PIERWSZE WYDARZENIE DEMONSTRACYJNE IPMWORKS W 2023 ROKU

 

Probiotechnologia w Integrowanej uprawie pszenicy, rzepaku i buraka cukrowego
oraz wprowadzenie do systemu jakości Integrowanej produkcji w ramach gospodarstwa

 

25 maja, na terenie gospodarstwa pana Jarosława Tarnickiego w Tłuchowie, odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie demonstracyjne realizowane w ramach projektu IPMWORKS. Tematem spotkania była „Probiotechnologia w Integrowanej uprawie pszenicy, rzepaku i buraka cukrowego oraz wprowadzenie do systemu jakości Integrowanej produkcji w ramach gospodarstwa”. Podczas demonstracji przedstawione były następujące zagadnienia: płodozmian, wykorzystanie probiotechnologii w uprawie pszenicy (bakterie, grzyby mikoryzowe), uprawa rzepaku na gnojowicy, ochrona od zgnilizny twardzikowej w rzepaku oraz system integrowanej produkcji.

Wydarzenie rozpoczęło się spotkaniem na polu, na którym rolnik i specjaliści omówili zastosowaną technologię produkcji. Po sesji pytań i odpowiedzi, gospodarz i zgromadzeni goście przenieśli się do restauracji „W Oliwkach”, gdzie swoją prezentację pt. „Probiotechnologia w zrównoważonym rolnictwie” przedstawił p. Sławomir Gacka, prezes zarządu firmy ProBiotics Polska oraz dyrektor Krajowego Centrum Mikroorganizmów. Spotkanie zakończyło się obiadem.

Na zaproszenie odpowiedziało szerokie i zróżnicowane grono zainteresowanych (55 osób), będących przedstawicielami różnych grup:  rolnicy, uczniowie szkoły rolniczej, wykładowcy, doradcy, przedstawiciele firm, a także współpracujący w projekcie IPMWORKS członkowie instytucji związanych z sektorem rolniczym: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Spółki Cukrowej S.A. i in.

Jarosław Tarnicki jest rolnikiem z Tłuchowa, samodzielnie prowadzącym gospodarstwo rolne (około 100 ha) i posiadającym wyższe wykształcenie rolnicze. Jest także kierownikiem działu nawozowo-chemicznego w firmie POLMAIS SP. J.

Wizytówka gospodarstwa do pobrania: ipm_booklet_J.Tarnicki_PL

 

image_pdfimage_print