2008

Stron 32 Biogaz rolniczy
autor  Lesław Janowicz

Broszura zawiera informacje na temat biogazu rolniczego. Przedstawia definicje biogazu i jego właściwości. Mówi o surowcach do produkcji biogazu rolniczego, procesie produkcji, nakładach inwestycyjnych.
Stron 16 Gospodarstwa agroturystyczne
Zespół autorów

Informator prezentujący ofertę gospodarstw agroturystycznych z rejonu działania LGD "Sąsiedzi Wokół Szlaku Piastowskiego".
Stron 68 Kalkulacje rolnicze
Opracowane przez zespół specjalistów KPODR w Minikowie
pod kierunkiem Aleksandra Mostowskiego

Przez kalkulacje rozumiemy rozważania różnych możliwych zjawisk. Stanowią nadrzędzie rachunku ekonomicznego i ułatwiają przewidywanie efektów różnych rozwiązań organizacyjnych i ekonomicznych. Dotyczą przyszłości, nie należy ich utożsamiać z obliczeniami. Przedstawiają kalkulacje uprawy między innymi: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, jęczmienia, bobiku, grochu, łubinu,  itd.
Stron 28 Ogórek gruntowy
autor Małgorzata Kołacz

W broszurze zawarto informacje na temat ogórka gruntowego. Między innymi wartości odżywcze, wymagania klimatyczne, warunki glebowe. Nawożenia, nawodnienie, zabiegi pielęgnacyjne, metody uprawy.
Stron 20 Pięlęgnacja racic u bydła
autor Anna – Maria Szymańska

Broszura zawiera informacje na temat budowy, pielęgnacji, korekty racic. Metodach zapobiegających schorzeniom i kalectwu racic.
Stron 28 Rolnictwo ekologiczne w obronie różnorodności
autor Bożena Błaszczyńska

Broszura zawiera informacje na temat rolnictwa ekologicznego w ochronie bioróżnorodności. Przedstawia cele polityki ekologicznej w zakresie jakości środowiska, zagrożenia bioróżnorodności biologicznej w Polsce, programy rolnośrodowiskowe w ochronie bioróżnorodności.
Stron 32 Uprawa i wykorzystanie roślin energetycznych
autor Włodzimierz Majtkowski

W broszurze zawarto informacje na temat wykorzystania roślin energetycznych, takich jak wierzba, ślazowiec pensylwański, miskant olbrzymi. Wspieranie uprawy roślin na cele energetyczne w Polsce.
Stron 24 Wyroby azbestowe i ich usuwanie
autor Bożena Błaszczyńska

W broszurze zawarto informacje na temat azbestu i jego szkodliwości na zdrowie człowieka i zwierząt a także otaczającego nas środowiska.
Czytelnik znajdzie tu m.in. informacje na temat przepisów prawnych dotyczących azbestu i jego usuwania.
Stron32 Kolektory słoneczne
autor
Stanisław Gołębiowski
Lesław Janowicz
Broszura mówi między innymi o rodzajach kolektorów słonecznych, możliwościach budowy i wykorzystaniu instalacji słonecznych. Doborze i efektywności ekonomicznej instalacji słonecznej. Podstawowych wytycznych przy projektowaniu.
Stron 40 Ochrona środowiska w gospodarstwie rolnym
autor Bożena Błaszczyńska

Broszura zawiera podstawowe informacje i zasady dotyczące prowadzenia produkcji rolnej w gospodarstwie z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawnych, dotyczących różnych aspektów ochrony środowiska, zgonie z zasadami zrównoważonego środowiska, ponieważ ochrona środowiska to jedno z najważniejszych wyzwań dzisiejszych czasów, nie tylko w  Polsce ale i na całym świecie. O stanie środowiska naturalnego w głównej mierze decyduje człowiek i to on odpowiedzialny jest za jego: niszczenie, zanieczyszczenie, skażenie, degradację i przekształcenia.
stron: 64 Przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Aspekty techniczne, prawne i finansowe

autor: Maria Tosiek
Poradnik dla osób budujących i użytkujących przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tematyka: zbiornik bezodpływowy a oczyszczalnia przydomowa, przydatność terenu do rozsączania ścieków, systemy doczyszczania, budowa oczyszczalni z drenażem rozsączającym krok po kroku, wentylacja, separator tłuszczu, lokalizacja i eksploatacja oczyszczalni z drenażem, biopreparaty, otoczenie oczyszczalni, aspekty prawne, dofinansowanie budowy, wykaz adresowy, słowniczek terminów.
stron: 90 + 92 Roślinność siedlisk łąkowych i użytków przyrodniczych w regionie kujawsko-pomorskim.
Podręcznik dla doradców rolnośrodowiskowych
autorzy:
Ewa Krasicka-Korczyńska,
Tomasz Załuski, Halina Ratyńska,
Maciej Korczyński

Charakterystyka łąk i użytków przyrodniczych w kontekście Krajowego Programu Rolnośrodowiskowego: warunki siedliskowe, fizjonomia, gatunki reprezentatywne, kierunki przekształceń i zagrożenia, zalecane formy użytkowania, występowanie w regionie, problemy z wyróżnianiem, zbiorowiska roślinne. Omawiane typy zbiorowisk: mechowiska, szuwary, łąki trzęślicowe i selernicowe, murawy ciepłolubne, półnaturalne łąki wilgotne i świeże, murawy bliźniczkowe, słonorośla, torfowiska, murawy napiaskowe, wrzosowiska, ziołorośla i inne. Ponadto: ogólna charakterystyka regionu, geneza i przyrodnicze znaczenie użytków zielonych, tendencje dynamiczne łąk, proekologiczne metody gospodarowania na użytkach zielonych.
Kolorowa wkładka ze zdjęciami ułatwiającymi identyfikację poszczególnych zbiorowisk.
stron: 140 Obszary Natura 2000
w województwie kujawsko-pomorskim
autorzy: Piotr Indykiewicz,
Ewa Krasicka-Korczyńska

