„Rozstrzygniecie konkursu Agroliga 2022/23 – etap wojewódzki III, Edycja w województwie kujawsko-pomorskim”

 

1 lipca 2023 r. w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie (KPODR), odbyło się uroczyste  podsumowanie konkursu Agroliga 2023.

Prezenter przedstawił uczestnikom spotkania informacje o regulaminie konkursu Agroliga w ramach realizacji operacji przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie we współpracy z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Lubelską Izbą Rolniczą oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Brama na Podlasie”. Podsumowania dotyczącego przebiegu konkursu w województwie kujawsko-pomorskim dokonała Małgorzata Kołacz z KPODR w Minikowie. Złożyła podziękowania pracownikom KPODR w Minikowie, członkom komisji konkursowej oraz uczestnikom konkursu.

Podczas podsumowania zaprezentowano mistrzów i laureatów konkursu z województwa kujawsko-pomorskiego. Przedstawiono filmy prezentujące uczestników konkursu. Dotyczyły one skali i zakresu prowadzonej działalności, przedstawiały dorobek poszczególnych podmiotów, ich zaangażowanie w działalność zawodową. Na prezentacjach przedstawiana była estetyka siedlisk gospodarstw i firm uczestniczących w konkursie.

Po prezentacjach dokonano uroczystego wręczenia nagród i wyróżnień w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy. Wręczenia dokonali dr Ryszard Kamiński dyrektor KPODR w Minikowie oraz Lidia Lewandowska wicedyrektor KPODR w Minikowie.

Uczestnikami konkursu byli rolnicy i przedstawiciele przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Podstawowym celem tego konkursu jest promocja dobrych przykładów w rolnictwie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy konkursu byli typowani przez pracowników Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego KPODR. Do finału wojewódzkiego konkursu Agroliga 2023 przechodziły podmioty, które wyróżniały się osiągnięciami i stosowanymi innowacjami.

Komisja wojewódzka w dniach 24,25 i 29 maja bieżącego roku oceniła zgłoszone podmioty i postanowiła przyznać:

W kategorii gospodarstw rolnych tytuł Mistrza Wojewódzkiego gospodarstwu Magdaleny i Leszka Jałoszyńskich z Koszanowa, powiat włocławski.

Państwo Jałoszyńscy prowadzą gospodarstwo od 1997 roku na 220,00 ha, z czego grunty własne stanowią 137,00 ha a dzierżawa zajmuje 83,00 ha. W gospodarstwie zatrudnione są 2 osoby. Dodatkowo jeszcze zatrudnia się do prac wiosennych dwie osoby, a do jesiennych cztery. Głównym kierunkiem jest produkcja polowa. W 2023 roku uprawiają buraka cukrowego na powierzchni 43 ha, ziemniaka jadalnego 32 ha, rzepak ozimy 53 ha, cebulę 20 ha, pszenicę ozimą i jarą 72 ha. Uzyskiwane średnie plony to: buraka cukrowego 920 dt, ziemniaka jadalnego 520 dt, rzepaku ozimego 37 dt, cebuli 46 dt, pszenicy ozimej i jarej 67 dt. W gospodarstwie znajdują się Gospodarstwo wyposażone jest w: kombajn zbożowy Claas Tucano 420, kombajn ziemniaczany Grimme 7555, ciągnik Fend 828, John Deere 6930, 6330, Deutz Fahr Agro Plus 67, opryskiwacz Krukowiak Goliat, rozsiewacz nawozów Rauch 3000 l, pług Kuhn 5, pług dłutowy, agregat uprawowo-siewny Amazone 3m, agregat uprawowy Wicher 3, sadzarkę do ziemniaków Miedema 4, dwie deszczownie szpulowe 500 m, ładowarkę teleskopową Manitou 7m. Gospodarstwo korzysta z nawigacji GPS w trakcie zabiegów uprawowych. Usługi są wynajmowane tylko do zbioru buraków cukrowych.

Gospodarstwo wyróżnia się przystosowaniem technicznym do wymogów UE i krajowych.

 

W kategorii rolnik tytuł Wicemistrza Konkursu Agroliga 2023 w województwie kujawsko-pomorskim zdobyło gospodarstwo Małgorzaty i Leszka Olszewskich z Białowieżyna, powiat lipnowski.

Pan Leszek Olszewski wspólnie z żoną Małgorzatą prowadzi 130 hektarowe gospodarstwo rodzinne w gminie Lipno. Gospodarstwo wyspecjalizowało się w produkcji bydła mlecznego. Kilka lat temu zdecydowali się na jego modernizację i wprowadzenie automatyzacji. Obecnie stado liczy  ok 130 sztuk. Średnia wydajność od jednej krowy  wciągniki rolnicze o mocy od 120KM do 220 KM, kombajn zbożowy Dominator 86, prasa samozbierająca Schuman 3501, zgrabiarka karuzelowa, wóz paszowy, agregat uprawowo-siewny, przyczepy 10t – 2 sztuki, opryskiwacz Hardy 2500 l, beczka asenizacyjna 12000l, suszarnia do kukurydzy, przyczepa platformowa do bel, prasa do słomy John Deere. Zadbane gospodarstwo z nowoczesnym zapleczem i parkiem maszynowym, które prowadzone jest przez Państwa Olszewskich, to wizytówka dla gminy i powiatu.

