Kujawsko-Pomorskie Dni Pola w Grubnie 13. 06. 2021

XXV jubileuszowe Kujawsko-Pomorskie Dni Pola w Grubnie za nami. Czas na krótkie podsumowanie: w imprezie wzięło udział 25 firm hodowlanych, 17 wystawców branżowych w obszarze rolnictwa: maszyny i ciągniki, budownictwo, nawozy i środki ochrony roślin. W części handlowej było 22 ogrodników oraz prawie 80 innych wystawców, w tym usługi gastronomiczne. Łącznie było około 140 stoisk. Według naszych szacunków w Kujawsko-Pomorskich Dniach Pola uczestniczyło około ośmiu tysięcy uczestników. Oczywiście dotyczy to dwóch dni, przeciętny czas pobytu to około 2,5-3 godziny. W porównaniu z poprzednimi edycjami widoczny jest spadek liczby wystawców, zwłaszcza branżowych z obszaru maszyn rolniczych i ciągników.

Łączna liczba wystawców była niższa o 1/3, a uczestników o 60% w stosunku od poprzednich edycji sprzed pandemii. Biorąc pod uwagę, że Kujawsko-Pomorskie Dni Pola w Grubnie odbyły się 7 dni od momentu przywrócenia możliwości organizacji tragów można je uznać za sukces organizacyjny i frekwencyjny. Szczególną rolę odegrały media tradycyjne, jaki społecznościowe – wszystkim, którzy o nas informowali serdecznie dziękujemy. Udało się nam zaprosić wystawców, a rolnicy i miłośnicy wsi i rolnictwa niezawodnie przybyli by korzystać z możliwości zapoznawania się z nowymi rozwiązaniami w zakresie technologii i organizacji produkcji.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez nasz Ośrodek. Najbliższą okazja są Międzynarodowe Targi Rolniczo-Przemysłowe Agro-Tech połączone z Krajowymi Dniami Pola w Minikowie.  

W tym roku tytuł „HIT Dni Pola Grubno 2021” przyznano kolekcji roślin przewódkowych obejmujących odmiany żyta jarego: Bojko, SM Elara i SM Ananke prezentowaną przez Hodowlę Roślin SMOLICE sp. z o. o. W ten sposób Komisja starała się podkreślić walory siewów przewódkowych jako sposobu ograniczenia wpływu susz glebowych często powodujących duże straty zwłaszcza w gospodarstwach o słabych glebach.

Podczas DNI POLA podsumowano również regionalny etap konkursu AgroLiga 2021.
Mistrzem Agroligi 2021 w kategorii Firma
zostali Anna i Piotr Doligalscy prowadzący Zakład Produkcji Rolnej w Kowrozie.

W kategorii Gospodarstwo nagrodzono:
I miejsce – Paweł Rybacki ze Świerkocina,
II miejsce – Małgorzata Wicińska z Kurkocina,
III miejsce – Marek Jurkiewicz z Nowogrodu.

 

 

 

TUTAJ więcej informacji:
o lokalizacji poletek demonstracyjnych, zdjęcia poszczególnych odmian, a także filmy, artykuły i bieżące informacje z lustracji pól w Grubnie.


Marek Nowacki
KPODR

 

fot. Marek Rząsa