Specjalistyczne szkolenie w zakresie monitoringu agrofagów roślin uprawnych – relacja

11 października w Oddziale w Przysieku Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się specjalistyczne szkolenie dla doradców i rolników w zakresie monitoringu agrofagów „Monitoring agrofagów roślin uprawnych na przykładzie programu SPEC – Monitoring suchej zgnilizny kapustnych – część 1”. 

Skuteczność i efektywność ochrony roślin to niezwykle ważne zagadnienia dla każdego rolnika. Ma to jeszcze większe znaczenie w świetle przepisów integrowanej ochrony roślin jakie zostały nałożone na rolników jako obowiązkowe zasady do stosowania od 1 stycznia 2014 roku. Podstawą tych działań jest świadome i bezpieczne wykonywanie chemicznych zabiegów ochrony roślin, wtedy gdy wykorzysta się wszystkie inne metody ochrony (agrotechnika, płodozmian itp.) i gdy są one nie tylko konieczne, ale i bezpieczne. A to oznacza, że każdy rolnik powinien świadomie podjąć decyzję gdzie, dlaczego, kiedy, czym i jak ochronić plantacje przed agrofagami (chwasty, choroby, szkodniki). To z kolei wymusza na rolnikach i ich doradcach posiadania ogromnego zasobu wiedzy na temat agrofagów, tych najważniejszych dla uprawianych w regionie roślin uprawnych. Chodzi o umiejętność rozpoznania co zagraża plantacji, umiejętności śledzenia rozwoju i oceny kiedy przekroczony został próg szkodliwości (monitorowanie rozwoju organizmów szkodliwych).

Taki charakter miało pierwsze szkolenie stacjonarne w bieżącym roku z 2 przygotowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie szkoleń poświęconych rozwojowi umiejętności monitorowania i sygnalizacji agrofagów roślin uprawnych. To spotkanie poświęcone było 2 zagadnieniom: Prezentacja ogólnych zasad monitoringu – metodyki, narzędzia, rejestracja, sygnalizacja w zakresie zbóż (łącznie z kukurydzą) i rzepaku oraz Zasady monitoringu chwastów zbóż i rzepaku. W szkoleniu uczestniczyli doradcy i rolnicy, którzy w perspektywie najbliższych lat prowadzić będą współpracę w zakresie sygnalizacji i monitoringu agrofagów na polach rolników w oparciu o serwisy pogodowe stacji meteorologicznych będących w posiadaniu i użytkowaniu KPODR Minikowo.

Szkolenie prowadzili specjaliści z zakresu sygnalizacji i monitoringu agrofagów IOR-PIB dr inż. Marcin Baran i mg inż. Kamila Roik (w zastępstwie prof. Anny Tratwal) oraz specjalista ds. herbicydów inż. Adam Paradowski – IOR-PIB.

Oprócz zagadnień merytorycznych dotyczących rozwoju różnych gaunków chwastów omawiany metodykę prowadzenia sygnalizacji i monitoringu chorób zbóż i szkodników zbóż, rzepaku, kukurydzy, innych gatunków w tym prawidłowego określania przekroczeń progów szkodliwości. Zaprezenrrowano potrzebne wyposażenie do prowadzenia obserwacji i liczenia agrofagów, oraz techniki i schematy prowadzenia obserwacji w zaleznośći od gatunku i agrofaga.

Oprócz tego specjalista KPODR Marek Radzimierski przedstawił plan szkoleń (do końca 2017 r.) dla rolników i doradców z naszego regionu w zakresie sygnalizacji i monitorowania. Zaprezentowano również dotychczasowe prace i możliwości wykorzystania budowanej przez IOR-PIB internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów.

Przedsięwzięcie to zorganizowano i przeprowadzono przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Plan Operacyjny KSOW na lata 2014-2020 w zakresie SIR. 


Przed szkoleniem zarejestrowano uczestników i przekazano materiały szkoleniowe


Organizator szkolenia – specjalista KPODR rozpoczął i podsumował szkolenie


 Dr inż. Marcin Baran oraz mgr inż. Kamila Roik omówili zagadnienia monitoringu i sygnalizacji agrofagów oraz funkjconowanie internetowej platformy sygnaizacji.


 Inż. Adam Paradowski omówił zagadnienia monitorowania zachwaszczenia pól.


gallery

 

 Marek Radzimierski

KPODR Minikowo Oddział w Przysieku

Fot. M. Rząsa

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

image_pdfimage_print