W Świeciu polędwica z jelenia skradła podniebienia jurorów

W niedzielę 18 czerwca wioska chlebowa w Janiej Górze na terenie powiatu świeckiego, od rana tętniła życiem. Wszystko za sprawą odbywającego się tam powiatowego etapu Bitwy Regionów. W szranki stanęło czternaście Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja konkursowa w składzie: eksperci kulinarni Jarosław Bruś i Szymon Brukwicki oraz Karol Będkowski i Michał von Ossowski, mieli bardzo smaczne ale też trudne zadanie.

– Wraz z drugim kolegą kucharzem dyskutowaliśmy, że poziom potraw był bardzo zróżnicowany ale jednocześnie bardzo wysoki. Z całą pewnością dania, które zajęło pierwsze miejsce nie powstydziłaby się porządna restauracji – relacjonował jeden z jurorów Jarosław Bruś, właściciel restauracji Wehikuł Czasu oraz Catering Bruś w Świeciu. Szef kuchni przyznał też, że bardzo mile zaskoczyło go kilka potraw typowo regionalnych, które miał okazje próbować po raz pierwszy.

– Zdecydowanie ogromną wartością jest, że Koła Gospodyń właśnie za sprawą takich konkursów przypominają takie, już często zapomniane, a jednocześnie proste i smaczne, lokalne potrawy, które kiedyś przygotowali nasi przodkowie. Warto do tego wrócić i się tym inspirować – dodał Jarosław Bruś.

Pierwsze miejsce zdobyło KGW Pruszcz za polędwicę z jelenia w sosie myśliwskim w ziołach na pure z selera. Miejsce drugie przypadło KGW Chlebowianki w Janiej Górze za placki ziemniaczane z gulaszem. A na miejscu trzecim znalazło się KGW Biechówko za zupę uśpionka.

– To mało popularna, tradycyjna zupa regionalna. Główne składniki to tradycyjne warzywa, oraz groszek i fasola a do tego kawałki mięsa wołowego, boczek i  kiełbasa – wyjaśniła Joanna Leszczyńska przewodnicząca KGW Biechówko.

Na wydarzeniu obecny był Ryszard Kamiński, który to wręczył zwycięskiemu Kołu dodatkową nagrodę w postaci vocheru na warsztaty wypieku chleba organizowane w naszym Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie.
Wydarzeniu towarzyszyła iście piknikowa atmosfera. Piękna pogoda do wioski chlebowej ściągnęła tłumy dosłownie z całego regionu. Przybyli mieli okazję posmakować również konkursowych potraw. Zakupić ciepły, chrupiący chleb, miody czy piwo regionalne. Przybyłym czas umilały występy artystyczne.

Organizatorem Bitwy Regionów byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Odział Terenowy w Bydgoszczy, Z ramienia Kujawsko- Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Świeciu, Odział Regionalny oraz biuro powiatowe Agencji Restruktoryzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wioska Chlebowa w Janiej Górze oraz Gmina Świekatowo.

 

Opracowała:
Magdalena Potulska

magdalena.potulska@kpodr.pl

.

 

image_pdfimage_print