„Od tradycji do nowoczesności- rezultaty Grupy Operacyjnej PRADAWNE ZIARNO”

 

12 marca br. odbyła się konferencja pn. „Od tradycji do nowoczesności – rezultaty Grupy Operacyjnej PRADAWNE ZIARNO”. Konferencja była podsumowaniem działań oraz wyników doświadczeń prowadzonych w ramach 3 letniego projektu pn. „Innowacje w uprawie, przetwórstwie i wprowadzaniu na rynek pierwotnych form pszenic okrągłoziarnowej i perskiej o podwyższonej wartości odżywczej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020. Celem projektu  było opracowanie i wdrożenie innowacji w zakresie technologii uprawy, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu innowacyjnych produktów z pierwotnych form pszenic okrągłoziarnowej i perskiej.

Konferencja była podsumowaniem  badań dot. kompleksowej oceny efektywności różnych technologii uprawy pierwotnych form pszenic uprawianych w systemie konwencjonalnym w Stacji Badawczej Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz  ekologicznym, w 5-ciu wytypowanych gospodarstwach o statusie ekologicznym.

Sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do przeprowadzenia konferencji w trybie on-line, mimo to jednak przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników ekologicznych, konwencjonalnych, szkół rolniczych,  uczelni rolniczych, instytutów , jednostek certyfikujących oraz zakładów przetwórczych.

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia dot. pierwotnych gatunków zbóż, które na nowo zaczynają być odkrywane przez rolników, jak i konsumentów.  Stare gatunki zbóż z uwagi  na walory zdrowotne, żywieniowe i smakowe, coraz częściej są poszukiwane przez konsumentów szukających atrakcyjnej i funkcjonalnej żywności. W pogoni za zwiększeniem wydajności wielu pradawnych zbóż, często poddane mutacjom genetycznym, w przeciągu wielu lat zatraciły one  swe pierwotne właściwości zdrowotne,  jakościowe i smakowe. Dziś na nowo odkrywamy i doceniamy ich walory  odżywcze.

Społeczeństwo, które coraz częściej boryka się z chorobami cywilizacyjnymi, jak alergie pokarmowe, poszukuje alternatyw, które często odnajduje właśnie w pradawnych zbożach. Do łask wróciły pszenica orkisz, płaskurka, samopsza, a wyniki z doświadczeń prowadzonych w ramach powyższego  projektu, wskazują, że pszenica okrągłoziarnowa i perska, powinny być zauważone przez rolników, przetwórców  i konsumentów.

Jest to perspektywa dla gospodarstw ekologicznych, które poszukują nowych kierunków produkcji, a które mogłyby wprowadzić atrakcyjną ofertę handlową dla konsumentów preferujących zdrowy tryb życia.

 

Do pobrania:

Materiały konferencyjne Pradawne Ziarno

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu całej konferencji.

 

Film promocyjny:


Opracowała
Agnieszka Dobosz-Idzik
Zdj. Agnieszka Dobosz-Idzik, Damian Oparzela
Film promocyjny: Damian Oparzela
KPODR Minikowo

 


 

image_pdfimage_print