Gala Konkursu AgroLiga 2023

7 czerwca 2024 r. po raz 31 odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uroczysta Gala Konkursu AgroLiga 2023.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kandydatów do nagród zgłaszają przedstawiciele Osrodków Doradztwa Rolniczego. Konkurs przebiega w dwóch etapach – wojewódzkim i krajowym – a jego celem jest wyłonienie Mistrzów Krajowych AgroLigi w kategoriach „Rolnicy” i „Firmy”.  Kapituła Konkursu wyłoniła laureatów spośród mistrzów z 16 województw.

Witając uczestników Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie polskiego rolnictwa oraz przetwórstwa rolnego i spożywczego jako obszaru decydującego o bezpieczeństwie żywnościowym Państwa. „Dziękuję za to, że się do tego przyczyniacie, ale też za to, że prowadzicie Państwo swoje gospodarstwa na najwyższym poziomie. Za wasze ogromne doświadczenie, ciężką pracę i wielkie serce wkładane na co dzień w prowadzoną działalność”.


Mistrzami Polski za rok 2023 w kategorii „Rolnik”  zostali Barbara i Leszek Duszak – Ogródek, woj. Mazowieckie.

I Wicemistrzami krajowymi zostali Dominika i Karol Bednarczyk – Łacha, woj. podlaskie oraz Urszula i Andrzej Chudaszek – Miedźno, woj. śląskie

Wicemistrzami krajowymi zostali: Magdalena i Leszek Jałoszyńscy – Koszanowo, woj. kujawsko–pomorskie, Ilona Michalak – Kuchary Borowe, woj. wielkopolskie, Katarzyna i Daniel Maliccy – Komalwy, woj. warmińsko–mazurskie, Gospodarstwo Rolne Bielińscy Justyna i Łukasz Łuszcz –  Tarnowiec, woj. podkarpackie.

Laureatami krajowymi zostali: Bogusława i Zenon Dziechciaronek – Świecko, woj. dolnośląskie, Magdalena i Paweł Bis – Kasiłan, woj. lubelskie, Sebastian Błach – Bożnów, woj. lubuskie, Magdalena i Marcin Pielok –Olesno, woj. opolskie, Anna i Rafał Rogala – Baranów, woj. świętokrzyskie, Katarzyna i Daniel Jączkowscy – Trzebiszyn, woj. zachodniopomorskie, Barbara i Wiesław Chlipała – Janowice, woj. małopolskie.


Mistrzami Polski za 2023 r. w kategorii „Firma” został Tymbark – MWS sp. z o.o. Oddział w Olsztynku

I Wicemistrzem krajowym zostali Winnice Charbielin – Spółdzielnia oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „ZAGRODA”

Wicemistrzami krajowymi zostali: Młyn Zbożowy CIEPLICE, Mleczarnia Henryk Kuźma sp. z o.o., GROSER Monika Lasoń, „MAGI” s.c. Maria Zdebska, Agnieszka Gomułka, Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski, Wędzarnia Ryb „Meduza” Zbigniew Przysiecki.

Laureatami krajowymi zostali: Winnica Tulibowo Filip Kotarski, Pasieka MACIEJKA – Rodzinne gospodarstwo pasieczne Warcholaków, MULTICCO–AGRO sp. z o.o., PLICZKO Gospodarstwo Rolne, Gminna Mleczarnia w Pierzchnicy sp. z o.o., Gospodarstwo Agroturystyczne „STAJNIA BRZÓZKI” Maja Polikowska, Pałac Baborówko Krystyna i Henryk Święciccy.

Wicemistrzami krajowymi z województwa kujawsko-pomorskiego zostali w kategorii „Rolnicy” Magdalena i Leszek Jałoszyńscy z Koszanowa. Państwo Jałoszyńscy rozpoczynali działalność w 1993 r od 10 hektarów. W 2000 r przejęli gospodarstwo z produkcją mieszaną po rodzicach. Obecnie gospodarują na 220 ha gruntów rolnych, w tym 137 hektarów stanowią grunty własne a 83 ha jest dzierżawionych. Gospodarstwo wyspecjalizowało się w polowej uprawie roślin. Dominują; burak cukrowy, ziemniak jadalny, rzepak ozimy, cebula,  pszenica ozima i jara 98 ha. Rośliny uprawiane są w systemie mieszanym. System orkowy stosuje się przy uprawie buraków i ziemniaków a bezorkowy do pozostałych upraw. Stosowany jest pięcioletni płodozmian z dużą dbałością o zawartość próchnicy. Gospodarstwie realizowane są programy rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Prace w gospodarstwie są zmechanizowane i ukierunkowane na zminimalizowanie nakładów pracy najemnej do dwóch osób w sezonie zbiorów. Wykorzystanie w pracach polowych z nawigacji GPS umożliwia precyzyjne wykonywanie zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych związanych z ochroną i nawożeniem upraw.

Laureatem krajowym w kategorii „Firma” została Winnica Tulibowo Filip Kotarski. Głównym kierunkiem działalności firmy jest produkcja wina z jagody kamczackiej. Owoce do przetwórstwa pozyskuje się z plantacji położonych w powiecie lipnowskim. Filip Kotarski od 13.06.2022 r. jest właścicielem gospodarstwa o profilu sadowniczym i gospodaruje na powierzchni 24 hektarów (z czego 6,8 ha jest jego własnością).Wcześniej zdobywał doświadczenie w gospodarstwie sadowniczym rodziców. Pierwsze plantacje jagody kamczackiej założył ojciec pana Filipa w 2018 r. Plantacja jagody jest wyposażona w system nawadniania kroplowego wraz z systemem fertygacji. Gospodarstwo wyposażono w podstawowy sprzęt do pielęgnacji roślin: opryskiwacz z komputerem. Doinstalowano komputer nawożeniowy. Produkcja owoców oparta jest na technologiach proekologicznych, gdzie praktycznie nie stosuje się środków ochrony roślin. Na plantacjach jagody kamczackiej plantator zabezpiecza odpowiednią ilość owadów zapylających. W 2023 r. założono plantację winorośli na powierzchni około 4 ha. W latach 2020-2021 wino było produkowane pod nadzorem firmowego enologa w zaprzyjaźnionych firmach winiarskich. Po sprawdzeniu jakości produktu i jego możliwości zbycia na rynku podjęto decyzję o modernizacji budynku gospodarczego i jego wyposażenie w podstawowy sprzęt do produkcji wina (w zbiorniki 5000 litrowe, prasę filtrującą, itp.).

Malownicze krajobrazy (plantacja położona jest w pobliżu Zalewu Wiślanego) oraz uroki tego miejsca przyciągają wielu obserwatorów, którzy podziwiają unikalne zachody słońca.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Kołacz
KPODR w Minikowie

 

image_pdfimage_print