Razem z ANWILEM S.A. o bioróżnorodności…

           

 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego rozpoczął realizację zajęć warsztatowych w ramach drugiej edycji projektu o nazwie „W bioróżnorodności szansa dla przyszłości planety”.  Projekt ma na celu edukację, aby uczestnicy zrozumieli zależności panujące w przyrodzie i podejmowali działania korzystne dla siebie i środowiska.

Sponsorem głównym jest ANWIL S.A. – producent nawozów azotowych, saletry amonowej, CANWIL z magnezem i CANWIL z siarką. Firma ANWIL S.A. oferuje rolnikom produkty najwyższej jakości, ale również wspiera ich poprzez finansowanie inicjatyw edukacyjnych skierowanych na ochronę środowiska i kształtowanie postaw sprzyjających zachowaniu bioróżnorodności na obszarach wiejskich.

 

Zajęcia są kierowane do rolników, ale także do posiadaczy ogrodów. Pola uprawne, użytki zielone, sady to nie tylko miejsca pracy rolnika, ale również środowisko życia ogromnej liczby organizmów zarówno roślin, jak i zwierząt. Niektóre z nich przeszkadzają w uprawie, mam tu na myśli chwasty i szkodniki czyniące spustoszenia na plantacjach. Pamiętajmy jednak, że mają one swoich naturalnych wrogów. Wiele owadów, ptaków żywi się szkodnikami, co w znacznym stopniu ogranicza ich występowanie. Również niektóre rośliny odstraszają szkodniki. Są też źródłem nektaru dla owadów zapylających. Te z kolei są potrzebne, aby plony były na odpowiednim poziomie. Trzeba więc stwarzać dogodne warunki do życia i rozwoju dla organizmów pożytecznych. Dzięki temu będzie można ograniczyć stosowanie środków chemicznych.

13 czerwca w Zarzeczewie – Oddziale KPODR odbyły się pierwsze warsztaty w ramach tego przedsięwzięcia. Uczestniczyli w nich rolnicy z podregionu włocławskiego, czyli z powiatów włocławskiego, aleksandrowskiego, lipnowskiego, radziejowskiego i rypińskiego. Zajęcia prowadzone w plenerze, z wykorzystaniem tablic edukacyjnych, w przystępny sposób przybliżyły uczestnikom znaczenie bioróżnorodności dla zachowania równowagi w przyrodzie, na polach uprawnych i w ogrodach.

Kolejne spotkanie odbyło się w Wieńcu, gmina Brześć Kujawski, powiat włocławski. Tu dla odmiany odbiorcami były panie z niedawno powstałego Koła Gospodyń Wiejskich „Jarzębinka”, w głównej mierze właścicielki ogrodów i sadów przydomowych.

W zajęciach edukacyjnych uczestniczyli także mieszkańcy Bronisławia i okolic (gmina Dobre, powiat radziejowski). 20 czerwca zorganizowano tu piknik po hasłem „Gotowanie w plenerze”. W trakcie imprezy jedną z atrakcji były warsztaty na temat bioróżnorodności.

 

Kolejne spotkania w ramach projektu już wkrótce. Grupy zorganizowane z różnych powiatów naszego województwa tym razem spotkają się ponownie 8 sierpnia w Zarzeczewie, podczas tegorocznego Kujawsko-Pomorskiego Miodowego Lata.

Anna Dykczyńska, KPODR

image_pdfimage_print