Gala Konkursu AgroLiga 2022

22 czerwca bieżącego roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się Gala Konkursu AgroLiga 2022. Na Gali przyznane zostały nagrody AgroLigi – konkursu, w którym wyróżniani są najlepsi rolnicy oraz firmy z sektora rolnego w Polsce.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Gratulacje przekazywali miedzy innymi: Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes ARiMR Halina Szymańska.

Prezydent RP składając gratulacje najlepszym rolnikom i agroprzedsiębiorcom edycji konkursu AgroLiga 2022 podkreślił– Jesteście wzorem dla innych. Jest nam niezwykle miło, że możemy tu Państwa gościć i współorganizować tę jubileuszową galę. Konkurs organizowany jest już od trzydziestu lat i wzięło w nim udział ponad osiem tysięcy rolników i firm związanych z branżą rolną. W swoim wystąpieniu zaznaczył – Te trzydzieści lat to ogromna zmiana, jakiej doświadczyło polskie państwo, społeczeństwo, nasz biznes, ale przede wszystkim jakiej doświadczyło polskie rolnictwo i polska wieś. Chcę podkreślić Państwa przemożny wkład w tę zmianę. Na polskiej wsi jest ona gigantyczna, wręcz trudna do opisania – podkreślił Prezydent.

Laureatami Konkursu AgroLiga 2022 zostali

w kategorii ROLNICY

MISTRZ KRAJOWY Beata i Janusz Karwowscy Kosaki k. Piątnicy, powiat łomżyński, woj. podlaskie
I WICEMISTRZ KRAJOWY Janusz Sosnowski, Rafał Sosnowski, Szymon Sosnowski Sosnowo, powiat ciechanowski, woj. mazowieckie
WICEMISTRZ KRAJOWY

Krzysztof Mencel Kłopot, powiat słubicki, woj. lubuskie
Dorota i Tomasz Kocięba Kolonia Łaznów, powiat tomaszowski, woj. łódzkie
Krystyna i Krzysztof Boroń Wołowice, powiat krakowski, woj. małopolskie
Marzena i Jacek Szulwic Groszki, powiat działdowski, woj. warmińsko–mazurskie

LAUREAT KRAJOWY
Paulina Makles–Bochnia i Sławomir Bochnia Miedźno, powiat częstochowski, woj. śląskie
Joanna i Piotr Burdelak Głuchów, powiat turecki, woj. wielkopolskie
Urszula i Arnold Goetz Strzeleczki, powiat krapkowicki, woj. opolskie
Iwona i Przemysław Kawula Frydrychowo, powiat golubsko–dobrzyński, woj. kujawsko–pomorskie
Katarzyna i Arkadiusz Kropidłowscy Nowy Barkoczyn, powiat kościerski, woj. pomorskie
Katarzyna i Mirosław Krupa Moczary, powiat bieszczadzki, woj. podkarpackie
Beata i Roman Popis Obice, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie
Sylwia i Dariusz Tokarz Wola Siennicka, powiat krasnostawski, woj. lubelskie
Aleksandra i Piotr Wacławik Bożków, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie

w kategorii FIRMY
MISTRZ KRAJOWY

„SONAROL” sp. o.o. Najda Jedwabne, powiat łomżyński, woj. podlaskie
Spółdzielnia Pszczelarska APIS Lublin, woj. lubelskie

I WICEMISTRZ KRAJOWY
Kiszone Specjały Bartosz Jurga Góra, powiat górowski, woj. dolnośląskie

WICEMISTRZ KRAJOWY
„Sery Kosińscy” Daria Kosińska Siedlnica, powiat wschowski, woj. lubuskie
Zakład Mleczarski Grupa Hochland Polska Węgrów, powiat węgrowski, woj. mazowieckie
Zakład Cukierniczy MICHAŚ sp. j. Częstochowa, woj. śląskie
Piekarnia–Cukiernia Marek Szabelski Piecki, powiat mrągowski, woj. warmińsko–mazurskie
LAUREAT KRAJOWY
HENDRIPOL sp. z o.o. Kawęcin, powiat świecki, woj. kujawsko–pomorskie
FPHU Maryniaczyk Domieniew, powiat sieradzki, woj. łódzkie
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skale Skała, powiat krakowski, woj. małopolskie
Agravet Niewitecki sp. kom. Głogówek, powiat prudnicki, woj. opolskie
Młyn Kopytowa Kopytowa, powiat krośnieński, woj. podkarpackie
Hurtownia Sznurka i Artykułów Przemysłowych Stara Olszówka, powiat jędrzejowski, woj. świętokrzyskie