W kategorii gospodarstw rolnych laureatami konkursu zostali:

  • Marian Bociek ze Starego Dworu, powiat bydgoski,
  • Piotr Czarnecki z Łapinóżka, powiat rypiński,
  • Gospodarstwo Rolne Ewy i Rafała Hołtynów z Czołpina, powiat radziejowski,
  • Gospodarstwo Rolne Beaty i Ryszarda Krychowiaków z Gęsina, powiat aleksandrowski.

 

W kategorii firma Mistrzem Konkursu Agroliga 2023 w województwie kujawsko-pomorskim została Winnica Tulibowo – Filip Kotarski, powiat lipnowski.

W gospodarstwie pana Filipa Kotarskiego plantacja jagody kamczackiej zajmuje powierzchnię 18 ha. Winorośl posadzono w 2023 r. na powierzchni 4 ha. Głównym kierunkiem działalności firmy jest produkcja wina z jagody kamczackiej. Dlatego wybudowano nowoczesny budynek i wyposażono go w zbiorniki 5000 litrowe, prasę filtrującą. Owoce do przetwórstwa pozyskuje się z plantacji położonych w powiecie lipnowskim. Na plantacjach jagody kamczackiej plantator zabezpiecza odpowiednią ilość owadów zapylających, niezbędnych do zapylenia tych najwcześniej kwitnących krzewów jagodowych. Są to zarówno trzmiele, jak też murarka ogrodowa oraz pszczoły miodne. Z uwagi na niedobory wody opadowej plantacje wyposażone są w system nawadniania kroplowego połączonego z fertygacją, co zwiększa efektywność wykorzystania stosowanego nawożenia. Gospodarstwo dysponuje nowoczesnymi kombajnami do zbioru roślin jagodowych. Pozwalają one zoptymalizować termin zbiorów, po osiągnięciu przez nie odpowiednich parametrów. Termin ten wyznaczany jest na podstawie stopnia dojrzałości owoców  oraz na podstawie analizy zawartości cukru w owocach. Jest to niezbędne do uzyskania wysokiej jakości wina. Plantacja zlokalizowana jest na terenach o wybitnych walorach środowiskowych i krajobrazowych. Warunki te umożliwiają produkcję owoców o najwyższych parametrach zdrowotnościowych. Szczególną uwagę producent skupia na zrównoważonym wzbogacaniu gleby w związki organiczne i kwasy humusowe.

Malownicze krajobrazy oraz uroki tego miejsca przyciągają wielu obserwatorów, którzy podziwiają unikalne zachody słońca.

Tytuł Wicemistrza Konkursu Agroliga 2023 w województwie kujawsko-pomorskim kategorii firma otrzymała Spółdzielnia Mleczarska w Drzycimiu, powiat świecki.

Spółdzielnia istnieje od 1890 r. i zawsze była Spółdzielnią. Około 30 lat działa jako samodzielna Spółdzielnia Mleczarka. Wyposażona jest w dwie hale produkcyjne, masłownię, twarożkarnię, dojrzewalnię serów i magazyny chłodnicze. Firma bazuje na starych metodach, zgodnie z tradycyjnymi dawnymi recepturami, gdzie nadal wiele czynności wykonuje się ręcznie – informuje nas – prezes zarządu, która 15 lat pracuje w spółdzielni. Pani Magdalena przyznała, że w dużej firmie prezes ma od wszystkiego ludzi, tu ona zajmuje się technologią, jest kierownikiem produkcji i menagerem. To właśnie czynnik ludzki jest bardzo ważnym składnikiem produktu. Jego wysiłek i wkładane serce. Spółdzielnia posiada własny transport do przewozu mleka (cysterny). Mleko kupowane jest bezpośrednio od lokalnych rolników mieszkających w granicach 30 km od mleczarni: głównie z gmin Drzycim i Lniano. Umowy na dostawy mleka są podpisane z 57 rolnikami. Dziennie firma przyjmuje niecałe 15 tys. litrów mleka. Spółdzielnia kładzie bardzo duży nacisk na jakość mleka. Produktem wiodącym mleczarni jest ser drzycimski – ser typu szwajcarsko-holenderskiego, który charakteryzuje się dużym oczkowaniem, o intensywnym kolorze żółtym, o charakterystycznym mlekowym posmaku. Głównym kierunkiem produkcji firmy jest przetwórstwo mleczarskie, w zdecydowanej większości produkcja serów żółtych: edamskiego, morskiego, drzycimskiego, podlaskiego oraz sery długodojrzewające: salami, salami wędzone. Produkowane są również masło i maślanka naturalna bez ulepszaczy.

Laureatem w tej kategorii została: firma Kamili i Stanisława Siadaków, Agroturystyka Skarbienice, powiat żniński.

Etap wojewódzki konkursu finansowany został z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Za treść merytoryczną odpowiada Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

 

Prezentacja laureatów AgroLigi 2022/23

Małgorzata Kołacz
KPODR w Minikowie

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 

 

 

image_pdfimage_print