Uhonorowaliśmy laureata plastycznego konkursu etnograficznego

8 lutego br. Ryszard Kamiński – dyrektor KPODR w Minikowie, uhonorował zdobywcę I miejsca w konkursie etnograficznym „Z kulturą po drodze”, organizowanym przez nasz Ośrodek we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną.

Konkurs był skierowany do instytucji kultury podległych miastom lub gminom (np. Gminne Ośrodki Kultury, biblioteki publiczne), działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu, we współpracy z lokalną społecznością, tzw. „ETNO-mapy”, prezentującej punkty możliwe do odwiedzenia przez turystę, a budujące tożsamość kulturową mieszkańców danego regionu etnograficznego.

Nadesłane ETNO-mapy trafiły pod oko jury, w którego gronie znalazła się przedstawicielka Muzeum Etnograficznego w Toruniu – dr Justyna Słomska-Nowak, p.o. dyrektora Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej – Rafał Frąckiewicz oraz specjalistka ds. turystyki wiejskiej i marketingu z KPODR w Minikowie – Aleksandra Hapka.

Wybór zwycięzcy był trudny, gdyż wszystkie zgłoszone prace miały nieodparty urok i przedstawiały głębokie zrozumienie tematu konkursu, jednak ostatecznie udało się wybrać zwycięzcę i tak w tłusty czwartek, w auli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Czernikowie, dyplom z rąk dyrektora KPODR w Minikowie otrzymała pani Magdalena Seweryn – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie, za ETNO-mapę Ziemi Dobrzyńskiej.

Nie możemy pominąć tutaj zasług wszystkich członków zespołu projektowego, stąd gratulujemy:

– Magdalenie Seweryn oraz Dorocie Zmudzińskiej z biblioteki w Czernikowie za rozrysowanie mapy i projekt legendy;

– Dariuszowi Chrobakowi – dyrektorowi Zespołu Szkół w Czernikowie, za przygotowanie fascynujących nagrań, opisujących wyróżnione na mapie punkty oraz za opracowanie propozycji dwóch jednodniowych wycieczek po Ziemi Dobrzyńskiej;

– Agnieszce Burak – nauczycielce informatyki w Zespole Szkół w Czernikowie, za nagranie tekstów Dariusza Chrobaka i zamieszczenie ich do odsłuchania pod kodami QR;

– dzieciom z Zespołu Szkół w Czernikowie za przygotowanie prac plastycznych prezentujących zabytki architektury Ziemi Dobrzyńskiej.

W ramach nagrody KPODR w Minikowie we współpracy z partnerami konkursu zorganizował spotkanie poświęcone kulturze ludowej i obyczajom dobrzyńskim oraz możliwościom ich kultywowania w ramach działalności turystycznej. Miłym zaskoczeniem był zapustowy korowód zorganizowany przez członków czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie”, działającego m.in. na rzecz zachowania kultury ludowej.

„Hej zapusty, hej zapusty!

Człek dziś pełen jutro pusty.

Chwytaj pączka na widelec,

bo niedługo już Popielec”

Tymi słowy psotna grupka przypomniała zebranym, że to już ostatni moment na harce, gdyż za chwilę rozpoczyna się okres Wielkiego Postu.

Dla laureata I miejsca przygotowaliśmy również drugą nagrodę, a jest nią przeniesienie pracy konkursowej przez Marka Rząsę – artystę grafika pracującego w Oddziale KPODR w Przysieku, do wersji elektronicznej, w formacie pdf gotowym do druku. 300 wydrukowanych egzemplarzy zostanie rozdystrybuowane przez laureata wedle uznania – najpewniej wśród turystów, którzy, mamy nadzieję licznie, odwiedzać będą region etnograficzny Ziemi Dobrzyńskiej.

Do tego również Państwa zachęcamy w zbliżającym się sezonie turystycznym i zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną ze spotkania.

Autorka tekstu: Aleksandra Hapka
Autor zdjęć: Marek Rząsa

image_pdfimage_print