„Bitwa Regionów” w Zarzeczewie

Kolejna, i to 10-ta edycja Bitwy Regionów zawitała do Zarzeczewa. Ideą konkursu jest kultywowanie  lokalnych smaków oraz dziedzictwa kulinarnego naszego kraju. W tym roku do konkursu na etapie regionalnym stanęło trzynaście kół gospodyń wiejskich z powiatów włocławskiego i lipnowskiego.

Podczas XLIV Targów Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie koła gospodyń wiejskich spotkały się, by zaprezentować potrawy konkursowe, nawiązujące do tradycji regionów, z których pochodzą. Jak co roku walory estetyczne i oczywiście smakowe dań były na bardzo wysokim poziomie. W komisji konkursowej zasiedli: Tomasz Welter – ekspert kulinarny  z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, Dorota Kalinowska – etnograf, specjalista w dziedzinie kuchni tradycyjnej i regionalnej z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Magdalena Kiciak-Kucharska – Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu oraz Marek Jopp – zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Bydgoszczy. Po burzliwych naradach komisja wyłoniła najlepsze dania.

I miejsce wywalczyło KGW „Bzówki” z Modzerowa. Panie zaprezentowały szare kluski pod białą pierzynką. II miejsce zajął Klub Gospodyń Wyjątkowych w Skrzynkach. Panie przygotowały kaczkę dziwaczkę na łące w miodowej osłonce. Natomiast III miejsce zdobyło KGW Kulin za placki ziemniaczane z kiszoną kapustą. Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie KGW Chalinianki za comber z jelenia, otulony kuropatwą, podany na jagodowym mchu.

Nagrody pieniężne wręczyli Jan Szopiński – zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Aneta Jędrzejewska – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Roman Gołębiewski – Starosta Włocławski. Ryszard Kamiński – zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Jarosław Sobczyński – dyrektor Oddziału w Zarzeczewie KPODR wręczyli laureatkom trzech pierwszych miejsc vouchery na wybrane warsztaty tematyczne do zrealizowania w naszym Ośrodku.

Serdecznie gratulujemy!

Milena Gawrońska
KPODR w Minikowie

image_print