DNI POLA 2016

18-19 czerwca 2016, Grubno koło Chełmna

W upalny weekend 18-19 czerwca w Grubnie koło Chełmna odbyły się jubileuszowe Kujawsko-Pomorskie DNI POLA. Od dwudziestu lat bez jakichkolwiek przerw, zawsze w czerwcu, rzesza odwiedzających przemierza pola, by zapoznać się z kolekcją odmian roślin uprawnych.
Tak też było i tym razem. Tłumy gości, kawalkada dojeżdżających aut przewijały się przez wiele godzin. Na szczęście pogoda była piękna, chociaż jeszcze w przeddzień rozpętała się w Grubnie ulewa i wichura, utrudniając przygotowania.

Oficjalnego otwarcia Dni Pola dokonali 18 czerwca przedstawiciele organizatorów (od lewej): dyrektor Zespołu Szkół CKP w Grubnie – Jan Went, właściciel firmy Agro-Sieć Chełmno – Piotr Madej, dyrektor KPODR w Minikowie – Roman Sass, Starosta Chełmiński Zdzisław Gamański.

W tym roku na polu gospodarstwa Janiny Madej zaprezentowano około 260 poletek odmianowych. Byłoby ich znacznie więcej, gdyby nie konieczność zlikwidowania tych, które nie przetrwały zimy (m.in. wszystkie odmiany jęczmienia ozimego i większość odmian pszenicy ozimej). W tegorocznej kolekcji roślinnej uczestniczyły wszystkie krajowe i wiele zagranicznych ośrodków hodowlanych prezentujących swoje kreacje, a wśród nich: Danko Hodowla Roślin, Euralis, FarmSaat, Hodowla Roślin Smolice, Hodowla Roślin Strzelce, KWS, Maisadour, Małopolska Hodowla Roślin, Pioneer, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Poznańska Hodowla Roślin, Rapool, Saaten-Union, Solana, Syngenta. Rośliny na poszczególnych blokach były objęte różnorodnymi programami ochronno-nawozowymi takich firm jak: ADOB, AgroEnter, BASF, Bayer, Bogdan, CIECH Sarzyna, DuPont, Innvigo, Intermag. Kolekcja odmian zawiera zwykle wiele zupełnych nowości, dopiero wprowadzanych do produkcji po rejestracji. Zainteresowanie poletkami było znaczne, więc przedstawiciele hodowli mieli sporo pracy.

 

DNI POLA w Grubnie to czas zdobywania wiedzy. W tym roku w centrum zainteresowania znalazły się ziemniaki, którym poświęcono konferencję i konsultacje praktyczne. Wykładowcami byli naukowcy IHAR – prof. Józefa Kapsa i dr Wojciech Nowacki, którzy następnie przez dwa dni dyżurowali na stanowisku konsultacyjnym.

 

Kujawsko-Pomorskie DNI POLA w Grubnie to także znacząca oferta targowa. Poza produktami przeznaczonymi dla rolnictwa, wystawcy prezentowali również rozwiązania dla domu i ogrodu. Wystawie jak zwykle towarzyszyły widowiskowe pokazy pracy maszyn rolniczych oraz kiermasz, gdzie wyróżniały się wielobarwne stoiska szkółkarzy.

 

Tradycyjnie już zorganizowano konkurs na najlepszą prezentację stoiska. Wyróżnionych zdominowały w tym roku firmy związane z produkcją roślinną. Pierwsze miejsce zdobyła spółka Danko Hodowla Roślin za ofertę odmianową pszenżyta i jęczmienia oraz życzliwość i chęć współpracy z rolnikami i instytucjami rolnymi, a trzecie miejsce przyznano firmie Bayer za kompleksowe programy ochrony roślin uprawnych oraz zaangażowanie w przygotowanie demonstracji polowych. Natomiast drugą lokatę zająłZakład Ślusarski Kazimierza Piecucha ze Smętowa Granicznego w woj. pomorskim – za innowacyjne rozwiązania techniczne wysokowydajnych i energooszczędnych dmuchaw do ziarna oraz wielkie zaangażowanie w prezentowanie swych rozwiązań. Oceniając produkty i programy demonstracyjne, komisja konkursowa poszukiwała też kandydata do nagrody HIT Dni Pola 2016, którą zdobył agregat do uprawy pasowej wyprodukowany przez firmę Czajkowski z Sokołowa koło Golubia-Dobrzynia.

Od lewej: twórca agregatu do uprawy pasowej Maciej Czajkowski, przedstawiciel Danko HR, Kazimierz Piecuch, przedstawiciel Bayer sp. z o.o.

Stoisko spółki DANKO Hodowla Roślin

 

Stoisko Zakładu Ślusarskiego Kazimierza Piecucha

 

Stoisko firmy Bayer

 

Agregat do uprawy pasowej firmy Czajkowski z Sokołowa

Wręczono też nagrody laureatom regionalnych etapów konkursów rolniczych. W konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” wygrało gospodarstwo Marleny i Bogdana Lisów z Kuczwał w gm. Chełmża, natomiast w konkursie AgroLiga pierwsze miejsca zajęli: Wiesław Wawrzonek z Frydrychowa gm. Kowalewo Pomorskie w kategorii „Gospodarstwa” oraz Sław-Rol z Brzozia w kategorii „Firmy”.

Laureaci konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

 

Laureaci konkursu AgroLiga

 

Patronat Honorowy nad XX Kujawsko-Pomorskimi Dniami Pola sprawował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, a współorganizatorami byli: KPODR Oddział w Przysieku, Zespół Szkół CKP w Grubnie, Agro-Sieć Chełmno, Agro-Sieć Maszyny, Starostwo Powiatowe w Chełmnie. W ciągu dwóch dni prezentowało się w Grubnie ponad 220 firm, a wystawę rolniczą i kolekcję odmian odwiedziło około 25 tysięcy osób.

Stanisław Szwejka
fot. Marek Rząsa

image_pdfimage_print