Styczeń 2022

W numerze….

 

 

Polskie nazwy miesięcy i dni tygodnia

Dlaczego początek roku zaczyna się styczniem, a koniec roku kończy się grudniem? Wszyscy używamy kalendarza, nazw miesięcy oraz dni tygodnia na co dzień. Są one w tak powszechnym użyciu, że nikt nie zastanawia się nad tym skąd się one wzięły. Mamy początek roku, więc może warto wspomnieć kilka słów.

 

 


 

 

 

 

 

Azot zastąpi węgiel – zielony amoniak

Amoniak związek chemiczny znany od czasów starożytnego Egiptu1 może stać się kluczową substancją dla następnych pokoleń. Już dziś uruchamiane są na skalę przemysłową nowe rozwiązania technologiczne, które zmienią nasz świat.

Obok – Graficzny model cząsteczki amoniaku (niebieski atom azotu, szare atomy wodoru.

Źródło: https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Amoniak

 

 

Jak nie stać się ofiarą posiadania własnej żwirowni?

Posiadanie gruntów, z których można pozyskiwać  kruszywa, choćby zwyczajny żwir lub piasek, może być powodem wielu kłopotów. Nie mówię tutaj o prowadzeniu przez właściciela gruntów komercyjnej działalności wydobywczej  bez wymaganej koncesji, co stanowi ewidentne naruszenie obowiązujących przepisów, ale o przypadkach  pozyskiwania kruszywa przez niezidentyfikowane osoby trzecie bez wiedzy i przyzwolenia właściciela. Wtedy również odpowiedzialność za nielegalną eksploatację wyrobiska może spaść na właściciela gruntu.

 

Burak – smaczny i zdrowy

Burak to warzywo ziemne, które gościło na królewskich stołach. Niektórym kojarzy się z obraźliwym mianem osoby, która niekoniecznie zrobiła coś mądrego. Osoby rumieniące się określane są jako czerwone jak burak. Skojarzeń i zastosowań można wymienić bez liku, jednak jak to naprawdę jest z tym burakiem?


„Wieś Kujawsko-Pomorska” wydawana jest od roku 2001 wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą. Drukowana jest w nakładzie 2900 egzemplarzy i rozprowadzana na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Miesięcznik kierowany jest do rolników, samorządów, firm obsługi rolnictwa. Wielokrotnie nagradzany w specjalistycznych konkursach dziennikarskich. Zawiera ciekawe artykuły z zakresu technologii produkcji, ekologii i przedsiębiorczości, tematy unijne, informacje ekonomiczne, wieści z regionu i kraju oraz aktualności i komentarze.

Od stycznia 2018 r. możliwa jest także prenumerata w formie elektronicznej (pdf) przesyłana na Państwa adres e-mailowy. Koszt jednego numeru to 3 zł 50 gr. Aby miesięcznik zaprenumerować, wymagana jest wpłata na konto. Możliwa jest prenumerata roczna – 42 zł i półroczna – 21 zł.

W celu zamówienia prenumeraty w wersji elektronicznej należy wypełnić poniższy formularz: 

formularz zamówienia prenumeraty Wieś 2022

Po wypełnieniu i przesłaniu formularza otrzymają Państwo nr konta, na które należy dokonać wpłaty za prenumeratę. Po zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym KPODR, otrzymają Państwo na adres e-mail: fakturę oraz miesięcznik.