Spotkanie kobiet wiejskich „Kobiety to dobry klimat”.

W dniach 23-25 maja 2023 r. w Gdańsku w hotelu Novotel odbyła się konferencja „Spotkanie Kobiet Wiejskich”, pod hasłem: „Kobiety to dobry klimat”, organizowana przez: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Warszawie, Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą i Pomorską Izbę Rolniczą. Trzydniowe spotkanie poprowadziła Zofia Stankiewicz z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. W ramach wydarzenia odbyły się prezentacje KGW, konkurs kulinarny oraz wykłady i warsztaty.

W pierwszym dniu zaprezentowało się ponad 40 Kół Gospodyń Wiejskich. Każde z kół przedstawiało swoją działalność i osiągnięcia. Były to m.in. współpraca z organizacjami charytatywnymi i fundacjami oraz codzienne obowiązki takie jak: dbanie o kapliczki, rozwijanie lokalnej społeczności, promocja tradycji kultury wiejskiej, organizacja licznych festynów i kursów m.in. gotowania, ale również samoobrony i postępowania w sytuacjach stresowych. Od pań biła pozytywna energia połączona z doświadczeniem oraz znajomością tradycji i lokalnych smaków. Kolejnym punktem była prezentacja produktów, podczas X edycji konkursu kulinarnego na najlepsze przetwory domowe, pod nazwą „Skarby zaklęte w szkle”. 

Drugi dzień poświęcony był zmianom klimatu i ochronie środowiska.  Konkluzją z wykładu Anny Sierpińskiej specjalizującej się w tematyce zmiany klimatu, bioróżnorodności i rolnictwa było to, że KGW są prężnie działającymi organizacjami, które mogą mieć wpływ na poprawę jakości środowiska na poziomie lokalnym. Kolejne wystąpienie pn. „Woda, a zmiana klimatu – jak nie utonąć w morzu informacji” poprowadził Sebastian Szklarek, doktor nauk biologicznych specjalizujący się w ekohydrologii. Scharakteryzował zagadnienia z gospodarki wodnej i suszy rolniczo-glebowej. Zaznaczył, że braki wody można uzupełniać wodą z oczek wodnych, rowów melioracyjnych czy retencji, dopiero w ostateczności można wykorzystywać wodę podziemną. Ostatni wykład pn. „Nie każdy bohater nosi pelerynę. Codzienne praktyki ekologiczne Polaków” wygłosiła Barbara Zajączkowska, specjalistka i badaczka zarządzania wiedzą o konsumencie. Wykładowczyni zwróciła uwagę na powrót do korzeni i prostoty życia, które są realnymi zadaniami dzisiejszych KGW. Po wykładach uczestniczki konferencji wzięły udział w wybranych warsztatach, których tematyka dotyczyła tworzenia ekoczyścideł, użytkowania mediów społecznościowych, odpowiedniego żywienia, tworzenia bioróżnorodnego ogrodu i dzikiej kuchni, czyli korzystania z dóbr lasów i łąk.

W trzecim dniu odbyła się debata uczestników z wykładowcami. Gościem specjalnym był Karol Okrasa, znany kucharz, który opowiedział o emocjach w turystyce kulinarnej. Podkreślił, że ważne jest to, aby wiedzieć po co się gotuje i dla kogo. Zaznaczył, że emocje przekazywane podczas tworzenia potraw przekładają się na nasz odbiór i autentyczność dań.

Wydarzenie adresowane było do mieszkanek wsi oraz małych miasteczek, które działają w kołach gospodyń wiejskich, troszczą się o środowisko naturalne, chcą się rozwijać i promować swoje organizacje. W konferencji wzięły udział 64 koła gospodyń wiejskich, które pochodziły z 11 województw. Z naszego regionu przyjechało 8 kół gospodyń wiejskich. Sam udział był wyróżnieniem dla wielu pań uczestniczących w trzydniowym wydarzeniu.

Wyniki konkursu kulinarnego na najlepsze przetwory domowe pod nazwą „Skarby zaklęte w szkle”:

Kategoria: Domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.)

I miejsce:           KGW Pomlewianki – Zaprawka cysterska z Pomlewa

II miejsce:          KGW Słowiańskie Wianki w Grabówce – Galaretka z kwiatów czarnego bzu

III miejsce:         KGW w Pietrzwałdzie – Mus z jeżyn leśnych

Wyróżnienie:     KGW Marysieńki w Szerzynach – Rozporki w cieście

 

Kategoria: Domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne)

I miejsce:           KGW „Pieckowianie” w Nawiadach – Cukinia z papryką i cebulą

II miejsce:          KGW w Olszewie-Borkach „Borkowianki” – Pieczarki w marynacie

III miejsce:         KGW w Pietrzwałdzie – Sałatka z białej kapusty z zielonymi pomidorami

Wyróżnienie:     KGW „Modraki” w Borzechowie – Kociewskie pomidorowe żeleje

 

Kategoria: Domowe przetwory mięsne i rybne

I miejsce:           KGW w Olszewie-Borkach „Borkowianki” – Śledzie smażone w słoiku

II miejsce:          KGW w Skowarczu – Golonka Babuni

III miejsce:         KGW w Wipsowie „Wipsowianie” – Klopsiki z gęsiny w zalewie octowej

Wyróżnienie:     KGW w Borzechowie „Modraki” – Klopsiki z morynki w zalewie pomidorowej

 

 

image_pdfimage_print