Bez kategorii
Wystawa drobnego inwentarza w Żninie
24-25 sierpnia 2019 r. w Żninie odbyła się wystawa drobnego inwentarza podczas Pałuckich Targów Rolnych na terenie dawnej cukrowni. Organizatorami wydarzenia jest Tygodnik Pałuki Dominika Księskiego oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Pierwszego dnia miała miejsce ocena zwierząt, zarówno królików jak i drobiu ozdobnego i gołębi rasowych. Podziwiać można było również papugi czy inne ptaki egzotyczne oraz szynszyle hodowlane różnych odmian barwnych. Wieczorem wszyscy nagrodzeni mieli okazję uczestniczyć w uroczystym bankiecie na terenie Cukrowni Żnin.
Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych
czempion
1. puchar dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Ryszarda Kamińskiego za czempiona w kategorii drobiu ozdobnego – Paulina Kuras
2. puchar burmistrza Strzelna Dariusza Chudzińskiego za czempiona w kategorii królików ras dużych – Bartosz Krygierz
3. puchar burmistrza Kcyni Marka Szarugi za czempiona w kategorii królików ras średnich – Jarosław Lembowicz
4. puchar burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego za czempiona w kategorii gołębi rasowych – Stanisław Olejniczak
wiceczempion
1. puchar wójta Jezior Wielkich Dariusza Ciesielczyka za wiceczempiona w kategorii drobiu ozdobnego – Eryk, Anna, Damian Smoter
2. puchar przewodniczącego Rady Miejskiej w Trzemesznie Benedykta Nitki za wiceczempiona w kategorii królików ras dużych – Paweł Szpajer
3. puchar przewodniczącego Rady Gminy w Kcyni Jana Kuranta za wiceczempiona w kategorii królików ras średnich – Marek Grosman
4. puchar burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego za wiceczempiona w kategorii gołębi rasowych – Franciszek Waltenburg
wyróżnienie
1. wyróżnienie przewodniczącej Rady Miejskiej w Szubinie Anny Kijowskiej w kategorii szynszyle hodowlane – Iwona i Piotr Kujawa
2. wyróżnienie wójta Rogowa Tomasza Michalczaka w kategorii króliki rasowe – Paweł Jurek
3. wyróżnienie przewodniczącego RG w Gąsawie Mariusza Kazika w kategorii ptaki egzotyczne – Jakub Popielarz
Gratulujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez KPODR Minikowo. We wrześniu odbędzie się pokaz drobnego inwentarza 14.09. w Przysieku oraz wystawa drobnego inwentarza 22.09. w Minikowie.
Anna Mońko, KPODR w Minikowie
Foto – Kamil Mączkowski, Piotr Kujawa
Konferencja „Innowacyjne rozwiązania w produkcji ziemniaka”
Niedawno zapraszaliśmy na polowe spotkanie (konferencję) do Specjalistycznego Gospodarstwa Rolnego Jana Grodzickiego w Gostkowie, zajmującego się produkcją ziemniaków. Dziś kilka słów podsumowania. Oprócz konferencji „Innowacyjne rozwiązania w produkcji ziemniaka” prowadzono tam konsultacje, które sprawowali specjaliści dr Wojciech Nowacki IHAR O/Jadwisin oraz dr Jerzy Osowski IHAR O/Bonin. Zaprezentowano specjalną kolekcję 14 odmian ziemniaka – przedstawiły ją firmy PMHZ Strzekęcino sp. z o.o., HZ Zamarte sp. z o.o., Europlant HZ sp. z o.o. oraz Solana Polska sp. z o.o. Przeprowadzono warsztaty, które pokazywały różnice morfologiczne i odpornościowe w stosunku do chorób ziemniaka a jednocześnie reakcję różnych odmian na warunki pogodowe i glebowe w bieżącym sezonie. Dokonano także wstępnej oceny plonowania odmian, oraz różnic pod względem nie tylko ilości ale i jakości plonu.
Omówione zostały zagadnienia dotyczące ochrony, zbioru i przechowalnictwa ziemniaków uprawianych w warunkach kontrolowanego deszczowania. W spotkaniu łącznie uczestniczyły 72 osoby – specjaliści i rolnicy zajmujących się profesjonalną produkcją ziemniaka jadalnego, przemysłowego oraz producenci sadzeniaków, a także doradcy KPODR.
Spotkanie zorganizował Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Przysieku wspólnie z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Oddział Jadwisin i Oddział Bonin ze wsparciem wszystkich powyżej wskazanych hodowli ziemniaka, a także Firm BAYER oraz SCANDAGRA Polska sp. z o.o. Stoiska konsultacyjne wystawiły także SGB z Torunia, wydawnictwo Agroprofil oraz firma METOS Polska.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, sponsorom, ale przede wszystkim Gospodarzom – Ewie i Janowi Grodzickim za ciepłe przyjęcie oraz wykładowcom za przekazaną cenną wiedzę, która na pewno ułatwi rolnikom – uczestnikom spotkania – prowadzenie profesjonalnej produkcji ziemniaków.
tekst: Marek Radzimierski
zdjęcia: Marek Rząsa
VII Kujawsko-Pomorskie Forum Turystyki Wiejskiej – Wieś dla Wsi!
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną, Lokalną Grupą Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Krakowie, oraz Stowarzyszeniem Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica realizuje operację pn.: „VII Kujawsko-Pomorskie Forum Turystyki Wiejskiej – Wieś dla Wsi!”.
