Dni Otwartych Drzwi – Targi Rolno-Budowlane w Zarzeczewie

Gwarnie i kolorowo, tak było podczas DNI OTWARTYCH DRZWI – Targów Rolno-Budowlanych, które odbywają się w malowniczo położonym wśród zieleni nad Zalewem Włocławskim Zarzeczewie. Była to 42. edycja targów organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Podobnie, jak w latach poprzednich głównym celem imprezy jest pogłębienie integracji środowiska wiejskiego i miejskiego. Nasze targi odwiedziło 12 tys. zwiedzających, a swoje stoiska zaprezentowało 130 wystawców.

W sobotę podsumowano dwa konkursy:

„Najlepsza ekspozycja targowa” o Puchar Prezydenta m. Włocławek, który zdobyła firma Agricola Hydraulika Siłowa z Lubienia Kujawskiego,

etap regionalny konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Laureatami w konkursie zostali:

 I miejsce – Małgorzata i Leszek Olszewscy, Białowieżyn, gm. Lipno,

 II miejsce – Anita i Włodzimierz Kruszka, Kruszynek, gm. Włocławek,

 III miejsce – Małgorzata i Tomasz Kowalczyk, Zakrzewo.

Wyróżniono następujące gospodarstwa:

– Małgorzaty i Pawła Justyńskich z Wólki Komorowskiej, gm. Izbica Kujawska,

– Wiesława Gontarka z Bilna, gm. Lubień Kujawski,

– Beaty i Piotra Makowskich z Linnego, gm. Rypin,

– Renaty i Jerzego Zielińskich z Okalewa, gm. Skrwilno,

– Marleny Kępskiej z Dębołęki, gm. Piotrków Kujawski,

– Grzegorza Gryczewskiego z Wichowa, gm. Lipno.

Drugiego dnia targów ogłoszono wyniki konkursów:

„Najefektowniejsza wystawa targów XLII DOD” o puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, w którym zwyciężyła firma Nowa Art Instal Centrum z Wichowa, gm. Lipno.

 „Innowacyjny produkt XLII Dni Otwartych Drzwi”, w którym wręczono następujące puchary:

– puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – otrzymała firma Agricola Hydraulika Siłowa za hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego do ciągnika C360,

– puchar Starosty Włocławskiego – otrzymała firma Kalchem za ciągnik rolniczy Xerion firmy Class serii 5000,

– puchar Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Nieżywięcia za szynkę wieprzową w glazurze wiśniowej,                                        

– puchar Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – otrzymała firma Procon Polska za prefabrykaty żelbetowe dla biogazowni,

– puchar prezesa Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego – otrzymała firma BIN sp. z o.o. za zbiornik retencyjny.

Nowością w tym roku był konkurs na „Najzabawniejszy skecz XLII Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie”, o nagrodę prezesa Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku, który został przyjęty z dużą aprobatą, a wygrały go równorzędnie Stowarzyszenie KGW Bronisławianki z Bronisławia gm. Dobre i Stowarzyszenie Aktywni Dobrzyniacy 55+ z Dobrzynia nad Wisłą.

Podczas targów przeprowadzono też konkurs wiedzy ekologicznej dla zwiedzających, w którym nagrodami były zioła doniczkowe firmy Origanum sp. z o.o.

Od lat stałym punktem w programie imprezy jest przegląd ras psów przeprowadzany przez Oddział we Włocławku Polskiego Związku Kynologicznego, nowością natomiast był niedzielny pokaz koni rasy huculskiej. Oba pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

Podczas XLII Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie na scenie zaprezentowały się zespoły: Medic Retro, „Chalinianki”, „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, „Spod Strzechy”, Złotowska Kapela „Klezmerzy”,  „Bronisławianki” z Bronisławia i „Zespół 55+”.

Zarzeczewskie Dni Otwartych Drzwi minęły w słonecznej i radosnej atmosferze.

fot. Waldemar Lisiecki

4 czerwca – niedziela

3 czerwca – sobota

image_pdfimage_print