Otwarcie pierwszej samorządowej farmy fotowoltaicznej w Kiełbasinie

Gmina Chełmża jako pierwsza w Polsce wybudowała farmę fotowoltaiczną. Decyzję o jej budowie podjęto w 2018 roku od tego czasu trwały prace projektowe, a późnij wykonawcze. Obiekt został wybudowany na terenie byłej żwirowni w Kiełbasinie. Moc 1800 zainstalowanych paneli to 1 MW. Koszt inwestycji wyniósł 4 409 167,76 zł z czego 3 320 000 pochodziło z Rządowego Programu Polski Ład Funduszu Inwestycji Strategicznych, reszta – 1 089 167,76 zł to udział własny gminy.

Obecnie trwają prace związane z włączeniem siłowni do krajowego systemy energetycznego oraz podpisaniem umowy na odbiór i bilansowanie energii. Docelowo gmina Chełmża ma stać się samowystarczalna energetycznie, tzn. instytucje podległe samorządowi i infrastruktura gminna mają być zasilane z urządzeń energii odnawialnej zainstalowanej w farmie w Kiełbasinie oraz na dachach instytucji gminnych – łącznie około 1,2 MW.

Uroczyste otwarcie odbyło się 24 kwietnia br. Dokonał go wójt Jacek Czarnecki wraz z licznymi zaproszonymi przedstawicielami władz różnych szczebli oraz biznesu. Wśród dokonujących symbolicznego przecięcia wstęgi byli: poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicestarosta toruński Michał Ramlau.

Jako kolejne zadanie, Jacek Czarnecki wskazał problem jak najlepszego zagospodarowania pozyskanej energii i dalszy rozwój farmy fotowoltaicznej. W perspektywie jest utworzenie spółdzielni energetycznej, gdzie partnerem projektowym jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Panu Wójtowi i wszystkim jego współpracownikom gratulujemy sprawnego zrealizowania projektu i życzymy realizacji postawionych, ambitnych celów.

Marek Nowacki
KPODR w Minikowie

image_pdfimage_print