Operacja ma na celu przede wszystkim zwiększenie wiedzy i kompetencji uczestników Forum z zakresu atrakcyjnych rozwiązań budowania oferty turystycznej obiektów zlokalizowanych na terenach wiejskich. Wyłonienie, zaprezentowanie i wypromowanie przykładów dobrych praktyk działalności turystycznej na obszarach wiejskich, oraz upowszechnianie wiedzy na temat działalności edukacyjnej w gospodarstwach rolnych i promocja obiektów należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Stąd też celami operacji będą również:
• przeprowadzenie konferencji, na której nastąpi przekazanie informacji z zakresu atrakcyjnych rozwiązań budowania oferty turystycznej obiektów położonych na terenach wiejskich, ze szczególnych uwzględnieniem działalności w ramach rolnictwa społecznego. Informacje będą przekazywane w ramach wykładów i konsultacji przeprowadzonych przez doświadczonych wykładowców i ekspertów;
• wyłonienie 15 laureatów Konkursu AGRO-wczasy, w celu rozpowszechniania dobrych praktyk
w zakresie oferty agroturystycznej, obiektów turystyki wiejskiej oraz obiektów świadczących usługi gastronomiczne, a także ich promocja;
• przeprowadzenie wyjazdu studyjnego służącego przekazaniu informacji jak w praktyce wykorzystywana jest wiedza z zakresu atrakcyjnych rozwiązań budowania oferty turystycznej obiektów położonych na obszarach wiejskich. Wyjazd studyjny wzmacnia transfer wiedzy i ugruntowuje już tą zdobytą. Daje równie możliwość nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń;
• stworzenie publikacji i dystrybucja publikacji dotyczącej prowadzenia działalności edukacyjnej w gospodarstwach rolnych, służy rozpowszechnieniu informacji na temat dostępnej formy realizacji założeń podstawy programowej wśród kardy nauczycielskiej publicznych przedszkoli, szkół podstawowych, oraz liceów z woj. kujawsko – pomorskiego.;
• stworzenie publikacji konferencyjnej i dystrybucja pomiędzy uczestników konferencji zawierającej skomplikowane informacje z zakresów: rolnictwa społecznego, przepisów prawnych w ekonomii społecznej, budowania współpracy pomiędzy obiektami oferującymi usługi edukacyjne w gospodarstwach rolnych, działalności stowarzyszenia zajmującego się pomocą osobą niesamodzielnym, fundacji zajmującej się działalnością w ramach rolnictwa społecznego, pedagogiki wczesnoszkolnej.
Niniejsza operacja jest odpowiedzią na zdiagnozowany problem niewystarczającej ilości podmiotów świadczących usługi prospołeczne (edukacyjne, opiekuńcze), oraz niski poziom wiedzy na temat rolnictwa społecznego i ekonomii społecznej.
W ramach operacji zostaną zorganizowane i przeprowadzone: trzydniowa konferencja, wyjazd studyjny, konkurs. Zostaną również stworzone dwie publikacje dla kardy nauczycielskiej publicznych przedszkoli, szkół podstawowych, liceów z woj. kujawsko – pomorskiego, a także druga publikacja dla uczestników konferencji.
Działania obejmą obszar województwa kujawsko-pomorskiego.
Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Wpływ rolnictwa na bioróżnorodność”- RELACJA ZE SZKOLEŃ
W dniach 17, 18 czerwca 2019 roku w Brodnickim Parku Krajobrazowym w Grzmięcy oraz Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, Oddział w Przysieku zorganizowano szkolenia pn. „Wpływ rolnictwa na bioróżnorodność”.
Wśród prelegentów znaleźli się Pani dr Urszula Sołtysiak, która wygłosiła wykłady pn. „Przepisy prawne regulujące prowadzenie produkcji rolnej metodami ekologicznymi”, „Płodozmian w gospodarstwie ekologicznym”, „Nawożenie w produkcji ekologicznej”. Głównym kierunkiem zrealizowanych szkoleń była ochrona bioróżnorodności. Rolnik może sam wpływać na bioróżnorodność w swoim gospodarstwie i okolicy. Skuteczna ochrona, a nawet zwiększanie bogactwa przyrodniczego są możliwe poprzez różne działania kompleksowo obejmujące całe gospodarstwo. Kluczową rolę w systemie rolniczym odgrywa płodozmian. Uprawa różnorodnych gatunków roślin oraz wykorzystanie roślin alternatywnych, będących uzupełnieniem podstawowych gatunków w produkcji roślinnej, zwiększa bioróżnorodność flory, fauny i gleby. Uprawa roślin w zmianowaniu zmniejsza ryzyko epidemiologicznego rozwoju patogenów, gradacji szkodników i kompensacji chwastów, co wpływa na plonowanie roślin uprawnych. Z tego względu nie jest wskazane nadmierne ograniczenie liczby gatunków i odmian roślin uprawnych w plonach głównych i międzyplonach. Tematyka podejmowana podczas szkoleń to przede wszystkim promowanie ekologicznego systemu produkcji rolnej , który ma najkorzystniejszy wpływ na środowisko przyrodnicze.
Uzupełnieniem szkoleń były wykłady Pana Mieczysława Babalskiego – prezesa EKOŁAN – Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych , który jako praktyk przeprowadził wykłady pn. Uprawa roli i problem chwastów w gospodarstwie ekologicznym”, „Przykładowe technologie wybranych upraw rolniczych w systemie ekologicznym”.
W ostatnim czasie intensyfikacja rolnictwa, szczególnie duże zużycie chemicznych środków produkcji, przyczynia się do ujednolicenia flory oraz zaniku gatunków związanych z siedliskami uboższymi oraz roślinami rzadko występującymi w płodozmianach. Uproszczenie zmianowania, tworzenie monokultur prowadzi do zachwiania równowagi ,mikrobiologicznej w glebie i jej zmęczenia oraz stwarza zagrożenie zmniejszenia różnorodności roślin i zwierząt im towarzyszących. Narastający w skali globalnej deficyt energii oraz konieczność ochrony środowiska wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań, a w tym przypadku system rolnictwa ekologicznego jest alternatywnym systemem produkcji, korzystny dla środowiska przyrodniczego.
