Warsztaty dla adeptów wędliniarstwa w Minikowie

1 i 8 lipca w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie odbyły się warsztaty dla adeptów wędliniarstwa. Organizatorami szkolenia byli: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Rolnicy chcący założyć lub już prowadzący rolniczy handel detaliczny mieli niepowtarzalną okazję do zdobycia kompleksowej wiedzy niezbędnej przy produkcji wędlin. Województwo kujawsko-pomorskie jest w czołówce regionów, w których producenci rolni najczęściej decydują się działać w ramach rolniczego handlu detalicznego. Prócz miodów, jajek i serów, to właśnie wędliniarstwo cieszy się dużą popularnością.

Szkolenie poprowadził Pan Krystian Dreszler – wędliniarz z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i właściciel jednej z pierwszych powojennych masarni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Produkty Pana Krystiana znane są w całym kraju – można je znaleźć w hotelach dr. Ireny Eris, Hilton czy sieci popularnych w Warszawie restauracji „Kręgliccy”.

W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy przygotowywali polędwicę sopocką, która jednym kojarzy się ze smakiem dzieciństwa, a przez innych jest omijana ze względu na dodatki stosowane do jej wytworzenia. Jak się okazuje jest to tradycyjny polski wyrób. Polędwica sopocka wcześniej nazywana polędwicą gotowaną powstaje w wyniku sparzenia polędwicy wędzonej (znanej jako łososiowej). Sama nazwa wywodzi się od Sopockich Zakładów Mięsnych, które produkowały polędwicę w ubiegłym wieku, głownie na export. Biorący udział w warsztatach zapoznali się ze wszystkimi etapami produkcji tego wyrobu metodą tradycyjną, łącznie z etapem wędzenia w tradycyjnej wędzarni, która znajduje się  w CDKiTW. 8 lipca uczestnicy poznali tajniki produkcji baleronu, kiełbasy polskiej parzonej oraz kiełbasy białej parzonej.

Spotkanie było też okazją do rozmów. Pan Krystian chętnie udzielał porad na temat różnych etapów produkcji począwszy od peklowania po wędzenie. Podkreślał, że jakość zaczyna się od surowca i zachęcał do  produkcji wędlin wyłącznie z polskich ras świń.

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią były to pierwsze warsztaty zorganizowane w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej. Kolejne odbędą się po przerwie wakacyjnej, o czym będziemy Państwa informować na stronie www.kpodr.pl w zakładce KALENDARIUM.

 

Tekst:
Beata Chełminiak

Foto:
Jarosław Domiński

KPODR w Minikowie

image_pdfimage_print