XII Kujawsko-Pomorskie Seminarium dla hodowców szynszyli i wystawa szynszyli

1-2 czerwca w Minikowie odbyło się XII Kujawsko-Pomorskie Seminarium dla hodowców szynszyli i wystawa szynszyli, organizatorem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Krajowy Związek Hodowców Szynszyli, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, UTP w Bydgoszczy.

Pierwszego dnia odbyła się wystawa szynszyli, podczas, której została wykonana ocena fenotypu zwierząt. Wykład nt. Wymagań weterynaryjnych w hodowli i transporcie szynszyli omówiła Dr inż. Ewa Staszak – Inspektor Weterynaryjny ds. ochrony zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z  Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Inowrocławiu. Sobota została zakończona wspólną kolacją hodowców w restauracji Gęsia Dolina w Minikowie.


W niedzielę odbyły się wykłady dotyczące m.in. wpływu makro i mikroelementów na rozwój szynszyli, zachowań stereotypowych i kompulsywnych szynszyli czy chorób o które najczęściej pytają hodowcy. Serdeczne podziękowania dla wykładowców – dr inż. Jacka Zawiślaka, dr inż. Nataszy Święcickiej, lek. wet Wojciecha Grudnia, którzy powyższe zagadnienia przedstawili w sposób bardzo ciekawy i szczegółowy, podając przykłady z własnych doświadczeń. Na potrzeby Seminarium, jak co roku ma to miejsce, została wydana broszura, która zawiera streszczenia wszystkich wykładów. Po prelekcjach nastąpiło wręczenie nagród dla najlepszych hodowców. Zwierzęta prezentowało 8 hodowców z regionu.
Łącznie zaprezentowanych było 60 zwierząt w tym: 40 odmiany standard, 4 czarne aksamitne, 16 beżowych

 

Puchary ufundowane przez KZHS, WHiBZ UTP w Bydgoszczy i KPODR otrzymali:

                                                   

Czempion standard w hodowlanych – M. J. Chinchilla

Wiceczempion standard w hodowlanych – Stanisław i Barbara Marek

 

Czempion standard w towarowych – Ewa Rutkowska

Wiceczempion – brak

 

Czempion i wiceczempion  beż hodowlane i towarowe razem – Marzanna Zamiara

 

Najlepsza stawka standard hodowlany – 26,0 pkt M. J. Chinchilla

Najlepsza stawka beż – 27,5 pkt Marzanna Zamiara

Najładniejsza szynszyla odmian barwnych – Biała Wilsona – Iwona i Piotr Kujawa

 

Wyróżnienia i dyplomy zostały wręczane przez Zarząd Krajowego Związku Hodowców Szynszyli – Bożenę Rusinowską, Grzegorza Michalika, Kierownika Katedry Hodowli Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt dr hab. Mariusza Boguckiego, sędziny z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie – Liliannę Beszczyńską, Agnieszkę Brzezińską oraz Zastępcę Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Marka Witkowskiego.

 

Serdecznie wszystkim gratulujemy i do zobaczenia za rok!

Anna Mońko, KPODR Minikowo