Szkolenia zrealizowano w ramach projektu pn. „Bioświadomi, bioodpowiedzialni”- kampania informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu .
Opracowała
Agnieszka Dobosz-Idzik
Spotkanie grupy tworzącej Strategię woj. kujawsko-pomorskiego w Urzędzie Wojewódzkim
1 lipca br. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się podsumowujące, regionalne spotkanie w ramach konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. W spotkaniu wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński, rolnicy, eksperci tworzący Strategię (…), oraz przedstawiciele instytucji otoczenia rolnictwa. Wnioski z dotychczasowych działań zaprezentowali Ryszar Zarudzki, który omówił problemy i działania w skali całego kraju oraz Ryszard Kamiński w skali województwa. W trakcie spotkania prelegenci odpowiadali na rodzące się pytania dotyczące przyszłości rolnictwa i różnych punktów widzenia problemów przez mieszkańców wsi (np. Ustawa Odorowa).
„Razem dla rozwoju pszczelego roju”
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na wydarzenie
pn. „Razem dla rozwoju pszczelego roju”.
Wydarzenie odbędzie się 11 sierpnia 2019 r. w siedzibie Oddziału w Zarzeczewie, ul. Nizinna 9, Włocławek, w godzinach od 10.00 do 17.00, a jego głównym celem jest ograniczenie niektórych czynników zagrażających owadom zapylającym. Jest skierowane do szerokiej i różnorodnej grupy osób, a realizowane zadania skupiają się na uświadomieniu uczestnikom roli owadów zapylających w przyrodzie oraz wskazaniu zachowań przyczyniających się do ochrony pszczół i pszczołowatych.
Pszczelarzy zachęcamy do udziału w konkursie wiedzy i umiejętności pszczelarskich pt. „"Edukacja, rywalizacja, integracja dla ochrony pszczół" oraz warsztatach pt. „Nowe metody walki z warrozą” ze stosowania nowych metod zwalczania warrozy. Udział w konkursie i warsztatach umożliwi Państwu nie tylko wymianę doświadczeń, ale również przyczyni się do edukacji w zakresie prowadzenia pasieki, leczenia warrozy.
Dorosłych mieszkańców terenów wiejskich: właścicieli działek, ogródków i ogrodów, rolników zapraszamy na warsztaty pt. „"Zrozumieć zależności panujące w przyrodzie i pomóc owadom zapylajacym", podczas których będą mogli Państwo przyswoić praktyczne umiejętności potrzebne do ochrony pszczół. Warsztaty będą polegały na budowaniu gniazd dla pszczołowatych, zapoznaniu się z zagrożeniami, które dotykają pszczołowatych i sposobami zapobiegania tym zagrożeniom oraz rozpoznawaniu roślin miododajnych.
Mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego i województw ościennych proponujemy wysłuchanie wykładu pt. „Produkty pszczele w leczeniu chorób cywilizacyjnych”. Treści przekazane podczas wykładu uświadomią Państwu rolę, jaką odgrywają pszczoły w życiu ludzi.
Wszyscy uczestników wydarzenia będą mieli niecodzienną okazją wzięcia udziału w próbie ustanawiania rekordu Polski z dziedziny pszczelarstwa. Próba będzie polegała na jednoczesnym odkręcaniu słoików z miodem i próbowaniu miodu.
Wstęp i parking bezpłatne.
Zapraszamy pszczelarzy, rolników, właścicieli ogrodów i ogródków, dzieci i młodzież
Do pobrania:
Karta zgłoszenia-konkurs dla pszczalarzy 2019
Karta zgłoszenia-warsztaty pszczelarze 2109
Karta zgłoszenia grupy na warsztaty 2019
Karta zgłoszenia-wykład 2019
Z UWAGI NA OGRANICZONĄ ILOŚĆ MIEJSC O ZAKWALIFIKOWANIU DO UDZIAŁU W KATEGORIACH DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
Szczegółowych informacji udziela:
Laura Maciejewska
tel. kom. 506 392 623
e-mail: laura.maciejewska@kpodr.pl
KPODR Minikowo, Oddział w Zarzeczewie
ul. Nizinna 9, 87-801 Włocławek 3
tel. 54 255 06 31 (centrala), 54 255 06 23, fax. 54 255 06 01.