Monografia poświęcona tworzeniu i wdrażaniu europejskiej sieci obszarów Natura 2000. Omawia m.in. Dyrektywy Ptasią i Siedliskową, gatunki i siedliska priorytetowe, ochronę różnorodności gatunkowej, kryteria wyznaczania SOO i OSO, regulacje prawne, wdrażanie sieci Natura 2000 w Polsce, zasady postępowania administracyjnego na obszarach Natura 2000, instrumenty finansowe wspomagające ochronę tych obszarów.
Publikacja zawiera szczegółową charakterystykę 25 obszarów Natura 2000 wyznaczonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, według stanu na 30 listopada 2007 roku (mapka, położenie i opis ostoi, walory przyrodnicze, główne zagrożenia).

stron: 68
Procedury inwestycyjne
a wymagania ochrony środowiska

materiały konferencyjne
Zbiór referatów wygłoszonych podczas Forum Ochrony Środowiska 12.09.2008 w Przysieku. Publikacja przeznaczone głównie dla przedstawicieli samorządów i osób wykonujących raporty OOŚ, uwzględniająca najnowsze uregulowania prawne. Tematyka: system ocen oddziaływania na środowisko, warunki dotyczące OOŚ stawiane beneficjentom środków unijnych, procedury związane z rozpoczęciem inwestycji a uwarunkowania środowiskowe, system i procedury planowania przestrzennego, opracowania przyrodnicze na potrzeby planowania przestrzennego, zasady zapewnienia wysokiej jakości raportu OOŚ.

stron: 24
Uregulowanie stosunków własnościowych w gospodarstwach rolnych warunkiem pozyskania funduszy unijnych
autorzy: Monika Bauza,
Bartosz Frymarkiewicz

Omówienie podstawowych instytucji prawnych dotyczących własności gospodarstw rolnych (kupno i sprzedaż, dziedziczenie, zasiedzenie, dzierżawa), zgodnie z aktualnym stanem prawnym. Wzory dokumentów: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, wniosek o dział spadku, umowa dzierżawy gruntów rolnych. Wymogi dotyczące własności ziemi w działaniach PROW 2007-2013.

stron: 20
Rośliny oleiste.
Lnianka, słonecznik

autor: Maria Sikora
Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej". Tematyka: biologia, wymagania środowiskowe, uprawa i odmiany lnianki siewnej i słonecznika w uprawie na nasiona oraz wykorzystanie nasion obu gatunków na cele spożywcze, paszowe i techniczne.

28 stron
Formowanie i cięcie drzew czereśni w sadach intensywnych
Autor Barbara Błaszczyńska
Autorka omawia przyczyny intensyfikacji nasadzeń czereśni. Szczegółowo prezentuje różne metody prowadzenia nowoczesnych koron drzew czereśni w sadach intensywnych.

Stron 44
Zanim zostaniesz przedsiębiorcą.
Autor Laura Maciejewska

 

 

Autorka zwraca uwagę na konieczność dokładnego przemyślenia decyzji. Prezentuje krok po kroku działania które należy podjąć aby nowa  firma mogła rozpocząć działalność.
Pokazuje różnorodne wymogi które należy spełnić aby działać zgodnie z prawem.


Stron 32
Ochrona siedlisk przyrodniczych w programach rolnośrodowiskowych.
Autor Maria Ochmańska
Autorka przedstawia wariant Ekstensywna Gospodarka na łąkach i pastwiskach (pakiet3). Szczegółowo omawia pakiet 4  (Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000) oraz pakiet 5 (Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000).
Przedstawia obszary natura 2000 w województwie kujawsko-pomorskim

Str. 56
Chcę, to znaczy mogę
Autor Laura Maciejewska

 

 

Autorka przedstawia sylwetki kobiet które potrafiły w swoim pracowitym życiu połączyć rolę matki, żony, gospodyni, rolniczki z działalnością społeczną.

  Produkcja rozsad warzyw gruntowych
Autor Piotr Borczyński

 

 

Autor omawia właściwości fizyczne, chemiczne i jakościowe poszczególnych substratów. Przedstawia szczegółowo produkcję rozsad : pomidora, papryki, warzyw kapustnych, selera, ogórka, sałaty. Charakteryzuje preparaty używane w produkcji rozsady.

  Informator Nasienny 2008
Autor: Praca zbiorowa

Broszura zawiera informacje dotyczące oferowanego przez firmy do sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego na sezon zasiewów 2008.
Publikacja zawiera również charakterystykę nowości odmianowych opracowaną przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie, a także artykuły: Konserwacja ziarna – chłodzenie i aktywne przewietrzanie dr inż. Lesława Janowicza i Grzyby pleśniowe i mikotoksyny skażające ziarno w ostatnich latach, prof. dr hab. inż. Jana Grajewskiego.
Niniejsza publikacja ułatwi zakup wysokiej jakości materiału siewnego oraz wybór odmiany najbardziej przydatnej do uprawy w gospodarstwie.

Nakład 2000 egz,
60 str.
Jak założyć i pielęgnować las w różnych warunkach siedliskowych
Autor : Dariusz Gidaszewski

 

 

Publikacja opisuje warunki przyrodnicze gospodarki leśnej. Omawia dobór
nasadzeń do lokalnych warunków siedliskowych oraz sposoby sadzenia.
Przedstawia zasady zakupu, transportu i przechowywania sadzonek. Omówiono też najczęściej występujące zagrożenia w zakładanych uprawach leśnych.

image_pdfimage_print