Spotkanie partnerów projektu FARMWELL – Braszów, Rumunia, 28-29 marca 2023

Spotkanie partnerów projektu FARMWELL – Braszów, Rumunia, 28-29 marca 2023

W dniach 28-29 marca przedstawiciele KPODR w Minikowie uczestniczyli w spotkaniu partnerskim projektu FARMWELL w Rumunii. Pierwszy dzień spotkania był podzielony na dwie części:
1. Produkcję krótkich filmów, promujących innowacje społeczne z 6 krajów partnerskich
2. Rozmowy stolikowe na temat finalizacji ważnych elementów projektu:
• analiz społecznej stopy zwrotu z wybranych innowacji, czyli opłacalności i wymiernych korzyści z danych działań,
• zaleceń dotyczących zmian legislacyjnych i instytucjonalnych, które wsparłyby rozwój przedstawionych innowacji społecznych,
• przegląd studiów przypadku poszczególnych innowacji, uwzględniających ich powiązanie i wpływ na rolników.

Drugi dzień to podsumowanie dotychczasowych działań w projekcie i plany na jego finalny etap (do grudnia 2023 r.) oraz wizyty u rolników. Ostatnia faza projektu będzie skoncentrowana na zebraniu praktycznych informacji o innowacjach (artykułów, nagrań, instrukcji itp.) w formie Zestawu Narzędzi (z ang. toolbox), który będą mogli wykorzystać rolnicy oraz instytucje rolnicze do wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych regionach i krajach.

Najważniejszą częścią wyjazdu była wizyta w terenie. Zespół odwiedził 4 różne gospodarstwa rolne i usłyszał o doświadczeniach ich właścicieli. Były to: gospodarstwa rodziców i dzieci, dwóch pokoleń hodowców krów i owiec, którzy część mleka wysyłają lokalnemu przetwórcy, a część przerabiają na sery; gospodarstwo małżeństwa sadowników produkujących z pomocą przetwórcy zdrowe soki owocowe oraz gospodarstwo agroturystyczne dwóch przyjaciółek, które wyremontowały zabytkowy saksoński dom i zapraszają do niego na zdrowe dania, przygotowane z produktów od lokalnych wytwórców oraz z własnego ogrodu. Głównym problemem zgłaszanym przez rolników jest brak wsparcia doradczego, a tym samym trudności z dotarciem do informacji o dostępnych innowacyjnych programach i dotacjach, z jakich mogliby skorzystać, by dalej się rozwijać.

Wymiana poglądów i doświadczeń przyczyniła się do lepszego zrozumienia zróżnicowanych realiów, w jakich funkcjonują rolnicy w różnych krajach. Tym niemniej dobre przykłady warte są promowania, bo mogą być zaadaptowane do lokalnych uwarunkowań. Zachęcamy do obejrzenia serii filmów o innowacjach: https://www.youtube.com/@FARMWELLHorizon/playlists

image_pdfimage_print