Permakultura w ogrodzie – działania małe i duże dla zachowania bioróżnorodności

 

12 marca br. w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyło się szkolenie online pn. „Permakultura w ogrodzie – działania małe i duże dla zachowania bioróżnorodności”. Wydarzenie zostało zrealizowane przy współudziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Toruniu w ramach projektu pn. „Ekologia i środowisko – dobre praktyki i dalsze wyzwania – edukacja i informacja dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”.

Wykład poprowadził Pan Bogdan Kasperski, właściciel gospodarstwa ekologicznego i autor projektu pn. „Anielskie Ogrody”.

W czasie szkolenia uczestnicy wysłuchali historii powstania ogrodu permakulturowego Państwa Kasperskich (miejscowość Budachów). Słuchacze zapoznali się z metodami stosowanymi w celu ochrony bioróżnorodności na terenach wiejskich, a w szczególności w ogrodach. Można było zobaczyć jak zwyczajny, przydomowy trawnik na przestrzeni lat przeistaczał się w wielofunkcyjny ogród będący kuchnią, spiżarnią, apteką, drogerią, kwiaciarnią i miejscem wypoczynku. Wszystko w myśl trzech podstawowych zasad permakultury: troszcz się o Ziemię, troszcz się o ludzi i dziel się nadmiarem.

W trakcie szkolenia omówiono wpływ otoczenia na sposób prowadzenia gospodarstwa ekologicznego oraz ogrodu. Przedstawiono jak można pogodzić ze sobą ekologiczną uprawę warzyw, owoców, ziół oraz kwiatów ozdobnych i jadalnych. Zwrócono uwagę na potrzebę dokarmiania i rozwoju mikroorganizmów glebowych, w szczególności na glebach słabszej klasy. Na własnych przykładach Pan Bogdan zobrazował, jak jego działania sprzyjają urozmaicaniu się składu gatunkowego fauny i flory w jego gospodarstwie.

Podano też rodzaje narzędzi i metod wykorzystywanych w uprawach ekologicznych. Szczególnie ciekawym elementem wprowadzonym do ogrodu Pana Bogdana okazują się uprawy w ogrodach sferycznych (kopułach geodezyjnych). Jest to obecnie rozwijany projekt w Anielskich Ogrodach.

Co istotne, Pan Bogdan w swoich działania dąży do stworzenia ekologicznego ogrodu społecznego, gdzie mieszkańcy wsi będą mogli się udzielać i integrować. Dążenia te mają na celu ukształtowania się samowystarczalnego gospodarstwa ekologicznego, w którym społeczność lokalna ma swój wkład i czerpie wzajemne korzyści.

Tekst: Lidia Saganowska KPODR w Minikowie

Zdjęcia: Bogdan Kasperski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image_pdfimage_print