Warsztaty ziołowe „Zioła dobre na wszystko – wykorzystanie bogactw natury w życiu człowieka”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował warsztaty ziołowe w ramach projektu „Znaczenie bioróżnorodności dla naszej codzienności” – kampania edukacyjno – informacyjna dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

22 – 25 czerwca br. 15 osobowe grupy uczestniczyły w wykładach w Ogrodzie roślin zielarskich, który założony został w ramach Krajowych Dni Pola w Minikowie oraz w warsztatach teoretyczno-praktycznych. Poszczególne grupy spotykały się na poletkach ziołowych, które są doświadczeniem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Pani prof. Jadwiga Andrzejewska przybliżała tematykę 24 gatunków ziół występujących na poletkach. Omawiała rozwój, wzrost, cechy charakterystyczne i właściwości roślin. Dzięki temu, iż wykłady odbywały się w bezpośrednim sąsiedztwie ziół, każdy z uczestników miał szansę  na dokładne zapoznanie się z pokrojem, wyglądem i zapachem. Pani prof. Jadwiga Andrzejewska ciekawie opowiadała i zachęcała zgromadzonych do samodzielnej uprawy ziół w ogrodach przydomowych. Omawiała najważniejsze zagadnienia związane z uprawą oraz zbiorem. Nie zabrakło również ciekawostek i kwestii istotnych dla bioróżnorodności w tym zapylaczy, które także chętnie korzystają z dobrodziejstw ziół. Dzięki zaangażowaniu prowadzącego oraz uczestników wykłady były nie tylko miejscem zdobycia cennej wiedzy, ale także możliwością spędzenia czasu i wymianą swoich doświadczeń w powyższym temacie.

Po wykładach na poletkach ziołowych uczestnicy warsztatów spotykali się w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie. Tam każdego dnia czekała już na grupę Pani Ruta Kowalska, która prowadziła warsztaty teoretyczno-praktyczne. Zgromadzeni otrzymali informacje na temat najważniejszych właściwości zdrowotnych ziół, uprawy, zbioru, suszenia. Omówione zostały preparaty galenowe i wyciągi wodne, ich sposób przygotowania i stosowania. Każdy z uczestników przygotował dla siebie żelki na odporność. W ich skład wchodziły: owoce bzu czarnego, kwiaty malwy, owce suszone maliny, dzikiej róży, lipa, goździki, cynamon. Pani Ruta Kowalska szczegółowo przedstawiła informacje dotyczące wyciągów na winie i occie. Uczestnicy przygotowali wyciąg na niestrawność z wykorzystaniem bylicy piołun, bożego drzewka, estragonu i wina. Na problemy z nadpotliwością prowadząca zaproponowała przygotowanie wyciągu na occie z lawendą, hyzopem i szałwią. Omówione zostały także wyciągi olejowe i ich zastosowanie. Zrobiono maść rozgrzewającą na bazie tymianku, goździków, lawendy i  wosku pszczelego.

Uczestnikami warsztatów byli mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.  Dużą grupę stanowiły rolniczki, które na co dzień zajmują się uprawą ziół w swoich ogrodach. Obecne były również studentki, które studiują zielarstwo i fitoterapię na UTP w Bydgoszczy. Zainteresowanie warsztatami wyraziły także osoby, które interesują się ziołami i chciały uzyskać dodatkową wiedzę, którą mogłyby później wykorzystać w życiu codziennym.

Kwalifikacje, umiejętności oraz doświadczenie Ruty Kowalskiej sprawiły, iż wśród uczestników  widać było zainteresowanie i chęć współpracy. Każdy przygotował dla siebie specyfiki ziołowe, które później zabrał ze sobą do domu.

Celem przedsięwzięcia było wprowadzenie pozytywnych praktyk w codziennym życiu oraz większa świadomość ochrony bioróżnorodności. To także zdobycie praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat ziół, które są w naszym otoczeniu oraz możliwość wykorzystania bogactw natury, które tkwią w ziołach.

W warsztatach udział wzięło 60 osób. Dzięki formie przedsięwzięcia połączenia teorii  z praktyką uczestnicy mają szansę wykorzystać informacje w życiu codziennym przygotowując ziołowe specyfiki w swoich domach.

 

 

Tekst i zdjęcia
Natalia Czyżewska-Suchoń

 

 

image_pdfimage_print