Projekt „PRADAWNE ZIARNO” zakończony i co dalej?

17 maja br. w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie z inicjatywy dyrektora Ryszarda Zarudzkiego, odbyło się spotkanie podsumowujące projekt, pn. „Innowacje w uprawie, przetwórstwie i wprowadzaniu na rynek pierwotnych form pszenic – okrągłoziarnowej i perskiej o podwyższonej wartości odżywczej”. Spotkanie odbyło się w otoczeniu Lidera projektu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, rolników ekologicznych, przedstawicieli Stowarzyszenia „Polska Ekologia” oraz przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

To spotkanie było dyskusją o dalszej przyszłości wypracowanych założeń w trakcie realizacji projektu. Jednogłośnie uczestnicy uznali, że koniec projektu nie powinien oznaczać końca całego przedsięwzięcia. Na chwilę obecną istnieje potrzeba promocji „pradawnego ziarna” czyli pszenic okrągłoziarnowej i perskiej, tak by zyskały coraz to większe uznanie wśród rolników producentów, przetwórców oraz konsumentów.

Badania technologiczne dotyczące uprawy oraz opracowane metody produkcji innowacyjnych produktów na bazie pszenic okrągłoziarnowej i perskiej, dowodzą, że te na nowo odkryte gatunki zbóż, mogą zyskać uznanie wśród konsumentów preferujących zdrowy styl życia.

Inicjatywa jest szczególną propozycją dla przedsiębiorców, przetwórców, którzy chcieliby przetwarzać pradawne gatunki zbóż i wprowadzać na rynek konsumencki markowy, innowacyjny produkt.

Agnieszka Dobosz-Idzik
KPODR Minikowo

image_pdfimage_print