Atrakcje na wakacje

Wakacje w pełni, jeśli nie zdecydowali państwo, gdzie je spędzić zapraszam do gospodarstw agroturystycznych. Miła atmosfera, serdeczni gospodarze i piękne okolice sprawią, że urlop zaliczą Państwo do udanych.

Somsiory to wioska położona w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, a w niej znajduje się gospodarstwo agroturystyczne pani Urszuli Skowrońskiej (Somsiory 25, 87-522 Ostrowite, tel. (054) 270 82 52). Do dyspozycji gości jest 5 pokoi gościnnych, dobrze wyposażona wspólna kuchnia i salon. Wędkarze mogą łowić ryby w stawach, które należą do gospodarstwa i znajdują się tuż obok domu (w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych gości są ogrodzone).

Kleszczyn-6300

W dziewięciohektarowym gospodarstwie rolnym pani Urszula uprawia zboże, a łąka, którą widać z podwórka służy głównie koniom. Zwierzęta są przyjaźnie nastawione do gości, podchodzą do ogrodzenia i dają się głaskać, chętnie zjadają różne smakołyki, które przynoszą turyści. W pobliżu gospodarstwa jest sklep spożywczy, w którym można zrobić niezbędne zakupy.

W tej malowniczej okolicy zachwyca widok pól drumlinowych. Drumliny są formą ukształtowania powierzchni ziemi pochodzenia glacjalnego. Jest to niskie, owalne wzgórze (długość do około 1 km, wysokość 5-60 m) o podłużnym, asymetrycznym profilu (bardziej stromy stok występuje od strony, z której nasuwał się lądolód). Powstawały prawdopodobnie z materiału niesionego przez lądolód, przekształconego później w wyniku nacisku lodu oraz działalności wód lodowcowych. Drumliny występują zazwyczaj gromadnie, ułożone wachlarzowato lub równolegle do siebie, tworząc pole drumlinowe. To piękne, malownicze widoki, które kryją niespodzianki, ale żeby je odkryć trzeba ruszyć na wycieczkę. Głębokie polodowcowe jeziorko, którego nazwa „Kocioł” obrazowo oddaje jego wygląd jest zupełnie niedaleko. Nad brzegiem jeziora znajdują się pozostałości (dość dobrze zachowane wały) wczesnośredniowiecznego grodziska „Szaniec”, które było zamieszkałe w XI -XII wieku. Polodowcowy krajobraz uzupełniają lasy, a w nich pomniki przyrody.

W tym malowniczym zakątku nie brakuje tras wycieczkowych. Polecam spacer do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Oborska Pieta ma już ponad 600 lat. Została wykonana w drewnie lipowym w ostatnim dziesięcioleciu XIV wieku, a figurę Matki Bożej Bolesnej koronował w 1976 roku Prymas Tysiąclecia, Stefan Kardynał Wyszyński. Niektórzy goście przyjeżdżają tu właśnie ze względu na bliskość sanktuarium. Gospodarze zaś wiele wiedzą o okolicy i potrafią zachęcić do zwiedzania.

Dla amatorów wycieczek rowerowych gospodarze przygotowali pojazdy. Gdy goście mają ochotę na inne atrakcje gospodyni chętnie zorganizuje potańcówkę pod gwiazdami.

Wiele wspomnień można wywieźć z tego urokliwego zakątka. Trzeba tylko umieć dostrzec piękno przyrody.

Nieco dalej, a gdyby przepłynąć jezioro to zupełnie blisko, we wsi Kleszczyn znajduje się kolejne gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez panią Mariannę Przybylską. (Kleszczyn 54, 87-522 Ostrowite, tel. (054) 270 12 75). Goście mogą wynająć jeden z pięciu pokoi, każdy wyposażony w oddzielną łazienkę i aneks kuchenny. Gospodarstwo jest niewielkie, (3 hektarowe, jego część zajmują zboża, resztę łąka i przydomowy sad), ale pięknie położone, na niewielkim wzniesieniu nad jeziorem Kleszczyńskim. Jezioro Kleszczyńskie posiada powierzchnię 72 ha i maksymalna głębokość 11 m. Na półwyspie jeziora zlokalizowane jest grodzisko średniowieczne zamieszkałe w XV-XVI, a nad jeziorem cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XVIII wieku.

