XXVIII Forum Pszczelarzy w Przysieku 26 września 2020

W sobotę 26 września odbyło się w Przysieku kolejne XXVIII Forum Pszczelarzy. Organizatorami Forum byli Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Przysieku oraz Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Patronat sprawowali Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pierwotny termin Forum był planowany na 26 marca, ale sytuacja epidemiologiczna w kraju spowodowała półroczne opóżnienie. Deszczowa pogoda i epidemia sprawiły, że wielu pszczelarzy zrezygnowało z przyjazdu do Przysieka. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności odwiedziło nas około 800 osób. Forum otworzył Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych i administracyjnych. Tradycyjna część merytoryczna, z przyczyn sanitarnych, nie odbyła się w sali konferencyjnej lecz przed budynkiem, gdzie dla lepszego odbioru ustawiono telebim. Pierwszy wykład pt. „Czy 40 lat walki z warrozą czegoś nas nauczyło?" wygłosiła dr wet. Anna Gajda z SGGW w Warszawie. Drugim wykładowcą był mgr inż. Piotr Nowotnik, którego wykład dotyczył „Wpływu pożytecznych mikroorganizmów na kondycję rodzin pszczelich". Część handlowa Forum była w tym roku skromniejsza i liczyła 20 stoisk.

Forum towarzyszyła degustacja produktów owocowo-warzywnych pod hasłem „Warzywa i owoce podstawą zdrowej i zbilansowanej diety" zorganizowana przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą.
Zapraszamy na XXIX Forum Pszczelarzy 27 marca 2021 roku. Oczywiście jeżeli warunki sanitarne w kraju na to pozwolą.
Do zobaczenia wiosną.
 

 

Tekst: Piotr Stelmaszak

Foto: Marek Rząsa