Miodowe Lato Zarzeczewo 2017

W minioną niedzielę, 20 sierpnia 2017 roku w siedzibie Oddziału w Zarzeczewie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie już po raz ósmy odbyło się Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato, świętowano również XXXIV Wojewódzki Dzień Pszczelarza.

Celem imprezy jest promowanie pszczelarstwa, zachęcenie do spożycia miodu i produktów pszczelich produkowanych w regionie oraz uświadomienie uczestnikom ważnej roli pszczół w przyrodzie.

Zarzeczewo odwiedzili Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Posłanka na Sejm RP Joanna Borowiak, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Wiesław Czarnecki.  

Uczestniczący w „Miodowym Lecie” pszczelarze sprzedający produkty pasieczne starannie przygotowali stoiska, a sposób ekspozycji zachęcał do zakupu. Najlepiej wyeksponowane produkty oraz fachową i miłą obsługa pana Włodzimierza Pszczolińskiego komisja konkursowa oceniła, jako najlepszą i przyznała pierwsze miejsce w konkursie „Najlepsza ekspozycja targowa”. Drugie miejsce otrzymało Gospodarstwo Pasieczne pana Sebastiana Szylara, a trzecie Pasieka pana Bogumiła Pawłowskiego.

Konkurs „Miód sezonu” od kilku lat motywuje pszczelarzy do pozyskiwania różnorodnych miodów odmianowych. W tym roku w konkursie wzięło udział jedenastu pszczelarzy, którzy zgłosili m. inn. takie miody, jak: faceliowy, gryczany, wielokwiatowy, lipowy. Komisja przyznała I nagrodę dla miodu lipowego, który pozyskał pan Jacek Paul z Gniewkowa. Drugą nagrodę otrzymał miód lipowy dostarczony przez pana  Tomasza Wudarczyka z Sokołowa. Trzecią nagrodę przyznano dla miodu wielokwiatowego zgłoszonego do konkursu przez pana Dariusza Domagalskiego z Bobrownickiego Pola.

Pszczelarze wciąż poszerzają swoją wiedzę dotyczącą prowadzenia pasieki, interesują się również światowym pszczelarstwem i mają potrzebę weryfikacji posiadanych wiadomości. Nie zabrakło zatem chętnych do udziału w konkursie wiedzy pszczelarskiej. Spośród uczestników, którzy napisali test komisja wyłoniła zwycięzców: pierwsze miejsce – pani Sławomira Kucińska, drugie miejsce – pan Jarosław Kwiatkowski, trzecie miejsce – pan Leszek Skurzyński.

Zarzeczewo gościło w tym roku 50 wystawców i  5 tysięcy odwiedzających.

Osoby przybyłe na miodowe lato chętnie brały udział w wykonywaniu świec z węzy. Warsztaty odbywały się w dwóch turach i za każdym razem gromadziły wielu uczestników.

Dzieci i nie tylko z entuzjazmem uczestniczyły w warsztatach pt. „Malowanie, rysowanie, celne rzucanie i latawców budowanie”.

Wszyscy biorący udział w Imprezie mogli zaopatrzyć się nie tylko w miody i inne produkty pasieczne, jak pierzga, mleczko pszczele, kit pszczeli, ale także w regionalne produkty żywnościowe, owoce, sadzonki roślin miododajnych, wyroby rękodzieła ludowego i współczesnego, sprzęt do produkcji pasiecznej.

Gościliśmy również Stowarzyszenie „Tilia” z Torunia, które poprzez interesujące, aktywne gry i zabawy uczyło dlaczego, po co i w jaki sposób należy zbierać, segregować i odzyskiwać odpady opakowaniowe.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w realizacji Imprezy.

gallery

Laura Maciejewska

KPODR Minikowo Oddział w Zarzeczewie

Fot. W. Lisiecki

gallery