Warsztaty przyrodnicze pn. „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”

Warsztaty przyrodnicze pn. „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”, 
wpisane do Planu Operacyjnego KSOW+ 2025.

 

9 lipca br. w Galeryjce pod Platanem w Sicienku odbyły się szóste warsztaty pn.: „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”. W spotkaniu wzięło udział 15 osób- mieszkańców obszarów wiejskich.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez Dawida Kilona -ornitologa, podróżnika, fotografa przyrody, na co dzień wykładowcę Politechniki Bydgoskiej. Prelegent realizował wiele projektów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, organizował wyprawy i zajęcia przyrodnicze, ponadto wydał książkę „Ptaki Kilona”, która ilustrowana jest ponad 4 tys. jego rysunków.

Podczas warsztatów zostały omówione charakterystyczne siedliska występujące w krajobrazie terenów wiejskich. Przedstawiono temat bioróżnorodności i elementy przyrody, które są cenne i bogate biologicznie. Prelegent wskazał na duże znaczenie zapylaczy w przyrodzie i przedstawił wiele przykładów praktyk przyczyniających się do poprawy ich warunków bytowania. Zwrócił także uwagę na ochronę płazów i wskazał jakie działania warto podejmować, aby przyczynić się do poprawy ich liczebności. Szczególna uwaga została poświęcona ptakom, jakie zamieszkują tereny wiejskie. Pan Dawid przedstawił wiele gatunków ptaków i wskazał na problemy przyczyniające się do spadku ich populacji. Przedstawił wiele działań i rozwiązań jakie możemy wprowadzić w swojej okolicy, aby realnie wpłynąć na warunki bytowe ptaków. Duża uwaga poświęcona była korzyściom jakie wynikają z obecności ptaków na terenach wiejskich.

Przedstawione zagadnienia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy zadawali wiele pytań, które wynikały często z ich własnych doświadczeń z ptakami w ich okolicy. Pan Dawid chętnie odpowiadał na pytania i wskazywał rozwiązania, które teraz uczestnicy będą mogli wprowadzić.

Druga część warsztatów to rysunek ptaka. Wybór padł na jerzyka, który bardzo licznie został zaobserwowany w najbliższej okolicy. Podczas pracy, bardzo dokładniej została omówiona nie tylko jego budowa, ale także przedstawiono charakterystykę gatunku i wiele ciekawostek z nim związanych. Powstały piękne prace, które każdy z uczestników zabrał ze sobą. Druga część warsztatów to także wyjście w pobliski teren, gdzie uczestnicy spotkania zaobserwowali wiele gatunków ptaków, a dzięki profesjonalnemu sprzętowi do obserwacji mogli z bliska przyjrzeć się napotkanym gatunkom.

Każdy uczestnik otrzymał także materiał promocyjny – karmnik dla ptaków. Zapewni on wsparcie dla lokalnej populacji ptaków w okresie zimowym, kiedy ptakom szczególnie trudno znaleźć pożywienie. Dla uczestników jest to pierwszy krok w działaniach na rzecz ochrony przyrody na obszarach wiejskich.

Warsztaty przyrodnicze były odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacyjne wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Istnieje potrzeba stałego podejmowania działań w kierunku odbudowy zasobów przyrodniczych. Niezastąpiony jest przy tym aktywny udział i zaangażowanie społeczeństwa.

Opracowanie: Marta Poła KPODR w Minikowie
Zdjęcia: Marta Poła, Dawid Kilon


Warsztaty przyrodnicze współfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Operacja realizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

image_print