Miodowe Lato i Wojewódzki Dzień Pszczelarza z ZarzeczewieJak co roku 8 sierpnia w Zarzeczewie mieliśmy „Miodowe Lato” – piękne święto pszczelarzy, pszczelarstwa i miodu. Tym razem połączyliśmy je z obchodami Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza. Wydarzenie zorganizowaliśmy wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku.

W wydarzeniu uczestniczyli wiceministrowie Anna Gembicka i Ryszard Kamiński. W swoich wystąpieniach podkreślali, że Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato to wspaniała promocja miodów i produktów pasiecznych, propagowanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach pasiecznych oraz uświadamianie uczestnikom ogromnej roli owadów zapylających w przyrodzie i ich znaczenie w produkcji żywności, oraz popularyzacja spożywania miodu i produktów pszczelich w codziennej diecie.
Podobnie jak w poprzednich latach w imprezie wzięli udział pszczelarze z Kujaw i Pomorza, Krajny i Mazur oraz Wielkopolski i Mazowsza. Bartnicy przywieźli wiele produktów pszczelich. Mogliśmy znaleźć tu i posmakować miody gatunkowe, mleczko, pyłki, pierzgę, wyroby z pszczelego wosku, a spośród bogatej oferty wybrać te, które najlepiej smakują czy też są najbardziej potrzebne w domu.

W ramach programu Miodowego Lata i Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza odbyła się konferencja: „Dużo zdrowego miodu od pszczelego rodu – innowacyjne rozwiązania w gospodarstwach pasiecznych. Ponadto zorganizowaliśmy zajęcia warsztatowe pod hasłem „W bioróżnorodności szansa dla przyszłości planety”, sponsorowane  przez firmę Anwil S.A. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały i przybliżyły nam dziedzictwo kulturowe i kulinarne oraz tradycje naszego regionu.

Odbyły się konkursy:

– gdzie doceniono i wyróżniono wystawców prezentujących unikatowe stoiska.„Najlepsza ekspozycja targowa”

– motywujący pszczelarzy do pozyskiwania różnorodnych miodów odmianowych.„Miód sezonu”

– konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepsze stoisko z tradycjami regionu.„Ocalmy od zapomnienia  – z tradycją za pan brat”

W Miodowym Lacie i Wojewódzkim Dniu Pszczelarza w Zarzeczewie łącznie wzięło udział 60 wystawców, a odwiedziło nas 3 tys. osób.

 

 

Foto:
Waldemar Lisiecki