Firmy Agro-Tech Minikowo 2019
Rząd |
nazwa firmy |
miejscowość |
26 |
ADAMEX A.WOŁOCH |
Unisław |
7 |
ADAMKIEWICZ ZAKŁAD ŚLUSARSKO-KOTLARSKI |
Pleszew |
6 |
AERO AGRI Magdalena Bukowska |
Ostaszeno 57i |
XI Ogr. |
AGA FIGURY GIPSOWE Agnieszka Łuczak |
Nakło nad Notecią |
VII Ogr. |
AGA PHU I.Gosiniecka |
Świecie |
XI Ogr. |
AGAH Sprzedaż Artykułów Skórzanych |
Pelplin |
21 |
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa |
Warszawa |
20 |
AGRI 5 Sp. z o.o. |
Okaliniec 22A |
13 |
AGRIPAK Sp. z o.o. Sp. K. |
Stary Drzewicz 3 |
22 |
AGRITEAM PPHU Sp. z o.o. |
Trląg 14 |
21 |
AGRO WYDAWNICTWO Sp. z o.o. |
Suchy Las |
20 |
AGRO WYDAWNICTWO Sp. z o.o. |
Suchy Las |
36 |
AGROCHEM PUŁAWY Sp. z o.o. |
Puławy |
15 |
AGROECOPOWER Sp. z o.o. |
Oleśnica |
19 |
AGROFART M.Rózycki |
Dąblin 22 |
prawa strona ringu |
AGROGEN Jarosław Strzyżewski |
Białe Błota |
28 |
AGRO-LAND M.Różniak |
Śmielin |
33 |
AGROLMET Sp. z o.o. Sp.K. |
Gniewkowo |
32 |
AGROMA PHSR Sp. z o.o. |
Sępólno Kraj. |
31 |
AGROMARKET Sp. z o.o. Sp.k. |
Jaryszki 4 |
16 |
Agromehanika d.d |
Kranj |
36 |
AGROMIX ZPH Roman Szewczyk |
Niepołomice |
15 |
AGROPOL FH Marcin Kowalczyk |
Zakrzewo |
30 i 31 |
AGRO-SIEĆ MASZYNY Sp. z o.o. |
Chełmno |
19 |
AGROTECHNIKA-BRUDZ Wiesław Brudz |
Brzeg |
11 |
AGROTECHNOLOGY P. MAZUR |
Łobez |
17 |
AGRO-TOM Tomasz Kaniewski |
Pogorzela |
11 |
AKALA Kancelaria Finansowa Elwira Gatzke |
Nakło nad Notecią |
X Ogr. |
Aleksandra Baumert |
Gdańsk |
26 |
ALFA-TECH ROBERT KAŁUŻA |
Bydgoszcz |
20 |
A-LIMA-BIS P.P.H-U Sp. z o.o. |
Środa Wielkopolska |
26 |
AMAN J. Młynarczyk |
Sadki |
9 |
ANDOTECH Sp. z o.o. |
Starkówiec Piątkowski 33 |
5 |
ANDRO Robert Krzyżanowski |
Bydgoszcz |
IX Ogr. |
Andrzejczak Violetta Szkółka Drzew Owocowych i Krzewów Róż |
Kostrzyn |
36 |
ANWIL S.A. |
Włocławek |
31 |
APRA Sp. z o.o. |
Osielsko |
|
APRA Sp. z o.o. |
Osielsko |
przy wejściu na wystawę zwierząt |
APRA Sp. z o.o. |
Osielsko |
25 |
ARBENA BIS FHU Arkadiusz Benisz |
Żory |
VI Ogr. |
ARKADIA WYRÓB MEBLI OGRODOWYCH |
Białystok |
36 |
ARKOP Sp z o.o. |
Bukowno |
13 |
ARNTJEN POLSKA Sp. z o.o. Internationale Farmtechnik |
Paproć 94 |
V Ogr. |
ARTEX HANDEL OBWOŹNY |
Żnin |
16 |
ATA-TECHNIK Sp. z o.o. S.K.A |
Budzyń |
27 |
ATORIM Karol Mirota |
Miastko |
VIII Ogr. |
AUGUSTYNIAK BOŻENA |
Nowy Dwór Parcela 45 |
12 |
BATTERY POLSKA P.W. |
Rojewo 11 |
9 |
BIN Sp. z o.o. |
Aleksandrów Kuj. |
36 |
BIOPHARMACOTECH Sp. z o.o. Sp.k. |
Częstochowa |
19 |
BKTECH Przemysław Krup |
Łąkie 15A |
1 |
BLATTIN POLSKA Sp. z o.o. |
Siedlec |
11 |
BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. |
Warszawa |
14 |
BOGART T.Bogacz |
Gniewkówiec 37A |
36 |
BOGDAN PPHU Piotr Bogdanowicz |
Bolesławowo 40/1 |
14 |
BOMET Sp. z o.o. Sp. K. |
Węgrów |
2 |
BROSSO-PASZE Sp. z o.o. |
Kuślin |
VIII Ogr. |
BRZEZICKI WALDEMAR |
Imno 7 |
37 |
BUGAJ CENTRUM HANDLOWO-USŁUGOWE |
Zągoty 22 |
2 |
CARGILL POLAND Sp. z o.o. |
Kiszkowo |
8 |
Cargill Polska Sp. z o.o. |
Warszawa |
1 |
CEDROB S.A. |
Ujazdówek 2A |
I Ogr. |
Ceglarska Anna Gospodarstwo Szkólkarsko – Sadownicze |
Stok 112 |
12 |
CENTER PLAST Sp. z o.o. |
Jemielnica |
19 |
Charkowska Wytwórnia Maszyn do Czyszczenia Ziarna |
Ukraina, Charków |
37 |
COBORU Stacja Doświadczalna Oceny Odmian |
Chrząstowo 8 |
34 |
COLUMBUS ENERGY S.A. |
Kraków |
XI Ogr. |
Cybulski Krzysztof Gospodarstwo Szkółkarskie |
Białowąs 13/1 |
15 |
CZAJKOWSKI MASZYNY Sp. z o.o. |
Sokołowo 1c |
30 |
DAM-POL Agro Serwis |
Dębowo |
37 |
DANKO HODOWLA ROŚLIN Sp. z o.o. |
Choryń 27 |
VI Ogr. |
DARMAR ZHU P. Augustyn |
Poznań |
7 |
DEFRO Sp. z o.o.,Sp.k. |
Warszawa |
II Ogr. |
DELIS Artur Ferenc |
Zabrze |
12 |
DLG AGROFOOD Sp. z o.o. |
