Dobre praktyki w zakresie działalności opiekuńczej na obszarach wiejskich w Polsce

30 czerwca i 5 lipca nasz Ośrodek odwiedziły dwie 20-osobowe grupy w ramach wizyty „Dobre praktyki w zakresie działalności opiekuńczej na obszarach wiejskich w Polsce”, zorganizowanej przez krakowski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Obie wizyty odbyły się w ramach projektu „GROWID: Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”. Projekt jest realizowany w partnerstwie przez: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński. Wśród uczestników byli przedstawiciele partnerów GROWID, doradcy rolniczy, osoby prowadzące agroturystykę i zagrody edukacyjne.

Uczestnikom podczas wykładu w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Minikowie przedstawiono założenia projektu GROWID i wypracowanego modelu gospodarstwa opiekuńczego, a także doświadczenia z podobnej działalności w naszym województwie. Druga z grup zwiedziła również poletka demonstracyjne przygotowane na Krajowe Dni Pola, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rośliny zielne. W kolejnych dniach uczestnicy odwiedzili kilka gospodarstw opiekuńczych i rozmawiali z gospodarzami o ich doświadczeniach i zastosowanych w opiece praktycznych rozwiązaniach.