Naturalne sposoby poprawy jakości i urodzajności gleb

                                             


,,Naturalne sposoby poprawy jakości i urodzajności gleb”

Konferencja w Strzelnie 17.02.2024 r.

 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Klubem Dobrego Rolnika w Strzelnie zorganizował cykliczną konferencję pn. ,,Naturalne sposoby poprawy jakości i urodzajności gleb”, która odbyła się 17.02.2024 r. w Domu Kultury w Strzelnie. Konferencję otworzyła Pani Lidia Lewandowska – Wicedyrektor KPODR wraz z Ryszardem Stankiem – Moderatorem Forum Zimowych Spotkań Klubu Dobrego Rolnika.

Pierwszy wykład wygłosiła Dr hab. Lidia Sas Paszt z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach opowiedziała o biopreparatach mikrobiologicznych, które używane są do poprawy żyzności gleby ale także do zwiększenia plonowania oraz wzrostu uprawianej rośliny. Kolejnym zaproszonym prelegentem była Dr hab. Alicja Niewiadomska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która wygłosiła wykład pn. „Odkryć potencjał ukryty w twojej glebie”, w którym to przedstawiła rolę występowania mikroorganizmów w glebie i możliwość ich wykorzystania. |

Prezes firmy ProBiotics Polska, Sławomir Gacka w swoim wykładzie zaznaczył istotną rolę badań glebowych w racjonalnym zarządzaniu nawożeniem i właściwym gospodarowaniu glebą. Następnie Jacek Lasmanowicz z Instytutu Technologii Mikrobiologicznych zaprezentował zastosowani alginitu jako naturalnego nawozu poprawiającego zasobności i właściwości gleby. Ostatnie dwa wykłady wygłosili rolnicy którzy, podzielili się swoimi doświadczeniami w stosowaniu preparatów mikrobiologicznych.

Jarosław Tarnicki, prowadzi gospodarstwo demonstracyjne o powierzchni 100 ha położone w miejscowości Tłuchowo. Skupił się szczególnie w swojej wypowiedzi na praktycznych rozwiązaniach i rezultatach stosowania probiotechnologii w rolnictwie regeneratywnym.

Ostatni wykład poprowadził Paweł Kuliński właściciel gospodarstwa specjalistycznego o powierzchni 100 ha znajdującym się w Koźmińcu, w swoim wykładzie opowiedział jak ważnym elementem w rolnictwie regeneratywnym jest stosowanie międzyplonów. Zarówno w trakcie jak i po wywiązała się dyskusja na temat przewodni. Na fotografiach było widać realne efekty zastosowania  pożytecznych mikroorganizmów. Doświadczenie praktyków, poparte wynikami nauki przekonuje coraz większe rzesze odbiorców.

Podsumowaniem konferencji były słowa – Więcej wiedzy na ha mniej chemii na ha pola. Na końcu wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek i zapoznanie się z ofertą firm.

Autor: Weronika Dziubińska, KPODR

 
 
image_pdfimage_print