Poznań |
2 |
DOLFOS Sp. z o.o. |
Piotrków Trybunalski |
18 |
DRAGO-AGROTECH P.H. Sp. z o.o. |
Legnica |
8 |
DRAGON Kotły Grzewcze Sp. z o.o. |
Suchorzew |
3 |
DULCET Sp.J |
Strzyżawa 30 |
3 |
DURAUMAT POLSKA Sp. z o.o. |
Lubcza 3 |
10 |
eAgronom Sp. z o.o. |
Poznań |
IX Ogr. |
EKO BUD PERFECT Sp. z o.o. |
Leszno |
36 |
EKOFLORA Przedsiębiorstwo Ekologiczne Tadeusz Siewielec |
Kraśnik |
4 |
EKO-TANK Sp.z o.o. |
Osie |
V Ogr. |
ELEKTROMAC Maciej Pastewski |
Bydgoszcz |
7 |
ELEKTROTILE Sp. z o.o. |
Warszawa |
12 |
ELIT POLSKA |
Kraków |
37 |
ELMAR-PRO Sp. z o.o. |
Chodeczek 23/4 |
16 |
ELROL Tomasz pszczółkowski |
Żurominek 29 |
X Ogr. |
Elżbieta Szotkiewicz |
Toruń |
lewa strona ringu |
E-STADO Sp. z o.o. |
Wrocław |
29 |
EUROMASZ Sp.j. W.G. Schienke |
Lipka |
36 |
EVERGREEN SOLUTIONS Sp. z o.o. |
Pyrzyce |
20 |
EVERUN POLSKA SP. z o.o. |
Warszawa |
6 |
Evo Energy Sp. z o.o. |
Mława |
12 |
EWPA Sp. |
Komorniki |
11 |
Excelia D. Opala S. Jastrzębski S.C/BEST AGRI |
Gdynia |
parking na kostce |
EXMOT Sp. z o.o. P U-H |
Bydgoszcz |
15 |
EXPOM Sp. z o.o. |
Krośniewice |
3 |
FARM – MPARTNER Sp. z o.o. |
Środa Wielkopolska |
37 |
FARMSAAT AG |
Rott 3 |
4 |
FARMSYSTEM Arkadiusz Borowicz |
Radłowo 102 a |
3 |
FARMUTIL HSZR-P S.A. |
Śmiłowo |
5 |
Firma ROLAND P-H-U Ryszard Drąg |
Gniewkowo |
7 |
FreeVolt Sp. Z o.o. |
Bydgoszcz |
25 |
FRISMA ZUPH |
Kościelna Wieś 9 |
lewa strona ringu |
FUNDACJA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W POLSKIEJ HODOWLI I INSEMINACJI |
Komorów |
9 |
GAMA GROUP SZEPIETOWSCY Sp.j. |
Wysokie Mazowieckie |
VII Ogr. |
GARDEX PPHU Arkadiusz Maszewski |
Ossowice 92 |
VIII Ogr. |
GAWRYSIAK PAWEŁ PHU |
Przedecz |
II Ogr. |
GAWRYSIAK STANISŁAW GOSPODARSTWO OGRODNICZE |
Przedecz |
4 |
GEA FARM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. |
Bydgoszcz |
5 |
GENEU B. Jerczyńska |
Brzoza |
lewa strona ringu |
GENOMIX Marcin Tykwiński |
Osielsko |
I Ogr. |
G-Flowers Karina Ewert |
Bukowno 5/2 |
V Ogr. |
Gospodarstwo Rolne |
Klementowice 156 |
przy wystawie zwierząt |
Gospodarstwo Rolne Kryspin Jasiorkowski |
Bożejewiczki |
przy wystawie zwierząt |
GOSPODARSTWO ROLNE ŚLESIN |
Ślesin |
18 |
GRAINTEC – Mariusz Piecuch |
Smętowo Graniczne |
19 |
GRASDORF Koła Polska Sp. z o.o. |
Krapkowice |
20 |
GRUPA MARCO POLO Sp. z o.o. Sp. K. |
Poniatowo |
III Ogr. |
Gursztyn Jakub Gospodarstwo Sadowniczo-Szkółkarskie |
Braniewo |
5 |
HATHOR Sp. z o.o. |
Toruń |
parking na kostce |
HEALTHY LIFE Przemysław Martyniuk |
Mysłakowice |
1 |
HERBILINE s.c. L. Moczulski, P. Korczyński |
Poznań |
10 |
Hexagon Rock Polska Anastasia Sholudko |
Grójec |
20 |
HITMASZ H. Kołtonowski Sp. J. |
Toruń |
2 |
HL Hamburger Heistungsfutter GmbH |
Hamburg |
37 |
HODOWLA ROŚLIN SMOLICE Sp. z o.o. Grupa IHAR |
Smolice 146 |
37 |
HODOWLA ROŚLIN STRZELCE Sp. z o.o. Grupa IHAR |
Strzelce |
|
Hoffman Teresa |
Nowy Dwór Parcela 10 |
26 |
I.T.O.M. EUROALARM Sp. J. Kulik M i W |
Bydgoszcz |
18 |
IMIZUNI Sp. z o.o. |
Robakowo |
V Ogr. |
IMPERIUM REKLAMY EU Elżbieta Kawczor |
Bydgoszcz |
8 |
INSTALHURT Kośmieja, Płocki Sp. j. |
Bydgoszcz |
36 |
INTERMAG Sp. z o.o. |
Olkusz |
17 |
INTER-VAX PW W.Górny Sp. J. |
Żnin |
X Ogr. |
IZI Michał Izydorczyk |
Rożno Parcele |
26 |
IZOPANEL SP. z o.o. |
Gdańsk |
IX Ogr. |
Jastrzębowski Waldemar Gospodarstwo Rolno-Ogrodniczo-Szkółkarskie |
Stryków |
VI Ogr. |
JESSA VIOLETTA Gospodarstwo Ogrodnicze |
Wola Błędowa 39 |
1, przy cdkItw |
JOSERA POLSKA Sp. z o.o. |
Paproć 95 |
20 |
KAGRO Krzysztof Pankowski |
Stara Łubianka |
III Ogr. |
Kaktusy i inne sukulenty Granowscy Bożena i Dariusz Gospodarstwo Ogrodnicze |
Debówka 24 a |
16 |
KALISTO FABRYKA WAG Sp. z o.o. |
Warszawa |
