Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej 29. 08. 2021

 

     W dniach 28-29 sierpnia br. odbyły się dożynki wojewódzkie w Toruniu. Tegoroczne święto odbywające się pod hasłem: „Miasto dziękuje wsi”, miało bardzo podniosły i uroczysty charakter podkreślający znaczenie więzi łączących wieś i miasto. Jak wielokrotnie akcentowano podczas oficjalnych wystąpień dożynki, to nie tylko święto rolników, ale także całego środowiska, wielu zawodów związanych z pracą na wsi i wielu ludzi, którzy pracują na rzecz rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Lokalizacja dożynek w centrum miasta Torunia okazała się bardzo trafiona, ponieważ pozwoliła zaprosić do wspólnego świętowania również mieszkańców miasta. Kiermasz rękodzieła, prezentacje pracy rzemieślników wykonujących ginące zawody, pokaz maszyn rolniczych oraz pikniki rodzinne przyciągnęły tłumy mieszkańców. Było dużo dobrej zabawy, ciekawe występy grup folklorystycznych i pyszne jedzenie. Swoje specjały serwowały koła gospodyń wiejskich oraz liczne firmy branży spożywczej. Na zaproszenie organizatorów stoisko informacyjno-promocyjne zorganizował również KPODR w Minikowie, Oddział w Przysieku.

    Uroczystościom dożynkowym towarzyszyło odsłonięcie pomnika w toruńskim Parku Pamięci poświęconego mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy.

    Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza dożynkowa, celebrowana przez biskupa ordynariusza diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla w katedrze śś. Janów. Następnie wspaniały, roztańczony i barwny korowód dożynkowy, z dorożkami wiozącymi starostów, przemaszerował ulicami Torunia w kierunku Jordanek, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia.

    Starostami wojewódzkimi tegorocznych dożynek byli państwo Małgorzata i Adam Iwiccy prowadzący 80 hektarowe gospodarstwo rolne w Zamku Bierzgłowskim, gmina Łubianka, powiat toruński. Starostami diecezjalnymi Joanna i Piotr Zdziarscy, prowadzący 150 hektarowe gospodarstwo ekologiczne w miejscowości Łabiszyn Wieś, gmina Łabiszyn, powiat żniński. Powiat toruński reprezentowali starostowie: pani Joanna Siwek-Rutkowska z Zalesia, gmina Chełmża, oraz pan Maciej Mioduszewski z Grębocina, gmina Lubicz. Starostami miejskimi byli: Danuta Karczewska i Andrzej Ciechomski, przedstawiciele Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców.

    Organizatorami dożynek był samorząd województwa wspólnie z diecezją toruńską, współgospodarzami były powiat toruński i samorząd miejski Torunia.

    Jak zostało zapowiedziane podczas uroczystości w przyszłym roku dożynki wojewódzkie odbędą się we Włocławku.

 

Opracowanie
Karina Wroniecka

KPODR O/Przysiek

Zdjęcia
Marek Rząsa

KPODR O/Przysiek