Spotkanie ws. współpracy firm rolniczych z Finlandii i Polski

W dniach 7-8 marca 2018 r. do Warszawy przybyła misja czołowych fińskich dostawców technologii dla rolnictwa w celu znalezienia w Polsce partnerów i dystrybutorów.

W ramach cyklu spotkań w dniu 8.03.2018 odbyło się spotkanie biznesowe organizowane przez Ambasadę Finlandii w Polsce oraz organizację Business Finland poświęcone możliwości współpracy między firmami z Polski i Finlandii. (Miejsce: Hotel Sheraton w Warszawie).

Spotkanie obejmowało prezentację oferty firm z Finlandii oraz bezpośrednie rozmowy między przedstawicielami firm oraz doradców.

Instytucje doradcze reprezentowane były przez następujące osoby:

– Dariusz Pomykała i Jolanta Zyszczak – CDR Radom,

– Marek Świątkowski i Barbara Frankiewicz – MODR Płońsk,

– Aleksander Bomberski – KPODR Minikowo.

Spotkanie prowadził Piotr Hajdecki z Business Finland.

W spotkaniu wzięły udział następujące firmy z Finlandii: 

JPT-INDUSTRIA – dostawca innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu paszowego z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku.

METALLIPALVELU HARTIKAINEN – dostawca sprzętu rolniczego, maszyn dla leśnictwa i gospodarki komunalnej spełniających wysokie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

DEMECA – dostawca rozwiązań dla hodowli bydła, m.in. rozwiązań dla gospodarki obornikiem, wentylacji obiektów inwentarskich, automatyki i systemów kontroli oraz produkcji biogazu rolniczego.

FIGEN – wiodący fiński dostawca materiału genetycznego dla hodowli trzody chlewnej, oferujący zwierzęta żywe o wysokich parametrach hodowlanych, świeże nasienie knura dla celów rozrodzczych oraz zarządzający wszechstronnym programem hodowlanym dla producentów trzody chlewnej na świecie.

KOMETOS – producent modułowych obiektów produkcyjnych dla wielu segmentów przemysłu spożywczego, wymagających higienicznych warunków oraz elastyczności potencjału produkcyjnego.

FARMTOOLS – jeden z czołowych producentów zbiorników na paliwo w Finlandii, produkujący zbiorniki do transportu i przechowywania paliwa oraz dostarczający bezpieczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania.

ANTTI-TEOLLISUUS – firma z ponad 60-letnim doświadczeniem na rynku rolniczym, dostarczająca produkty i rozwiązania do suszenia, magazynowania i przetwórstwa zbóż oraz automatykę.

W bezpośrednich rozmowach Pani Elina Puszkarzewicz Program Director Organizacji Agrotechnology form Finland, została zapoznana z aktualnymi innowacjami wdrażanymi w Polskim rolnictwie, zagadnieniami SIR, oraz modelem funkcjonowania ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce. Zaproponowano również współpracę na targach AGRO-TECH w Minikowie i możliwość wykupienia stoiska na jednej z największych imprez targowych tego typu w Polsce. Oferta zostanie wysłana drogą mailową.

Pan Jouni Vritaniemi z Antti Teollisuus zaprezentował ofertę firmy zajmującej się głównie maszynami do suszenia i magazynowania zbóż. Opisał trudne warunku klimatyczne panujące w Finlandii, które wymuszają obowiązek suszenia ziarna następnego dnia po zbiorze. Podobnie jak w Polsce ziarno suszone w Finlandii jest skupowane za wyższą kwotę. Wykorzystywanie suszarni z silosem umożliwia sprzedaż ziarna w najbardziej korzystnym momencie. Oferta firmy jest skierowana głównie dla dużych gospodarstw powyżej 200 ha. Zaproponowano również współpracę na targach AGRO-TECH w Minikowie i możliwość wykupienia stoiska na jednej z największych imprez targowych tego typu w Polsce. Oferta zostanie wysłana drogą mailową.

gallery

 

 

Aleksander Bomberski KPODR Minikowo

 

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi