Ziołowo i ekologiczne

Dnia 26 i 29.10.2018 w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Siennie odbyły się warsztaty pn. „Ziołowo i ekologicznie w ogrodzie, kuchni i kosmetyce” Warsztaty organizowane przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Stary, piękny park w Siennie, należący do państwa Krystyny i Jacka Strońskich jest miejscem idealnym do organizacji spotkań podczas, których uczestnicy zapoznają się z tematyką bioróżnorodności, uprawą ziół oraz warzyw metodami ekologicznymi. Warsztaty są inspiracją do tego by bliżej poznać właściwości ziół, a tym samym ich zastosowanie kulinarne, kosmetyczne, a także lecznicze. Podczas warsztatów uczestniczki smakowały, zapoznawały się z zapachem poszczególnych ziół, tym samym uczyły się je rozpoznawać. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat dotyczący pielęgnacji skóry za pomocą naturalnych surowców zielarskich oraz samodzielne wykonywanie kosmetyków naturalnych.

Uczestniczki warsztatów z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach i zgodnie uznały, że tematyka warsztatów zainspirowała je do wprowadzenia zmian w dotychczasowych nawykach żywieniowych, pielęgnacyjnych, a także w kwestii planowania upraw w ogrodzie. Na pewno znajdą w ogrodach miejsce na siew i sadzenie ziół o wspaniałych właściwościach, które bliżej poznały na warsztatach. Tym sposobem zyskają cenny surowiec, który będą mogły wykorzystać w kuchni, domowej apteczce, domowym SPA. Poza tym zwiększając bioróżnorodność stwarzamy warunki do rozwoju gatunków pożytecznych, czyli naszych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami i przede wszystkim wspieramy pszczoły i inne dzikie zapylacze. Musimy pamiętać, że zapylaczom zawdzięczamy co trzeci kęs jedzenia. Na zakończenie zajęć każda uczestniczka otrzymała książkę pn. „Zioła dla smaku, zdrowia i urody” Małgorzaty Kaczmarczyk. Publikacja ta jest wspaniałym zbiorem informacji na temat potencjału ziół, ich wartości odżywczych, farmakologicznych, a przede wszystkim zawiera proste przepisy na to jak wprowadzić zioła do naszych ogrodów i domów.

 

 

Zapraszamy na kolejne warsztaty do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Siennie oraz do Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie.

Kontakt: Ilona Oleś 723 692 600