II Ogr. |
KARWACKI KRZYSZTOF SZKÓŁKA DRZEW OWOCOWYCH I OZDOBNYCH |
Gniezno |
17 |
KMK AGRO |
Brodawa |
X Ogr. |
KOCUREK P. OCETKIEWICZ |
Mrocza |
prawa strona ringu |
KONRAD PH Krzysztof Przeździecki |
Łomża |
3 |
KOPALNIA SOLI KŁODAWA S.A. |
Kłodawa |
36 |
Kopalnia Wapienia MORAWICA S.A. |
Morawica |
przy wystawie zwierząt |
KORABIA M. KACZOROWSKA |
Barycz 18 |
przy wystawie zwierząt |
K-PUM |
Toruń |
IV Ogr. |
Kraina z drewna Barbara Reglińska |
Kościerzyna |
21 |
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA |
Warszawa |
21 |
KRUS Oddział Regionalny |
Bydgoszcz |
14 |
KUHN – MASZYNY ROLNICZE Sp. z o.o. |
Jelonek |
VIII Ogr. |
Kujawa Tomasz Gospodarstwo Rolne |
Kowalewko 5 |
za biurowcem |
KUJAWSKO-POMORSKA IZBA ROLNICZA |
Przysiek |
VI Ogr. |
KWIATKOWSKA MARIANNA Gospodarstwo ogrodnicze |
Widzew |
IV Ogr. |
KWIATOLEK Pszcżólkowska Joanna Gospodarstwo Ogrodnicze |
Przedecz |
przy wystawie zwierząt |
KWIECIŃSCY PPUH |
Bożejewiczki |
37 |
KWS LOCHOW POLSKA Sp. z o.o. |
Kondratowice |
12 |
LANGREN S.C. M.M. Woźniak |
Krosino 2 a |
3 |
LECHPOL PW Sp. z o.o. |
Szubin |
9 |
LELY CENTER BYDGOSZCZ Sp. z o.o. |
Lisi Ogon |
VIII Ogr. |
Lilie Wodne – Szkóła Roślin Ozdobnych |
Skępe |
1 |
LIRA WYTWÓRNIA PASZ Sp. z o.o. |
Krzywiń |
X Ogr. |
LUIZA Firma Handlowa Anita Zawada |
Grudziądz |
X Ogr. |
M&M Violetta Nastachowska |
Osówiec |
37 |
MAŁOPOLSKA HODOWLA ROŚLIN Sp. z o.o. |
Kraków |
16 |
MARK-ROL Mrek Piniarski Sp. J. |
Bydgoszcz |
18 |
MARTIN FHU Mariusz Krysik |
Łochów |
przy wystawie zwierząt |
MASARNIA WŁADYSŁAWOWO |
Władysławowo 8 |
9 |
MASIAK MACIEJ AUTORYZOWANY DEALER DELAVAL |
Bydgoszcz |
20 |
MASZPOL J.DOBRONIECKI |
Podolin 19 |
8 |
MDB MODERN Sp. z o.o. |
Bydgoszcz |
22 |
MEDIATOUCH Sp. z o.o. |
Warszawa |
VIII Ogr. |
MENDEL DARIUSZ SZKÓŁKA WINOROŚLI |
Kamionna |
5 |
METAL-FACH Jacek Kucharewicz |
Sokółka |
24 |
METALOWIEC PPHU S.C. |
Złotniki Kuj. |
6 |
MIARY I WAGI Sp. z o.o. |
Skarbimierz-Osiedle |
V Ogr. |
Michał Jurewicz |
Pabianice |
10 |
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. |
Poznań |
X Ogr. |
Mizak Leokadia F.H.U – Rękodzieło Artystyczne |
Biłgoraj |
21 |
MRiRW |
Warszawa |
4 |
MS TRONIK Mariusz Smolarczyk – Westermann |
Kutno |
II Ogr. |
Nakielski Slawomir Firma Wielobranżowa |
łąg |
wejście do ogrodu prawa strona |
NORDIC MOTOR Sp. z o.o. |
Bydgoszcz |
parking na kostce |
NOVUM MOTORS Sp.z o.o. |
Szpetal Górny |
37 |
OBROL Kulczyński Sp. J. |
Kruszewnia |
10 |
OFI K. GAWRYCHOWSKI (ZAGRODA) |
Warszawa |
7 |
OGNIWO SPÓŁDZELNIA METALOWO ODLEWNICZA |
Biecz |
prawa strona ringu |
OSM w ŁOBŻENICY |
Łobżenica |
8 |
OZE PROJEKT Fotowoltaika Paweł Zabielski |
Olsztyn |
16 |
PAMUŁA BIS s.c. A. Pamuła, P. Pamuła |
Bydgoszcz |
za biurowcem |
PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY |
Bydgoszcz |
III Ogr. |
Pasieka FILIPA Wiesław Suprowicz |
Dolna Grupa |
X Ogr. |
PASIEKA TRZY SADY Jarosław Kolb |
Kakulin 35 |
III Ogr. |
Pawelec Waldemar Szkółka Drzew Owocowych i Róż |
Sokolniki |
8 |
PEDROTTI POLSKA Sp. z o.o. |
Stolec 1a |
prawa strona ringu |
PFHBiPM Region Oceny Bydgoszcz |
Bydgoszcz |
prawa strona ringu |
PFHBiPM Warszawa |
Warszawa |
36 |
PGE EKOSERWIS Sp. z o.o. |
Wrocław |
2 |
PIAST PASZE I Sp. z o.o. |
Gołańcz |
I Ogr. |
PIECHOCKI Szkółka drzew owocowych i roślin ozdobnych |
Sławno |
18 |
PIECUCH SYLWESTER USŁUGI ŚLUSARSKIE |
Smętowo Graniczne |
IV Ogr. |
PIETRAS ADRIAN Gospodarstwo Ogrodnicze |
Juncewo 28A |
7 |
PITERN |
Wysogotowo |
10 |
POCZTOWE TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH |
Warszawa |
VII Ogr. |
POLIWODZIŃSKA MARIA GOSPODARSTWO OGRODNICZE |
Nowe Dobra 107 |
2 |
POLMASS S.A. |
Bydgoszcz |
parking na kostce |
