Fundacja na piątkę

Działająca na terenie powiatu nakielskiego Fundacja Partnerstwo dla Krajny i Pałuk należy do bardzo aktywnych. Efekty jej działalności pokazują jak wspólna praca może pomagać w rozwoju regionu.

Fundacja realizuje projekt pn. “Łączy nas Noteć” w ramach pilotażowego programu LEADER +. Projekt zakłada realizację 16 mniejszych podprojektów, z których część została już zrealizowana, a inne są na różnych etapach realizacji.

Fundacja w bardzo różny sposób promuje swoje działania na terenie powiatu nakielskiego, a także na szerszym obszarze. Został wydany piękny folder informujący o historii partnerstwa, a także o realizowanych projektach przez poszczególnych partnerów Fundacji. Partnerstwo korzysta z zaproszeń i prezentuje swój dorobek na imprezach gminnych, powiatowych, regionalnych oraz na wystawach ogólnokrajowych.

15 września 2007 r. w Przysieku odbył się festyn pod nazwą “Barwy Lata, Dary Jesieni”, którego organizatorem był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Impreza skierowana była do szerokiego kręgu odbiorców m.in. do stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, rolników, Lokalnych Grup Działania oraz do wszystkich innych zainteresowanych. Jednym z celów festynu, obok Krajowych Dożynek Ekologicznych i Święta Ziemniaka była promocja wsi kujawsko pomorskiej poprzez dorobek Lokalnych Grup Działania.

Fundacja Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zgłosiła udział w konkursie dla LGD na najlepszą “Regionalną Ofertę Turystyczną”. Stoisko zostało przygotowane w taki sposób, że wyeksponowano produkty lokalne i tradycyjne – m.in. leberkę gęsią i okrasę z gęsi przygotowane przez panią Ludwikę Mrówczyńską, drożdżówkę z kruszonką i lukrem oraz sernik upieczone przez panią Bogumiłę Kolebacz. Zwiedzający wystawę podziwiali również piękne kwiaty i dekoracje wykonane z krepy przez panią Bogusię. Regionalny charakter stoiska podkreślały stroje krajeńskie obsługi. Wysiłki włożone w przygotowanie stoiska zostały zauważone przez komisję konkursową i Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zajęło II miejsce w konkursie.

Dzięki nieocenionej pomocy naszych partnerów, bogatemu doświadczeniu i udanej współpracy stajemy w szranki z najlepszymi i … wygrywamy.

Po raz pierwszy też zorganizowano stoisko Partnerstwa dla Krajny i Pałuk na Międzynarodowych Targach Hodowli, Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich POLAGRA “Farma” w Pawilonie Regionów w dniach 28-30 września 2007 r.

Aranżacja stoiska została wykonana wspólnie z trzema innymi Lokalnymi Grupami Działania z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego. Każde partnerstwo zaprezentowało wszystko, co ma charakterystycznego dla obszaru swojego funkcjonowania.

Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprezentowało szeroki asortyment charakterystycznych dla Doliny Noteci produktów żywnościowych, głównie tych nagrodzonych podczas lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich konkursów kulinarnych (m.in. “Keks świąteczny” – I nagroda na Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym w Przysieku w roku 2006, Ogórki “Babci Pelasi” –
I nagroda Powiatowego Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego oraz Konkursu Wojewódzkiego 2005, Śmietanówka – nagrodzona w 2007 r. podczas Festiwalu Smaku w Grucznie), ale również wiele innych tradycyjnych produktów i wypieków, takich jak: chleb tradycyjny, smalec, sernik tradycyjny, gorzałka miętowa czy drożdżówka z kruszonką i lukrem. Na stoisku wyeksponowano elementy lokalnego folkloru m.in. hafty i stroje ludowe oraz liczne wytwory rękodzieła ludowego jak: wyroby z masy solnej i ciasta chlebowego, kwiaty z bibuły, szkło ręcznie malowane itp.

Współpraca wielu partnerów oraz bogata i urozmaicona oferta regionu Krajny i Pałuk sprawiły, że stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Na podstawie informacji Zarządu Fundacji
Kamila Radzka-Januszewska
KPODR w Minikowi