Ochrona różnorodności biologicznej na terenach rolniczych

W ramach projektu pn. „Bioróżnorodność – bogactwo polskiej wsi”, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Fundacja Ziemia i Ludzie zorganizował 14 i 15 czerwca br. szkolenia wyjazdowe do Ekologicznego Gospodarstwa Zielarskiego Państwa Agnieszki i Piotra Wróbel, którzy mieszkają w Gołotach, gm. Unisław. Szkolenia pn. „Ochrona różnorodności  biologicznej na terenach rolniczych” miały na celu przedstawienie bioróżnorodności w gospodarstwie ekologicznym. Dzięki miejscu, w którym położone jest gospodarstwo – teren Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, uczestnicy wydarzenia: rolnicy, doradcy rolni oraz uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu zostali zapoznani z różnorodnością biologiczną odwiedzanego miejsca. U Państwa Wróbel na polach występują liczne zadrzewienia, starorzecza z terenami zalewowymi, podmokłe łąki, żyzne pola, szerokie miedze śródpolne. Teren jest miejscem bytowania oraz szlakiem wędrówek zwierząt, co pozytywnie wpływa na zachowanie równowagi biologicznej na polach należących do gospodarstwa.

Państwo Wróbel uprawiają zioła, warzywa oraz zboża. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć jak wygląda sadzenie mięty pieprzowej, a także zobaczyć plantację melisy lekarskiej czy  tymianku właściwego i bazylii pospolitej. W gospodarstwie uprawiany jest groch oraz zboża (jęczmień, pszenica, owies). Uprawa roślin strączkowych oprócz znaczenia gospodarczego, ma także duże znaczenie przyrodnicze. Wpływa na użyźnianie gleby, między innymi dzięki asymilacji azotu atmosferycznego, co w rolnictwie ekologicznym jest bardzo istotne.

Pan Piotr Wróbel przekazał uczestnikom informacje na temat swojego gospodarstwa, które specjalizuje się w uprawie ziół. Produktem sztandarowym jest mięta pieprzowa, która w 2018 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych jako mięta pieprzowa unisławska. Również melisa ma duże znaczenie w strukturze upraw.  Wszystkie zioła uprawiane w gospodarstwie ścinane są dwukrotnie w ciągu roku, pierwszy pokos odbywa się w zależności od pogody na początku lipca, drugi pod koniec sierpnia, na początku września. Uczestnicy odwiedzili suszarnię podłogową o powierzchni 90 m, w której suszone są zioła. Gospodarz przedstawił technikę suszenia roślin, gdzie przez 5 dni w temperaturze do 38˚  C następuje proces suszenia. Taka metoda gwarantuje zachowanie największej ilości cennych składników w surowcu. Sama suszarnia opalana jest słomą, a do pracy wentylatorów zużywany jest prąd, który produkowany jest przez  instalację fotowoltaiczną o mocy 40 KW.

Grupa uczniów oraz ich opiekunowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu dowiedzieli się, iż  uprawa ziół jest dobrym sposobem na zwiększenie bioróżnorodności. Pani Agnieszka Wróbel, która ukończyła studium zielarskie o kierunku Fitoterapia i Ziołolecznictwo przedstawiła uczestnikom informacje  na temat ziół, które uprawiane są w gospodarstwie. Uczniowie rozpoznawali rośliny. Podczas pogadanki dowiedzieli się o właściwościach i zastosowaniu ziół w życiu codziennym: w kuchni, kosmetyce i domowej apteczce.

Wyjazd i wizyta w gospodarstwie zielarskim Państwa Wróbel był inspiracją dla uczestników do korzystania z darów natury. Świat roślinny stwarza przed nami niesamowite możliwości, które można wykorzystać na wiele sposobów.

Tekst i zdjęcia:
Natalia Czyżewska-Suchoń
Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska

image_pdfimage_print