POLMOZBYT TORUŃ HOLDING S.A. |
Toruń |
za biurowcem |
POLSKA PRESS Sp. z o.o. |
Warszawa |
30 |
POLSKIE WYDAWNICTWO ROLNICZE Sp. z o.o. |
Poznań |
19 |
POLSKIE WYDAWNICTWO ROLNICZE Sp. z o.o. |
Poznań |
10 |
POŁUDNIOWA OFICYNA WYDAWNICZA Sp. z o.o./ Wieści Rolnicze |
Jarocin |
13 |
POM-EKO Sp. z o.o. Pomorski Ośrodek Maszynowy |
Szczecinek |
37 |
POZNAŃSKA HODOWLA ROŚLIN |
Tulce |
7 |
PRO ECO SOLUTIONS LTD Oddział w Polsce |
Sadków |
1 |
PROFEED Stanisław Bruździński |
Trzeciewiec 96 |
I Ogr. |
PRO-WELLNESS Jurczyk Abu El Ella, Cyran, Szpak Sp. J. |
katowice |
10 |
PUCHAŁA Sp. z o.o. |
Bydgoszcz |
18 |
RADSTAL FPU Radosław Kisielewski |
Chromowola 50 |
23 |
RAITECH-Raiffeisen Agro-Technika Sp. z o.o. |
Brzoza |
12 |
REMET CNC Technology Sp. Z o.o. |
Łowisko 320 A |
10 |
REMSZ KLIMCZAK Sp.J |
Łódź |
XI Ogr. |
Renata Piwońska |
Żnin |
VII Ogr. |
REPLIN KRYSTYNA GOSPODARSTWO OGRODNICZE |
Węże 15 |
kolekcja |
ROLNAS PRZEDSIĘBIORSTWO NASIENNE Sp. z o. o. |
Bydgoszcz |
VIII Ogr. |
Rzeźbiarstwo w drewnie Jan Redźko |
Niebędzino 11/2 |
37 |
SAATBAU POLSKA Sp. z o.o. |
Środa Śląska |
37 |
SAATEN-UNION POLSKA Sp. z o.o. |
Wągrowiec |
1 |
SANO Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o. |
Sękowo |
7 |
SAS ZMK Sp. z o.o. |
Owczary |
34 |
Schaffer Pasek Sp. z o.o. |
Łysomice |
2 |
SCHAUMANN POLSKA Sp. z o.o. |
Gniezno |
19 |
SCHMIDT Renata Schmidt |
Lubiatów 60 R |
lewa strona ringu |
SHiUZ Sp.z o.o. |
Bydgoszcz |
I Ogr. |
SIUDA TERESA I MICHAŁ GOSPODARSTWO OGRODNICZE |
Bratoszylas 1 |
IV Ogr. |
SKALAR P.H.U. |
Wilanowo |
IX Ogr. |
Sklep Drobnostka.PL |
Witnica |
IX Ogr. |
SŁARO NAJPIĘKNIEJSZE RÓŻE |
Łódź |
6 |
SOLARIS-HAYPACK Artur Starzłkowski |
Góra Kalwaria |
30 |
SOTER FINANSE Rafał Baranowski |
Niemcz |
III Ogr. |
SPŁAWSCY OGRODNICTWO |
Konin |
VI Ogr. |
STACHYRA ANDRZEJ GOSPODARSTWO PASIECZNE |
Żuromin |
17 |
STANIMPEX Maciej Packiewicz |
Gorszewice 30 |
VI Ogr. |
Starożuławski Czosnek Waldemar Fidut |
Starocin 48 |
18 |
STOMIL SANOK – DYSTRYBUCJA Sp. z o.o. |
Bogucin |
6 |
Sunny Volts Małgorzata Świercz |
Inowrocław |
III Ogr. |
SUNRISE E. UCHAL |
Nowa Sól |
IX Ogr. |
SUN-VITA |
Gliwice |
18 |
SWIMER Łukasz Otremba |
Toruń |
V Ogr. |
SZCZUKOWSCY GOSPODARSTWO ROLNO-OGRODNICZE |
Rudki 18 |
7 |
Szymaniak Bogdan Import-Export |
Warszawa |
IV Ogr. |
SZYMAŃSCY GOSPODARSTWO OGRODNICZO-SZKÓŁKARSKIE |
Piotrków Kujawski |
25 |
ŚLUSARSTWO ROBOTY BUDOWLANE s.c. |
Chodzież |
X Ogr. |
ŚWIAT WIKLINY – S.SAKOWSKI |
Szpetal Górny |
1 |
TASOMIX Sp. z o.o. |
Biskupice Ołoboczne |
15 |
TECH-KOM Sp. z o.o. |
Żabikowo 1 |
3 |
TERRAEXIM-AGROIMPEX Sp. z o.o. |
Zakrzewo |
lewa strona ringu |
TOP GEN Sp. Z o.o. |
Głubczyce |
IV Ogr. |
Traczyk Krzysztof Gospodarstwo Ogrodnicze |
Sierpów 35 A |
2 |
TROUW NUTRITION POLSKA Sp. z o.o. |
Grodzisk Mazowiecki |
wejście do ogrodu prawa strona |
ULSAN MOTOR Sp. z o.o. |
Toruń |
2 |
UNIFARM POLSKA Krasowski, Kula Sp. J. |
Opole |
II Ogr. |
Usługi Stolarskie Jaworski Wojciech |
Dąbie 21 |
11 |
UTP |
Bydgoszcz |
1 |
VIT-TRA PPH Adam Traczykowski |
Kusowo |
11 |
VIZEN Andrzej Kałuziński |
Kałużna 3 |
12 |
VSTEEL Michał Wrzesiński – Doradztwo |
Bydgoszcz |
IV Ogr. |
Walczak Danuta Zenon Gospodarstwo Szkółkarskie |
Kostrzyn |
III Ogr. |
WALCZAK TADEUSZ SKLEP OGRODNICZY |
Kłodawa |
18 |
WEREMCZUK FMR Sp. z o.o. |
Niedrzwica Duża |
lewa strona ringu |
WIELKOPOLSKIE CENTRUM HODOWLI I ROZRODU ZWIERZĄT w Poznaniu z/s w Tulcach Sp. Z o.o. |
Tulce |
2 |
WIMA – OBSŁUGA ROLNICTWA Sławomir Sałek |
Jaksice |
37 |
WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA |
Bydgoszcz |
6 |
WOLF SYSTEM Sp. z o.o. |
Siemianowice Śląskie |
lewa strona ringu |
WWS PARTNER Tomasz Tyszecki |
