Pokaz w zautomatyzowanej oborze – relacja

Przy współpracy z firmą Lely East postawiona została w pełni zautomatyzowana, pokazowa obora o powierzchni ok. 1 000 m2 dla 40 krów mlecznych z sesjami omawiającymi najważniejsze aspekty zarządzania stadem bydła.

W oborze tej podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH w Minikowie w dniach 2 i 3 lipca 2016 r. odbywały się bardzo ciekawe prezentacje z bogatym programem konferencji dla hodowców i producentów mleka. Uczestniczyło w nich co najmniej 1 000 osób. Był to hit targów i jedyne takie wydarzenie w Polsce i w Europie Środkowej.

 

Automatyczny dój nie tylko usprawnia obsługę stada producentom mleka, ale też zwiększa wydajność jednostkową krów i co najważniejsze umożliwia stałą kontrolę parametrów mleka i zdrowia krów. Specjalne oprogramowanie do zarządzania robotem zapewnia pełną kontrolę nad stadem niezależnie od tego czy się przebywa w oborze, w domu czy poza domem. Najważniejszy jest wolny ruch krów tzn. krowa sama decyduje, co chce robić (leżeć, pobierać paszę czy być dojona). W całym projekcie najważniejsza jest krowa i jej wolny wybór.

Pokaz zrealizowany został w ramach planu operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Była to praktyczna część projektu pn. „Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu stadem bydła mlecznego w zautomatyzowanej oborze”.

Dodatkową atrakcją był funkcjonalny pokaz pielęgnacji i korekcji racic przeprowadzony przez trenera Akademii Zdrowej Racicy – absolwenta angielsko-holenderskiego college’u dla korektorów racic. Pokaz ten wywołał spore zainteresowanie hodowców i producentów mleka.

Fotorelacja z pokazu pod linkiem:

https://www.agrotech.kpodr.pl/index.php/pl/component/content/article/153-fotorelacja-w-oborze-lely

Podczas dwóch dni targów można było także udać się na przygotowane przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie stoisko informacyjne dotyczące Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Pełnili tam dyżur specjaliści zajmujący się Siecią oraz współpracujący z Ośrodkiem naukowcy z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.

Fot. J.Domiński, Z.Grudny

Więcej zdjęć i relacji z Targów AGRO-TECH znajdą Państwo tutaj:

https://www.agrotech.kpodr.pl

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.