Na koń i goń!

“Żadna godzina życia nie została zmarnowana,
gdy się ją spędziło w siodle.”
Winston Churchill

Jeździectwo od niepamiętnych czasów uważane jest za sport, który dostarcza ludziom bardzo wielu wrażeń.

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost popularności rekreacyjnej jazdy konnej. Jest ona doceniana, przez coraz to szersze kręgi, nie tylko młodzieży, ale także osób starszych i dzieci.

Wydawać się może, że w okresie powszechnej fascynacji techniką, koń staje się symbolem czasów minionych. Nikt jednak nie zaprzeczy, że jeździectwo stało się modne. Obecnie możemy zauważyć, że konie wychodzą z użycia, a wchodzą w modę. Kontakt z koniem daje nam szansę na znalezienie się w innym wymiarze czasu. Pozwala zbliżyć się do natury, lepiej ją poznać i pokochać. Konie uczą nas wrażliwości i innego spojrzenia na świat.

Siedząc na końskim grzbiecie zaczynamy dostrzegać szczegóły otaczającej nas przyrody, o których na co dzień zapominamy. Jazda konna, to wspaniały sposób spędzania czasu dla całej rodziny. Uczy nas cierpliwości, rozwagi, a także pozwala na przełamywanie własnych słabości. Jeździectwo przywraca poczucie równowagi, wolności oraz umożliwia nam oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości.

W powiecie świeckim istnieją dobre warunki do uprawiania turystyki konnej. Położenie na skraju Borów Tucholskich, tuż przy nadwiślańskiej dolinie oraz wspaniałe krajobrazy sprawiają, że tereny te są także znakomitym miejscem do konnych wędrówek.

Na terenie powiatu świeckiego jest wiele miejsc, gdzie można skorzystać z tej formy rekreacji. Coraz szersza oferta ośrodków jeździeckich, jak i gospodarstw agroturystycznych sprawia, że każdy miłośnik koni znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce, które na długo pozostanie w pamięci i do którego chętnie będzie się wracać.

Joanna Szamlewska
KPODR Minikowo, PZDR w Świeciu