Pasłęk |
21 |
WYDAWNICTWO DUSZPASTERSTWA ROLNIKÓW |
Włocławek |
VII Ogr. |
WYROBY Z WIKLINY I BRZOZY E. ŚWIĄTKOWSKI |
Leszno |
35 |
ZIP AGRO |
Kurzejewo 23 |
1 |
ZŁOTOWSKA SPÓŁDZIELNIA HANDLOWO-PRODUKCYJNA |
Złotów |
11 |
ZP SERWIS Marcin Pisanko |
Bydgoszcz |
VI Ogr. |
Zygadło Andrzej – RHD |
Szczecin |
II edycja konkursu kulinarnego „Kurczak w domu i w szkole nie tylko w rosole”, 3-7 czerwca
………………………………………………………………. |
Drugi raz w Minikowie gościliśmy uczestników Konkursu Kulinarnego „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole”
W ciągu tygodnia zmagań, młodzież pokazała swoje umiejętności. Uczniowie szkół z obszarów wiejskich pod okiem Mistrzów Patelni przygotowywali potrawy z kurczaka. A co im wyszło proszę zobaczyć na fotografiach dokumentujących konkurs.
Uczestników oceniało Jury Konkursowe:
– Wojciech Grześkowiak – mistrz kucharski – przewodniczący jury
– Tomasz Welter – mistrz kucharski, szef kuchni reprezentacji wojska polskiego
– Walentyna Jałocha – międzynarodowy juror kulinarny
dzień I – 3 czerwca
Rywalizowały:
Zespól nr 1 Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
Przystawka
Pâté z wątróbek drobiowych z masłem rozmarynowym i karmelizowanymi wiśniami
Danie główne
Udko faszerowane z serem dojrzewającym z ziemniakiem fondant w sosie z zielonym pieprzem i pulpą szczypiorkową w towarzystwie warzywnego spaghetti
Zespół nr 2 Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
Przystawka:
Wątróbka drobiowa z wiśniami, szalotką, czekoladą i jajkiem w koszulce.
Danie główne.
Domowy szpinakowy makaron tiagliatelle z nowalijkami w sosie na białym winie w towarzystwie piersi z kurczaka gotowanej sous vide z chilli, trawą cytrynową i melisą
Zespół nr 3 z Zespołu Szkół we Wroniu
Przystawka
Sałatka z grillowanym kurczakiem i grzankami
Danie główne
Nadziewane udka z kurczaka w sosie pomarańczowo-imbirowym
Zdjęcia z I dnia zmagań kulinarnych
fot: Jarosław Domiński
dzień II – 4 czerwca
Rywalizowały:
Zespół nr 1 Zespół Szkół w Bielicach
Przystawka
Wątróbka z zielonym jabłkiem
Danie główne
Fantazja z kurczaka z batatem i konfitowaną cebulą
Zespól nr 2 Zespół Szkół w Bielicach
Przystawka
Mini tarta z kurczakiem
Danie główne
Delicja z kurczaka z boczkiem i cukinią
Zespół nr 3 Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie
Przystawka
Pietruszkowe gofry z kurczakiem i jajem
Danie główne
Zrazy z kury a la Bordeles
foto: Marzena Zwiewka
dzień III – 5 czerwca
Rywalizowały zespoły:
Zespół nr 1 Zespół Szkół Nr 3 im. B. Chełmickiego w Rypinie
Przystawka
Sakiewki z kurczaka
Danie Główne
Roladki z kurczaka z pomidorami suszonymi
Zespół nr 2 Zespół Szkół Nr 3 im. B. Chełmickiego w Rypinie
Przystawka
Roladki drobiowe z żurawiną
Danie główne
Filety z kurczaka faszerowane
Zespół nr 3 Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie
Przystawka
Pierś nadziewana mozzarellą
Danie główne
Faszerowane udka z kurczaka
foto: Aleksandra Bielińska
Finał, 7 czerwca
W finale wzięły udział zespoły:
I – Zespół Szkół Nr 3 im. B. Chełmickiego w Rypinie
II – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
III – Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach
Jury konkursowe finału 2 edycji konkursu kulinarnego „ Kurczak w domu i w szkole nie tylko w rosole”
Przewodniczący: Rafał Godziemski
Członkowie Jury: Maciej Bujnik, Walentyna Jałocha.
Zwycięzcy Kunkursu:
I miejsce – Zespół III – Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach
II miejsce – Zespół I – Zespół Szkół Nr 3 im. B. Chełmickiego w Rypinie
III miejsce – Zespół II – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
foto: Jarosław Domiński
Patronat medialny
Wojciech Grześkowiak
Walentyna Jałocha