Zbiór zielonki na zieloną masę

12 czerwca br. odbyło się szkolenie pn.”Zbiór zielonki na zieloną masę”. W tej pierwszej części omówiony został temat „Produkcja najwyższej jakości pasz na trwałych użytkach zielonych”. Zagadnienie omówione zostało przez prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Niemalże dwugodzinny wykład profesora przeprowadzony w konwencji pytanie-odpowiedź, zmobilizował uczestników do aktywnego uczestnictwa w szkoleniu. Bardzo ciekawy sposób prowadzenia prezentacji o stanowiskach łąkowych oraz gatunków traw, spowodowały liczne pytania do prelegenta. Rolnicy z zaciekawieniem słuchali i sporządzali notatki z wykładu. Profesor Łyszczarz omówił również sposoby rekonstrukcji runi łąkowej.

Po części teoretycznej uczestnicy szkolenia przeszli na pole pokazowe, na którym czekały maszyny do zbioru zielonej masy. Część praktyczna została przeprowadzona przez firmę Agrolmet z Gniewkowa. Na polu pokazowym zaprezentowane zostały maszyny marki FEND do zbioru takie jak: Former 1452 z ciągnikiem 300Vario  oraz Slicer 320P z ciągnikiem 300Vario, Twister 8608DN z ciągnikiem 500Vario i Prasa 4160V z ciągnikiem 700Vario. Za pośrednictwem firmowych serwisantów rolnicy biorący udział w szkoleniu mieli pełny obraz pracy maszyn jak i fachowe doradztwo z zakresu prezentowanych zestawów.

Serdecznie zapraszamy rolników do udziału w  szkoleniach przeprowadzanych w ramach Centrum Techniki Rolniczej. Informacje o szkoleniach zamieszczane są stronie internetowej Ośrodka www.kpodr.pl.

 

tekst: Adam Piszczek

zdjęcia: Piotr Berndt