Uczestnicy uroczystości kontynuowali świętowanie 30-lecia konkursu Agroliga  w Auli Kryształowej SGGW w warszawie . Patronat Honorowy nad Galą objął Minister rolnictwa i rozwoju Wsi Robert Telus. Na Gali uhonorowano Ośrodki Doradztwa Rolniczego za wkład w 30-letnią organizację konkursu. Nagrodę odebrał Stanisław Piątkowski – Dyrektor KPODR w Minikowie, Oddział Zarzeczewo.

W kategorii gospodarstw tytuł laureata krajowego uzyskało gospodarstwo Iwony i Przemysława Kawula z Frydrychowa.

Gospodarstwo wyspecjalizowało się w hodowli bydła mlecznego. W drodze do wyznaczonych celów korzysta ze środków pomocowych jakimi są kredyty oraz fundusze pomocowe UE. Obecnie gospodarstwo jest w trakcie powiększana stada podstawowego bydła mlecznego. Wysoki poziom wiedzy i doświadczenia w hodowli bydła mlecznego umożliwia uzyskiwanie wysokiej jakości parametrów mleka krowiego jak również wysokich standardów co do  zdrowotności stada. Stado podstawowe liczy 125 sztuk, roczna wydajność mleka od 1 krowy 12 000,00 l. Znaczącą inwestycją w gospodarstwie było wybudowanie w 2021 r. obory wolnostanowiskowej na 176 krów. Jest nowoczesna obora z zautomatyzowanym system doju – 24 godzinny cykl doju prowadzony jest przez robota, a nadzorowany systemem zarządzania. Budynki inwentarskie znajdujące się w gospodarstwie rolnym zapewniają możliwość przechowywania sprzętu rolnego, pasz, płodów rolnych. Produkcja roślinna prowadzona jest na powierzchni 53 ha i jest całkowicie podporządkowana hodowli bydła mlecznego. W strukturze zasiewów są: kukurydza, trawy, mieszanki motylkowatych z trawami, lucerna mieszańcowa. Wszystkie te uprawy wykorzystywane są na pasze objętościowe, składowane w formie pryzm kiszonek oraz balotów sianokiszonek.

W kategorii firma laureatem krajowym Arend Jan Hendriks, Hendripol Sp. z o o. z Kawęcina.

Pan Arend Jan Hendriks prowadził w Polsce gospodarstwo od 24 lat. Zaczął od przebudowy, adaptacji i budowy od nowa budynków inwentarskich, magazynów paszowych, garaży dla maszyn i urządzeń rolniczych. Zakupioną ziemię przywrócił do dobrej kultury stosując właściwe zabiegi agrotechniczne i nawożenie. Zajmował się hodowlą bydła mlecznego i produkcją mleka. Nowa obora wybudowana w 2012 r. została w pełni zautomatyzowana i znajduje się w niej wyłącznie bydło mleczne. Głównym celem Pana Hendriksa było polepszanie warunków produkcji i zarządzania stadem poprzez gromadzenie danych i ich analizę. Powyższy cel zapewnia stosowanie innowacyjnego sprzętu, działającego w oparciu o dedykowane oprogramowanie. Właściciela cechowała otwartość w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem jak i ciągłym pogłębianiu problemowej tematyki poprzez uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach poświęconych bydłu mlecznemu. Gospodarstwo odwiedzają wycieczki rolniczych szkół średnich, jak i młodzi rolnicy z całego kraju rozpoczynający podobną hodowlę. Hendripol Sp. z o.o. ściśle współpracuje z firmą Lely oraz innymi firmami produkującymi pasze dla zwierząt, prowadzi testowe poletka kukurydzy. Firma posiada umowę kontraktacyjną na zbyt mleka z jedną z największych polskich spółdzielni mleczarskich.
Z gospodarstwa sprzedawane są cielne jałówki, byki oraz krowy pierwiastki, prowadzona jest działalność pozarolnicza, świadcząc usługi serwisu ciągników rolniczych i wysięgników teleskopowych. Pan Arend Jan Hendriks zginął tragicznie wiosną 2023 r. Nagrody odebrała Elżbieta Milczarek z córką.

 

image_pdfimage_print