Wieś 2.2020

W numerze…..

Rolnik Pomorza i Kujaw


Dyrektor KPODR Lidia Lewandowska wręcza nagrodę KPODR.

W sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej 11 stycznia br. odbyła się gala XVI edycji Konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw”. Obecnością swą zaszczycili galę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

 

Polska Dolina Krzemowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro – Środki – Technika – Technologia w Śmielinie to „Dolina Krzemowa” polskiego rolnictwa. Misją Centrum będą prace badawcze i rozwojowe nad opracowaniem, doskonaleniem, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dedykowanych dla rolnictwa.

Śmielin to mała wieś zlokalizowana przy krajowej trasie nr 10 w gminie Sadki, powiat nakielski. To właśnie tu 16 lutego br. odbyło się wielkie otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego prezesem jest dr Marek Różniak. Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście.

 

Dziś susze, a co jutro?

 

 

 

 

 

 

 

 

Susze to normalne zjawisko występujące na terenie o takim klimacie jak nasz – ale ich częstotliwość i przemienność okresów z nadmiarem lub brakiem wody jest efektem zmian klimatycznych – to fakt, z którym mamy do czynienia obecnie. Polska należy do krajów o najmniejszych zasobach wody słodkiej w Europie, dlatego musimy podejmować odpowiednie działania w celu łagodzenia skutków susz.

Szczególnie Wielkopolska i województwo kujawsko-pomorskie pod tym względem wygląda bardzo źle, o czym świadczy znany już większości rolników i specjalistów z branży rolniczej wieloletni okresowy  bilans wodny – tym ważniejszy, że dla najważniejszej części okresu wegetacyjnego.

 

Co powinien wiedzieć rolnik podejmujący inwestycje?

Kujawsko-Pomorskie należy do regionów Polski o wyjątkowo dobrze funkcjonujących gospodarstwach rodzinnych. Dla licznej grupy rodzin produkcja rolnicza jest i oczekują, że będzie w przyszłości, jedynym bądź podstawowym źródłem dochodów. Jednak gospodarstwa rolnicze podlegają procesowi ustawicznych zmian, a trafne rozpoznanie kierunku i możliwości inwestowania w województwie na tle innych regionów jest dobrym sposobem ograniczania ryzyka i poszukiwania trwałych perspektyw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image_pdfimage_print