Somsiory-284

Goście mogą korzystać z łódek i kajaków, boiska do piłki siatkowej i koszykówki, rowerów oraz świetlicy wyposażonej w stół do tenisa. Dla piechurów polecam spacer do pobliskiego sanktuarium Św. Rodziny, które znajduje się w drewnianej kaplicy z 1704 roku w Studziance. Drewniana kaplica jest najstarszym obiektem zabytkowym w gminie Brzuze. Kult Matki Boskiej Studziennej zatwierdził biskup płocki Aleksander Stanisław Kostka. Około 1780 roku podczas wizytacji biskupiej zapisano, że „…kapliczka Przenajświętszej Marii Panny w Studziance została wybudowana za ofiary uzyskane przez pustelnika…”. W 1817 roku nabożeństwa w kaplicy odbywały się 2 razy w roku. Obok bije cudowne źródełko. Wokół szumią stare drzewa, wiele z nich to pomniki przyrody.

Jest wiele możliwości wypoczynku, dla tych, którzy wolą odpoczywać biernie gospodarze przygotowali altany, wokół rośnie wiele krzewów i drzew i roztacza się urokliwy widok na jezioro. Dzieci mogą się bezpiecznie bawić na specjalnie dla nich przygotowanym placu zabaw. Wydzielono miejsce do rozpalenia ogniska, bądź tak popularnego grilla.

W przydomowym sadzie rosną czereśnie, wiśnie, śliwy, którymi goście mogą się częstować. Niewielka winnica owocuje gronami z małymi ciemnymi owocami, a wino z nich jest przednie. Jego smak docenili też uczestnicy konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”, bo jest to produkt regionalny, wytworzony zgodnie ze starymi przepisami.

Po wcześniejszym ustaleniu, na życzenie gości pani Marianna oferuje również domowe obiady.

W sąsiedniej gminie Wąpielsk, w starym dworze wśród lasów znajduje się kolejne gospodarstwo agroturystyczne „Tomkowo” pani Marzanny Gawlik (Tomkowo 25, 87-337 Wąpielsk, tel. 056 493 72 69). Do dyspozycji gości są trzy pokoje (15 miejsc noclegowych), 2 łazienki i kuchnia. Gospodarze starannie odrestaurowali zabytkowy, XVIII-wieczny dwór.

Tomkowo-6309

Gospodarstwo leży na terenie parku krajobrazowego, który od 1965 roku jest rezerwatem przyrody Tomkowo. Rezerwat obejmuje obszar 14,98 ha, na którym chroniony jest las grądowy i modrzew polski. W odległości ok. 500 metrów od gospodarstwa płynie Drwęca. Rzeka jest łatwym i malowniczym szlakiem kajakowym. Przez rezerwat biegnie szlak turystyczny w kolorze żółtym (długość całkowita szlaku – 61,5 km). Przebiega tędy również szlak św. Jakuba do Santiago de Compostella. Droga wchodzi w skład ogólnoeuropejskiej sieci szlaków pątniczych prowadzących do Grobu św. Jakuba. Szlak ten w odróżnieniu od częstochowskiego przeznaczony jest raczej dla indywidualnych pątników bądź też małych grup pielgrzymkowych.

Na terenie gospodarstwa znajduje się staw, w którym można łowić ryby. Nie brakuje też tras do wycieczek, zarówno pieszych, jak i rowerowych, w gospodarstwie są rowery.

Można zaplanować również nieco dalsze wycieczki na przykład do Szafarni, miejscowości gdzie wakacje spędzał młody Fryderyk Chopin. W Szafarni często odbywają się recitale chopinowskie.

We wsi Płonne, również związanej z pobytami Chopina znajduje się uroczy kościółek gotycki z XIV w., przebudowany w XVI w. Można tam też zobaczyć częściowo zachowany dom, w którym w latach 1925-29 mieszkała Maria Dąbrowska. Podobno napisała tu „Noce i dnie”.

Następna wieś, do której warto się wybrać to Radziki Duże. Znajdują się tam: kościół parafialny św. Katarzyny z przełomu XIV i XV wieku, dwór z czterokolumnowym portykiem zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, a na cmentarzu pomnik powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Bolesławicami (29.11.1864 r.). W parku obok dworu znajdują się ruiny rycerskiego zamku wzniesionego w latach 1435-1466 przez Radzikowskich.

Gospodyni oferuje domowe posiłki. Uprawia własny warzywnik, a inne produkty, jak jaja, mleko, mięso, kupuje u zaprzyjaźnionych rolników. Sama robi natomiast zaprawy na zimę i chętnie częstuje nimi gości.

Życzę udanego, uśmiechniętego urlopu! Pamiętajmy, że nikt nie jest tak bogaty, by uśmiechem pogardzić, ani tak biedny, by nie móc nim darzyć.

Tekst i zdjęcia: Laura Maciejewska
KPODR w Minikowie, Oddział w Zarzeczewie

image_pdfimage_print