Zioła dobre na wszystko – wykorzystanie bogactw natury w życiu człowieka

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie dzięki dotacji pochodzącej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował cykl warsztatów zielarskich pn. „Zioła dobre na wszystko – wykorzystanie bogactw natury w życiu człowieka”.

Warsztaty zostały zorganizowane w gospodarstwie, które od wielu lat specjalizuje się w uprawie roślin zielarskich. Pani Agnieszka i Pan Piotr Wróbel właściciele ekologicznego gospodarstwa ziołowego w Gołotach, gmina Unisław przez 4 dni gościli w swoim domu uczestników warsztatów. W zajęciach udział wzięło 60 osób, które chciały zgłębiać tematykę związaną z tymi cennymi roślinami. Właścicielka dzięki swojej pasji, wiedzy i zainteresowaniom w ciekawy sposób przedstawiała informacje na temat ziół i ich ważnej roli jaką odgrywają w naszym zdrowiu. Uczestnicy popijając herbatki ziołowe zdobyli informacje na temat „Surowców zielarskich w codziennym życiu. Wybrane gatunki i ich wykorzystanie”.

Podczas części praktycznej warsztatów uczestnicy mogli zrelaksować się malując specjalnymi farbami woreczki jutowe, a następnie wypełniać je lawendą pochodzącą z gospodarstwa właścicieli. Została przygotowana także mieszanka ziołowa do mięs, z omówieniem poszczególnych jej składników. Pani Agnieszka przekazała informacje dotyczące aromaterapii, właściwości i roli ziół wykorzystywanych do produkcji olejków eterycznych, które działają na nasz nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze. Aromaterapia, która uznawana jest za formę medycyny alternatywnej to metoda terapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm. Każdy z uczestników otrzymał zestaw w postaci olejku eterycznego oraz ceramicznego kominka, który pozwala w pełni cieszyć się efektami aromaterapii.

Dzięki wykładowi oraz praktycznemu wykorzystaniu ziół uczestnicy warsztatów zostali  wyposażeni w wiedzę oraz umiejętności stosowania surowców zielarskich. Celem warsztatów była inspiracja uczestników do korzystania z darów natury.

Taka forma szkoleń jest najbardziej efektywną metodą, gdyż połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi zajęciami daje gwarancję na wprowadzenie uzyskanej wiedzy do życia codziennego.

image_pdfimage_print