Jest takie miejsce

Dojeżdżam do posiadłości w Nowym Ciechocinku oznaczonej numerem 24-tym. Wcześniej drogę wskazują: stylizowana rzeźba konia oraz tablice informacyjne wykonane z drewna.

Nowy Ciechocinek to miejscowość administracyjnie przynależąca do gminy Aleksandrów Kujawski w wo-jewództwie kujawsko-pomorskim. Położona jest około 1,5 kilometra od znanego uzdrowiska Ciechocinek. Na miejscu widać dużo zieleni, witające gości zwierzęta i panujący spokój.

Kierując się w stronę biura spotykam radosną grupkę dzieci.

Jestem na terenie Ośrodka Sportów Konnych „Rancho pod Olszyną”. Ośrodek prowadzony jest przez właścicieli nieruchomości państwa Urszulę i Zbigniewa Bedlińskich.

Interesuje mnie oferta skierowana do odwiedzających „Rancho”. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych ośrodek organizuje wycieczki turystyczno-rekreacyjnych. Część turystyczna obejmuje zwiedzanie Ciechocinka oraz przejazd tramwajami konnymi. W Ciechocinku grupa wycieczkowa zwiedza zabytkową Warzelnię Soli, Grzybek, Park Zdrojowy oraz może zobaczyć unikatową budowlę jaką są Tężnie Solankowe. Po zwiedzeniu Ciechocinka grupa przyjeżdża do ośrodka tramwajami konnymi. Rozpoczyna się część rekreacyjna. Obejmuje ona: posiłek przy ognisku pod zadaszoną wiatą (kiełbaski, pieczywo, napój), oprowadzanie na koniach lub kucykach, zwiedzanie rancza, korzystanie z placu zabaw.

Ponieważ pogoda zmienną bywa, szczególnie jesienią wykorzystywane są oszklone tramwaje konne. Oprowadzanie na koniach i kucykach odbywa się w krytej ujeżdżalni. Pozostałe imprezy rekreacyjne odbywają się w obiektach pod zadaszeniem.

Dla dzieci i młodzieży organizowane są również obozy jeździeckie: „Wakacje w siodle”. W okresie wakacji letnich turnusy trwają 14 dni, zaś w czasie ferii zimowych tydzień.W ramach tej oferty uczestnicy zostają zakwaterowani w pokojach 4-6 osobowych z łazienkami, korzystają z 4 posiłków przygotowywanych na miejscu. Nauka jazdy konnej odbywa się dwa razy dziennie. W czasie złej pogody zajęcia przenoszone są do krytej ujeżdżalni. Obozowicze uczestniczą także w zajęciach teoretyczno-praktycznych z tematyki jeździeckiej. Cały czas opiekę na grupą sprawują wykwalifikowani pedagodzy.  Dla uczestników obozów codziennie organizowany jest wyjazd na kryty basen oraz prowadzone są dostosowane do potrzeb i oczekiwań zajęcia rekreacyjne.

Coraz bardziej popularna staje się również organizacja tzw. zielonych szkół. Uczestnicy tej formy mogą skorzystać z następujących atrakcji: ognisk pod zadaszoną wiatą, gier i zabaw plenerowych w otoczeniu bogatej przyrody, zajęć plastyczno-technicznych, wycieczek i zwiedzania Ciechocinka, przejazdów tramwajami konnymi, zajęć jeździeckich. Ze świata zwierząt goście mogą podziwiać: konie, kuce różnych ras, owce wrzosówki, kozy miniaturowe, osiołki, krowę szkocką, króliki, pawie, perlice, papugi, bażanty, ozdobne kury i kaczki, koty rasowe.

Na terenie ośrodka zlokalizowany jest miniskansen konnych maszyn rolniczych.

Wszystkie imprezy dla dzieci i młodzieży dotyczą grup zorganizowanych w uzgodnionych terminach.

Ośrodek poza imprezami dla dzieci młodzieży oferuje również atrakcje dla zorganizowanych grup osób dorosłych z sanatoriów, zakładów pracy, wycieczek:

  • – imprezy rekreacyjne i integracyjne, na których podawane są m.in.: potrawy regionalne (żurek, bigos, chleb wiejski ze smalcem i ogórkami kiszonymi),
  • – zwiedzanie Ciechocinka tramwajami konnymi, także zimą (tramwaj ogrzewany),
  • – kuligi.

Ranczo położone jest w otoczeniu przyrody. Obiekty służące rekreacji otoczone są zagospodarowanymi terenami zielonymi, zwierzęta i ptaki ozdobne utrzymywane są w naturalnych warunkach.

Ośrodek posiada także bogatą ofertę jeździecką:

  • – prowadzenie obozów jeździeckich letnich i zimowych,
  • – nauka jazdy konnej,
  • – organizacja imprez sportowych,
  • – prowadzenie kursów zawodowych dla instruktorów rekreacji konnej,
  • – prowadzenie na zlecenie Polskiego Związku Hodowców Koni testów 60-dniowych dla klaczy hodowlanych,
  • – prowadzenie egzaminów na brązową i srebrną odznakę jeździecką (obiekt posiadaja Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego kat.II),
  • – prowadzenie obozów nauki jazdy konnej dla osób niepełnosprawnych z niedowładem kończyn dolnych (wspólnie z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji),
  • – organizowanie zawodów jeździeckich dla osób niepełnosprawnych (przy współudziale  samorządów lokalnych),
  • – prowadzenie jazd rehabilitacyjnych na zlecenie Centrum Niezależnego Życia,
  • – trening sportowy koni i udział w zawodach jeździeckich.

Zajęcia jeździeckie, trening sportowy prowadzone są na ogrodzonym terenie o podłożu piaskowym o wymiarach 80 x 100 m lub krytej ujeżdżalni o wym. 43 x 23 m.

Konie i kuce trzymane są w boksach, wiosną i latem korzystają z pastwisk i wybiegów piaskowych, zimą ruch zapewnia karuzela boksowa.

Ośrodek kojarzony jest z rzeźbą konia na drewnianych tablice oraz na wizytówkach i naklejkach. Reklamowany poprzez ogłoszenia w prasie branżowej, w trakcie zawodów sportowych i kolorowe reklamy na samochodach. Jedną ze społecznie użytecznych metod promocji jest wybudowanie stylowego przystanku dla uczniów w miejscowości Nowy Ciechocinek. Informacje szczegółowe o ośrodku można znaleźć na jego stronie internetowej: www.podolszyna.com.

Działalność prowadzona przez ośrodek stwarza miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców, w tym dla osób niepełnosprawnych.

W tym roku firma została zgłoszona do konkursu AGROLIGA 2009 i zdobyła tytuł Mistrza Wojewódzkiego Agroliga 2009.

Eliasz Walerianowicz
KPODR Minikowo, Oddział w Zarzeczewie
PZDR w Aleksandrowie Kuj.

image_pdfimage_print