Konferencja „Wyzwania współczesnego rolnictwa ekologicznego”

„Wyzwania współczesnego rolnictwa ekologicznego” to temat tegorocznej konferencji ekologicznej, która odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie dnia 5.03.2024r. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był ekologiczny chów zwierząt, niezwykle ważny dla gospodarstw ekologicznych.

Chów zwierząt zapewnia utrzymanie równowagi paszowo-nawozowej i stanowi ważne ogniwo w zamkniętym obiegu materii organicznej w gospodarstwie (produkcja obornika).

W związku z powyższym, wśród tematów poruszonych podczas konferencji były:

  1. Warunki utrzymania trzody chlewnej w systemie rolnictwa ekologicznego”- Prof. dr hab.  Eugeniusz Grela
  2. „Dobre praktyki utrzymania drobiu rzeźnego i kur niosek w systemie rolnictwa ekologicznego”- Prof. dr hab.  Bożena Kiczorowska  
  3. Certyfikacja produkcji zwierzęcej w systemie rolnictwa ekologicznego – co rolnik powinien wiedzieć ?– dr Urszula Sołtysiak

Powyższe tematy zostały szeroko omówione w kontekście wymogów dobrostanu zwierząt, żywienia, profilaktyki i leczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podsumowaniem tematów pierwszych dwóch tematów był wykład Pani dr Urszuli Sołtysiak, która omówiła kwestie administracyjne związane z przestawieniem  zwierząt z chowu tradycyjnego na ekologiczny oraz dokumentowania działań produkcyjnych w gospodarstwie ekologicznym.

Wszystkie osoby zainteresowane powyższymi tematami, zachęcamy do skorzystania z nagrania konferencji dostępnego poniżej.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego kieruje serdeczne podziękowania dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, który od wielu lat wspiera działania edukacyjne i promocyjne  w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Prezentacje (*.PDF):

Kiczorowska B. Dobre praktyki utrzymania drobiurzeźnego i kur niosek…zmieniona U.Sołtysiak_

Certyfikacja prod.zwierz. Minikowo_2024.03.05_1

Zapraszamy do obejrzenia zapisu video konferencji:

Część pierwsza:

Część druga:

Opracowała
Agnieszka Dobosz-Idzik
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

image_pdfimage_print