie