Wyjazd studyjny – Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych

Relacja z wyjazdu studyjnego pn.:

 „Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych” – województwo dolnośląskie, 19-22.09.2022r.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w dniach 19-22 września 2022r. organizował wyjazd studyjny w ramach operacji pn. Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych” – województwo dolnośląskie.  Operacja własna realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie SIR, Plan Operacyjny na lata 2022–2023.

W wyjeździe studyjnym uczestniczyło 25 osób, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, wpisujących się w grupę docelową:

– rolnik ekologiczny,

– przetwórca ekologiczny,

– rolnik konwencjonalny zainteresowany systemem rolnictwa ekologicznego,

– doradca rolny.

Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję poznać specyfikę pracy, zasady funkcjonowania różnych gospodarstw ekologicznych oraz przetwórni działających w województwie dolnośląskim.

Dzień I

Wizyta w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie

Pierwszym punktem programu była wizyta w KCEE w Szklarskiej Porębie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawej  prelekcji na temat walorów przyrodniczych  Karkonoskiego Parku Narodowego. Poznanie i zrozumienie przyrody oraz związku przyrody z człowiekiem stanowi podstawę edukacji ekologicznej. Uświadomienie, że ochrona przyrody wpływa na jakość życia i zdrowie człowieka a akceptacja dla ochrony przyrody stanowi fundamentalny czynnik rozwoju społeczności lokalnych w zgodzie z naturą.

Dzień II        

W ekologicznym gospodarstwie towarowym Agropol Sp. z o.o. w Rybnicy.

 Jest to duże gospodarstwo ekologiczne o powierzchni ponad  800 ha. Gleby słabe, niewiele klasy IV, reszta klasy V-VI.  Duża mozaikowatość gleb. Właściciele prowadzą rodzinną firmę po dawnym PGR. Jak przekazał nam pan Stanisław Choma przykładają dużą wagę do uprawy. Płodozmian i wapnowanie gleb to podstawa. Dysponują nowoczesnym, wysokiej klasy sprzętem do uprawy gleby. Bogaty i nowoczesny park maszynowy, to domena  jego syna Romana, który z zamiłowaniem zajmuje się agrotechniką. W gospodarstwie stosuje się wsiewki koniczyny w uprawę specjalistycznym  siewnikiem. Uprawy to: owies- 250 ha, pszenżyto -150 ha, gryka -200 ha , orkisz- 150 ha, żyto- 15 ha na materiał siewny. Pozostały areał stanowią pastwiska dla koni, kóz i owiec hodowanych w gospodarstwie. W celu poprawy stanu gleby stosuje się preparaty mikrobiologiczne na bazie efektywnych mikroorganizmów dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Z wizytą w „Kowalowych Skałach”

Z Rybnicy udaliśmy się do Wrzeszczyna, gdzie  znajduje się  gospodarstwo ekologiczne i zagroda edukacyjna Pani Agaty Kowal-Ruschil „Kowalowe Skały”. Gospodyni wraz z mężem prowadzi działalność edukacyjną, która jest ściśle związana z porami roku i cyklem prac w gospodarstwie ekologicznym. Dzięki temu odwiedzający mogą przyjrzeć się funkcjonowaniu zagrody, aktywnie uczestniczyć w jej życiu i w pełni wykorzystać dobrodziejstwa otaczającej przyrody. Tutaj na 10 ha pastwisk hoduje się daniele, owce wrzosówki oraz kury nioski.

 

Dzień III

W ekologicznym gospodarstwie w Różanej, koło Mieroszowa.

Gospodarstwo  Państwa Heleny i Roberta Pokrzywa posiada certyfikat od 2006 roku. Na 55 ha uprawiane są zboża i rośliny motylkowate oraz użytki zielone i warzywa. Z produkcji zwierzęcej prowadzony jest chów bydła mięsnego oraz drobiu, królików i koni. Mieliśmy okazję skosztować specjałów przygotowanych przez gospodynię. Ekologiczny pasztet z królika i gulasz z baraniny, domowy chleb ze smalcem i własnej roboty przetwory nie mają sobie równych.  Tym bardziej nam miło, gdyż byliśmy pierwszą (lecz na pewno nie ostatnią) grupą, którą gospodarze przyjęli w swoich gościnnych progach. Uwagę uczestników wyjazdu zwróciły przepiękne zadrzewienia śródpolne w gospodarstwie, dbałość o bioróżnorodność i zrównoważony system gospodarowania w cyklu zamkniętym gwarantujący samowystarczalność nawozową gospodarstwa.

 

Wizyta w gospodarstwie i serowarni „Wańczykówka” w Krzeszowie.

Ostatni punkt programu, to wizyta w gospodarstwie i serowarni „Wańczykówka”. Gospodarstwo położone jest w Sudetach, Górach Kamiennych z pięknym widokiem na Śnieżkę. Zaczęło się dwoma hektarami ziemi i darowaną świnką. Następnie pojawiła się pierwsza Mućka, a później jeszcze kilka krówek. Sprzedaż mleka była wtedy niezwykle uciążliwa… Obecnie to duże gospodarstwo towarowe, o pow. 73 ha. Wśród upraw dominuje jęczmień, żyto przewódkowe, pszenica jara i ozima, facelia, groch siewny, owies i warzywa.  Gospodarstwo zajmuje się produkcją mleka na potrzeby własnej serowarni. Obecnie utrzymuje  40 krów mlecznych i  60 kóz . Z pozyskiwanego mleka wyrabiane są przepyszne sery, jogurty i masło. Tutaj w Wańczykówce powstają wyroby produkowane w sposób ręczny nawiązując do tradycji serowarów. Produkty można nabyć bezpośrednio w firmowym sklepie w gospodarstwie, na licznych bazarach i sklepach, a także wysyłkowo.

image_pdfimage_print