WARSZTATY ZIOŁOWE „ZIOŁA DOBRE NA WSZYSTKO „

 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował warsztaty ziołowe w ramach projektu pn. „W kierunku Europejskiego Zielonego Ładu – promocja ekologii i bioróżnorodności” – kampania edukacyjno–informacyjna dla mieszkańców województwa kujawsko – pomorskiego.

W dniach 14 – 17 września br. zorganizowano 4 jednodniowe warsztaty dla grup 17 osobowych, które odbyły się w Oddziale Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie. Każda grupa miała okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Panią Barbarę Grzybowską, która jest zielarzem – fitoterapeutą, na co dzień pracującą w Manufakturze Ziołowej Herbarium w Lipinkach. O sobie mówi: „Do tego co dzisiaj robię i gdzie jestem doprowadziła mnie miłość i szacunek do ziół. Skąd to się wzięło? Zawsze tak miałam, to jest we mnie, taka po prostu jestem. Ludzie nazywają to – pasją! Kiedy większość ludzi idzie do apteki to ja zawsze sięgam po zioła, zawsze! Kocham to co robię, moja praca sprawia mi dużo radości, satysfakcji, żyję tym i fascynuję każdego dnia i jestem za to bardzo wdzięczna.”

Warsztaty rozpoczęły się od omówienia roli ziół w ogrodach warzywnych i sadach. Przedstawiono sposoby przygotowania preparatów wytwarzanych z roślin zielarskich, które można stosować zarówno do roślin uprawianych w doniczkach w domu i na balkonie, ale też w ekologicznych ogrodach przydomowych. Podczas spotkania, uczestnicy otrzymali wskazówki w jaki sposób przygotować gnojówki, wyciągi, wywary z takich składników jak: pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny, bylica piołun czy drożdże. Kolejno omówiono zioła, mikstury i maści, nadające nie tylko smak i aromat potrawom, ale przede wszystkim wspomagające trawienie i odporność organizmu, a także posiadające działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podczas warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z metodami przetwarzania surowców zielarskich i przygotowywania naparów, odwarów, wyciągów, maści, maceratów, olei czy maseł. Kolejnym punktem spotkania było zagadnienie zioła w kosmetologii. We współczesnym świecie obserwuje się powrót do surowców naturalnych w wielu dziedzinach, a w szczególności w produkcji kosmeceutyków (kosmetyków o działaniu leczniczym). Szacuje się, że jest około 40 tys. gatunków roślin, które posiadają właściwości lecznicze. Omówiono więc możliwość wykorzystania ziół w aromaterapii oraz kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Następnie uczestnicy warsztatów mieli możliwość obserwować kolejne etapy przygotowania kremu z płatków dzikiej róży na wosku pszczelim.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali upominek w postaci książki pn. „Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury”. Publikacja ta to wspaniały podręcznik, który zawiera w sobie wiele cennych wskazówek dotyczących zastosowania roślin w kosmetyce i medycynie naturalnej. Dzięki niej uczestnicy będą mogli zgłębiać wiedzę na temat pozostałych ziół i cieszyć się ich dobroczynnym działaniem każdego dnia.

W warsztatach udział wzięło 68 osób, które są najbardziej efektywną formą szkolenia, gdyż połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi zajęciami daje niemalże gwarancję na wprowadzenie uzyskanej wiedzy do życia codziennego.

 

Joanna Szczęsna-Kulewska

KPODR Minikowo

 

image_pdfimage_print