Agroliga, niedziela 20 czerwca 2021

Do konkursu Agroliga 2021 z podregionu bydgoskiego przystąpili rolnicy oraz firmy Nominowani zostali

  • Sławomir Bączek z Wymysłowa
  • Katarzyna Bukowska z Dąbrowy Chełmińskiej
  • Krzysztof Chmielewski z miejscowości Kołdrąb
  • Marcin Gromada z miejscowości Ludziska
  • Ryszard Lesicki z Padniewka
  • Marcin Wasiniewski z Kiełpina
  • PW „Andrób” Roman Olszewski z Suchorączka

Tytuł Mistrza podregionu bydgoskiego w kategorii ROLNIK otrzymuje

  • Pani Katarzyna Bukowska z Dąbrowy Chełmińskiej

Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli i chowie bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Stado podstawowe liczy 75 sztuk, łącznie z jałowizną i młodzieżą 150 sztuk.

Żywienie stada opierane jest głównie na zbożach własnej produkcji. Uprawa, to ok. 100 ha ziemi rolnej z czego blisko 55 ha zajmuje kukurydza, a resztę stanowią zboża, lucerna oraz TUZ-y.

 

I wicemistrzem podregionu bydgoskiego zostaje

  • Pan Krzysztof Chmielewski z miejscowości Kołdrąb w gminie Janowiec Wielkopolski

Powierzchnia użytków rolnych to ponad 124 ha. Na użytkach rolnych produkuje rzepak ozimy, buraki cukrowe i pszenicę ozimą.  Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (około 80 macior). Uzyskiwane są  bardzo dobre wyniki dotyczące mięsności produkowanych tuczników (58 – 60 %).  Gospodarstwo spełnia wymogi dotyczące zarówno dobrostanu zwierząt jak i wzajemnej zgodności.

 

II wicemistrzem podregionu bydgoskiego zostaje

  • Ryszard Lesicki z Padniewka w gminie Mogilno

Pan Ryszard wraz z żoną Barbarą prowadzą ok 100-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej. Pan Ryszard modernizuje gospodarstwo z myślą
o wnuku, który jest cennym wsparciem i pomocą. Słuchając głosu młodego pokolenia planuje zmodernizować gospodarstwo za pomocą środków z Unii Europejskiej. Państwo Lesiccy otrzymali Wyróżnienie Burmistrza Mogilna za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego, wysoki poziom produkcji oraz dobrą organizację pracy.

 

Mistrzem podregionu bydgoskiego w kategorii FIRMA zostaje

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Andrób” Roman Olszewski z Suchorączka w gminie Więcbork

Działalności firmy „Andrób” to produkcja wyrobów mięsnych. Surowce do produkcji pochodzą z własnych gospodarstw. W produkcji surowca nie stosuje się antybiotyków
i stymulatorów wzrostu. Firma została doceniona i uzyskała między innymi tytuł Polskiego Producenta Żywności, wielokrotnie zdobywała nagrody w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.