25 lat pszczołowania w Przysieku

Forum Pszczelarzy w Przysieku ma już 25 lat! W sobotę 25 marca od samego rana wokół budynku oddziału KPODR wrzało jak w ulu. Na jubileusz przyjechała rekordowa liczba około 1700 osób, bo uczestnictwo w forum jest naprawdę wielkim świętem pszczelarzy z północnej i środkowej Polski.

Jubileuszowe forum pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego było zorganizowane jak co roku przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu i KPODR Oddział w Przysieku. Tuż po otwarciu konferencji uhonorowano inicjatorów tych pszczelich spotkań 25 lat temu. Jednym z nich był pracownik ówczesnego ODR w Przysieku i jednocześnie pszczelarz, Mieczysław Misiaszek. Otrzymał on najwyższe honorowe wyróżnienie nadawane przez Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego za szczególne zasługi w rozwoju pszczelarstwa – statuetkę księdza dr Jana Dzierżona. Dzisiaj można jednoznacznie stwierdzić, że pan Mieczysław wraz z ówczesnym dyrektorem ODR Andrzejem Hornowskim mieli intuicję, że takie forum jest bardzo potrzebne środowisku pszczelarskiemu. Początki nie były łatwe, jednak patrząc po 25 latach na tłumy pszczelarzy ze znacznej połaci kraju można stwierdzić, że tego typu specjalistyczne spotkania mocno łączą brać pszczelarską i pozwalają na wymianę doświadczeń. Dlatego statuetkę ufundowaną przez RZP w Toruniu z okazji 25-lecia Forum Pszczelarzy otrzymali m.in. jego inicjatorzy – Andrzej Hornowski i Mieczysław Misiaszek.

Poza wystąpieniami dotyczącymi jubileuszu uczestnicy forum wysłuchali również dwóch interesujących wykładów. Pierwszy z nich, zatytułowany „Jak mieć zdrowe pszczoły”, wygłosił Igor Pawłyk, mistrz pszczelarski z Niepołomic. Stwierdził on, że bez pomocy człowieka pszczoły skutecznie broniły się przed patogenami przez 200 milionów lat. Dopiero nasza ingerencja zagraża im wyginięciem – nie tylko przez degradację i zanieczyszczanie środowiska, ale także przez nadmierne faszerowanie rodzin pszczelich różnymi lekami, w tym antybiotykami. Postępowanie takie niszczy naturalną odporność owadów.

Drugim wykładowcą był pszczelarz z Czech – Miroslav Sedlacek, który mówił o racjonalizacjach w gospodarstwie pasiecznym na podstawie własnych doświadczeń. Opowiadał barwnie o historii swojej pasieki, o najlepszym ulu, zasadach prowadzenia rodzin pszczelich oraz o tym, jak pozyskuje miód, pyłek kwiatowy i wosk pszczeli.

Na zakończenie forum głos zabrał nowo wybrany prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Waldemar Kudła, który omówił obecną sytuację pszczelarstwa, między innymi zagrożenia rodzin pszczelich warrozą i środkami ochrony roślin. Następnie odpowiadał na pytania pszczelarzy zadawane z sali.

Towarzyszący konferencji początkowo niewielki kiermasz przez dwadzieścia pięć lat przekształcił się w całkiem spore targi pszczelarskie. W tym roku prezentowało się 51 firm. Najczęściej kupowano ule, miodarki, etykiety, środki przeciw warrozie, węzę pszczelą, izolatory, ubrania pasieczne, czasopisma fachowe i rośliny miododajne. Forum Pszczelarskie w tym historycznym momencie było wzbogacone o wystawę zdjęć i zaproszeń wykonywanych przez lata istnienia imprezy. Wielokrotni bywalcy mogli się na tych fotografiach odnaleźć.

 

Maria Sikora
fot. Marek Rząsa

 

image_pdfimage_print