XL DNI OTWARTYCH DRZWI w Zarzeczewie

Jubileuszowa XL edycja Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie już za nami. Na naszych targach zaprezentowali się producenci i dystrybutorzy ciągników i maszyn rolniczych oraz środków produkcji.Wystawcami były firmy z branży ogrodniczej oferujące m.in. kwiaty, drzewa, krzewy, byliny, rośliny rabatowe i cebulowe, a także materiał szkółkarski – sadowniczy i ozdobny oraz nasiona i rozsady. Nie zabrakło stoisk z architekturą ogrodową, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej, a także wyposażeniem ogrodów i mieszkań, producentów i dystrybutorów z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, systemami grzewczymi i pszczelarstwem. Były także firmy budowlane, motoryzacyjne, chemiczne, związane z turystyką, a także obsługujące rolnictwo, w tym doradztwo rolnicze, ubezpieczeniowe, kredytowe i inne. Na targach nie mogło zabraknąć wyrobów rzemiosła artystycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych.

Do gościnnego Zarzeczewa przyjechało 150 wystawców i 14 tysięcy zwiedzających.

Honorowy patronat na naszym imprezą objął, Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki. Patronat medialny sprawowały: radio RMF MAXXX, Radio Hit, Polskie Radio PiK, Telewizja Kujawy, Puls Regionu oraz miesięcznik Wieś Kujawsko-Pomorska.

Czterdziestą edycję Dni Otwartych Drzwi otworzył Ryszard Kamiński dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Nieodłącznym elementem naszych targów są konkursy. W sobotę, 1 czerwca ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego konkursu AGROLIGI 2019. Za najlepszą firmę działającą na terenie Oddziału w Zarzeczewie KPODR komisja uznała Zakład Handlowy Marianny Trojanowskiej z Tłuchowa, powiat lipnowski. W kategorii rolnicy za najlepsze, działające na terenie Oddziału w Zarzeczewie najwyżej komisja oceniła gospodarstwo państwa Magdalena i Marcina Ciemieckich z Rusinowa, gm. Rypin, powiat rypiński. Wicemistrzami w tym konkursie zostali: państwo Przemysław i Danuta Pawłowscy z Rudzka Dużego, gm. Piotrków Kujawski, powiat radziejowski i pan Piotr Kujawa z Pocierzyna, gm. Osięciny, powiat radziejowski.

W sobotę komisja konkursowa oceniła stoiska wystawców i wręczyła puchar Prezydenta Miasta Włocławek za „Najlepszą ekspozycję targową” firmie INSTAL CENTRUM z Wichowa, powiat lipnowski.

Przedstawiciele KRUS-u podsumowali również konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2019, w którym zwyciężyli państwo Magdalena i Artur Skoczylas z Bodzanówka, gmina Choceń, II miejsce zajął pan Krzysztof Wielgocki z Tłuchowa, powiat lipnowski, III miesjsce państwo Danuta i Eugeniusz Jankowscy z miejscowości Kiełpiny w gminie Wąpielsk. Wyróżnienia otrzymały gospodarstwa: państwa Krystyny i Grzegorza Grudewiczów z Koszanowa, gm. Włocławek, państwa Marii i Jana Milcarków ze Straszewa, gm. Koneck, państwa Marioli i Dawida Czachorowskich z Ruszkowa, gm. Dobrzyń n/Wisłą oraz pana Ireneusza Makowskiego z Siewierska, gm. Choceń.

Kolejnym konkursem, który podsumowany został drugiego dnia targów był konkurs „Najefektowniejsza wystawa targów” o Puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Za najefektowniejsze stoisko komisja konkursowa uznała wystawę firmy TREBUD.

W niedzielę ogłoszono także wyniki konkursu na „Innowacyjny produkt XL Dni Otwartych Drzwi”:

  1. Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i tytuł „I Innowacyjnego produkt XL Dni Otwartych Drzwi” otrzymała firma Kesem za twaróg klinek z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej z ziołami.
  2. Puchar Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej otrzymała firma Swimer za zbiornik do oleju napędowego.
  3. Puchar Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie otrzymała firma Metalmex – Instal za liny do wycinarek kiszonki.
  4. Puchar Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego otrzymała firma Balex Metal za super izolacje Thermano.
  5. Puchar Starosty Włocławskiego otrzymuje firma Amagro sp. z o.o. za produkt Megafol – jest to unikalny stymulator wzrostu.

W Zarzeczewie pierwszego dnia targów odbył się, jak co roku Pokaz Ras Psów zorganizowany przez Oddział we Włocławku Polskiego Związku Kynologicznego.

Podczas Dni Otwartych Drzwi pracownicy i wolontariusze ze Schroniska dla Zwierząt we Włocławku zachęcali zwiedzających do adopcji swoich czteronożnych podopiecznych.

Naszą imprezę uświetniali występami artyści z grup muzycznych, wokalnych i tanecznych, w sobotę były to: Orkiestra Dęta Księżnej Kujaw z Ostrowąsa i zespół „Jarzębinki” z Chrostkowa. „W niedzielę gościliśmy dzieci i młodzież z Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwislańskie” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaniu, którzy swoimi występami podbili serca uczestników DOD. Publiczność zachwyciły też występy zespołu „Chalinianki” z Chalina i artystów z Gminnego Ośrodka Kultury w Tłuchowie.

XL Dni Otwartych Drzwi minęły w słonecznej i wspaniałej atmosferze.

List Prezesa Rady Ministrów do pobrania

 

 

Monika Lubińska

KPODR Minikowo Oddział w Zarzeczewie

Fot. W. Lisiecki