Kujawsko-Pomorskie DNI POLA 2017

XXI Kujawsko-Pomorskie DNI POLA Grubno odbyły się 10-11 czerwca 2017 roku na terenie Zakładu Rolnego w Grubnie, należącego do Prywatnego Gospodarstwa Rolnego Janiny Madej w Działowie. Kolekcja odmian liczyła łącznie około 290 odmian spośród 14 gatunków roślin uprawnych. Na wystawie rolniczej i kiermaszu prezentowało się około 200 wystawców. DNI POLA odwiedziło około 20 tys. osób.

Na kolekcji odmianowej najwięcej było zbóż – ponad 140 odmian. Ponadto prezentowana była kukurydza (66 odmian), rzepak (50), bobowate (20), ziemniaki (13). Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny strączkowe, mieszanki pastewne i rośliny poplonowe, które w tegorocznej wegetacji wyróżniały się bardzo dobrą kondycją. Tak szeroką paletę kreacji odmianowych wypełniły krajowe i zagraniczne ośrodki hodowlane: Danko, Strzelce, PHR Tulce, MHR Kraków, a także Euralis, Oseva, Maisadour, Pioneer, Saatbau, Saaten-Union, FarmSaat, KWS, Syngenta, Rolnas. Ochronę i nawożenie zapewniły programy opracowane przez firmy: Bayer, BASF, DuPont, Syngenta, Innvigo, Sumi Agro. Przez cały czas trwania wystawy czynne były punkty konsultacyjne, w których dyżurowali hodowcy i producenci materiału siewnego, specjaliści w zakresie ochrony i nawożenia roślin oraz doradcy KPODR.

Bezpośrednio po otwarciu Dni Pola 10 czerwca odbyła się konferencja polowa poświęcona innowacji w produkcji i ochronie ziemniaka. Wyjątkową okazją skorzystania z wiedzy i doświadczenia specjalistów Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin były również dwudniowe konsultacje dotyczące monitorowania agrofagów ziemniaka i oceny zdrowotnej odmian, zorganizowane przy kolekcji odmian. IHAR Oddział Jadwisin reprezentował dr inż. Wojciech Nowacki, a IHAR Oddział w Boninie – dr Jerzy Osowski i dr Tomasz Erlichowski. Przygotowano także materiały szkoleniowo-informacyjne.

Kujawsko-Pomorskie Dni Pola w Grubnie to nie tylko poletka demonstracyjne, ale i spora oferta targowa środków do produkcji rolniczej – ciągniki, maszyny, nawozy, różnorodne urządzenia do mechanizacji i wiele innych. Jak co roku, wystawie rolniczej i prezentacjom towarzyszyły pokazy pracy maszyn i kiermasz.

 

Zgodnie z regulaminem specjalnie powołana komisja konkursowa oceniała stoiska i programy demonstracyjne, wyróżniając je pucharami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pierwsze miejsce zdobyła Hodowla Roślin Strzelce – za bardzo bogatą kolekcję odmian roślin rolniczych oraz od lat niezmiennie wysoką jakość obsługi klienta i współpracę z rolnikami.

Na drugim miejscu znalazła się firma Zip Agro z Kurzejewa – za bogatą ofertę sprzętu rolniczego umożliwiającego wdrażanie nowoczesnych technologii oraz ofertę ciągników rolniczych nadążających za nowymi trendami.

Trzecie miejsce zajęła Małopolska Hodowla Roślin Oddział Kobierzyce – za wkład w hodowlę kukurydzy i propagowanie jej uprawy.

Puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i tytuł „HIT Dni Pola 2017” otrzymał premiks Prenata 300 Forte oferowany przez SANO Nowoczesne Żywienie Zwierząt. Preparat przeznaczony jest dla krów zasuszonych, ogranicza problemy okołoporodowe i poprawia jakość siary.

Nagrodą specjalną za wieloletni udział w Dniach Pola, przyznawaną po raz pierwszy przez dyrektora KPODR, wyróżniono spółkę Danko Hodowla Roślin.

Jak co roku, podczas Dni Pola podsumowano również etapy regionalne konkursów rolniczych. Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” zorganizowany przez KRUS w Grudziądzu wygrali państwo Anna i Wojciech Kulig z Kotnowa gm. Płużnica, natomiast w konkursie AgroLiga 2017 pierwsze lokaty zajęli: Leszek Krajnik z Szabdy gm. Brodnica oraz Gospodarstwo Ogrodnicze "Jarko" z Białego Boru.

Zapraszamy na XXII Kujawsko-Pomorskie DNI POLA, które odbędą się 16-17 czerwca 2018 roku!

fot. Marek Rząsa